Cemaatin silahla işi olmaz ***(ÖZEL)***

Mahmut Hoca ile ilgili yapılan çete suçlamasında ismi geçen Metin Balkanlıoğlu, 8 yıl öncesine kadar Acemoğlu Camii’nde imamlık yaptığını belirterek “Herkes birbirini suçlayabilir. Ama gerçekte öyle birşey yaşanmış değil. Biz kimsenin kılına zarar gelmesini istemeyiz” dedi.

Camide linçle gündeme gelen İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Hoca için Ankara Savcısı’nın silahlı çeteden suç duyurusunda adı geçen Metin Balkanlıoğlu, yapılan suçlamaların cemaat üzerinden prim yapmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmek olduğunu söyledi. Daha önce de kendisine yönelik bu tür suçlamaların yapıldığına dikkat çeken Balkanlıoğlu,” İddiaların meydana geldiği 2002’de kendisinin camiyle her hangi bir ilişkisinin olmadığını Müftülük tarafından Küçükçekmece Kayabaşı Beldesi’nde görevlendirildiğini dile getirdi. 8 yıl önce camide imamlık yaptığı dönemde caminin herhangi bir bölümünün alacak verecek davası yüzünden amacı dışında kullanılmadığını söyleyen Balkanlıoğlu, “İftiraların ardı arkası kesilmeyecek. Bu caminin ne zemin katında ne de başka bir yerinde kimseye işkence edilmiş değil. Cemaat içinde silahlı örgüt kurulduğu iddiaları da külliyen yalan. Yapılan suçlamaların ana hedefi cemaat üzerinden prim yapmaktır” diye konuştu. Son olarak İstanbul’a Emekli İmam Bayram Ali Öztürk’ün cenaze töreni için geldiğini söyleyen Balkanlıoğlu, “Şu anda Of’ta ailemle birlikte yaşıyorum. Zaman zaman İstanbul’a gittiğimde uğruyorum.” dedi.


Cami imamı şaşkın


Fatih’te ki İsmailağa Camii’nin 200 metre ilerisinde olan ve bodrum katında bazı kişilerin işkence edildiği iddia edilen Acemoğlu Camii’nin genç imamı Celal Ahmetoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:”İki yıl önce Müftülük tarafından görevlendirildim. Göreve başladığım günlerde caminin yan tarafında bulunan iki odalı bölümün sohbet için gelen misafirlerin istirahatı ve çocuklara aile ve din terbiyesinin verildiği toplantılar için kullanıldığını görünce Müftülükte yaptığımız yazışmalar neticesinde burası tamamen kapatıldı. Şimdi kimse tarafından kullanılmamaktadır.”Ahmetoğlu, caminin namaz saatlerinde ibadete açık olduğunu belirterek,”İbadet etmek isteyen herkes camiye gelir. Herkes az çok birbirini tanır. Burası hiç bir kimsenin hesaplaşma mekanı değildir. Göreve başladığım günden beri de hiç bir tatsızlık yaşanmamıştır. Camimizin adının bir hesaplaşma mekanı olarak gündeme getirilmesi bizleri üzdü. Konuyu Müftülük ile değerlendirip gerekirse kamuoyuna açıklama yapılacaktır” dedi.


Pazar günü vaaz yok


Bu arada cemaatin ileri gelenleri pazar günü İsmailağa Camiinde geleneksel vaaz programının olmayabileceği mesajı verdi. Cami imamının izinden döndüğünü söyleyen cemaat ise, sabah namazının ardından imamın her zaman yaptığı gibi Hadis-i Şerif okuyup cemaatin ayrılabileceğini dile getirdi.


MEHMET CANITATLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir