CEP TELEFONLARI ARTIK TÜRKÇE YAZACAK

Bugüne kadar cep telefonundan kısa mesaj gönderirken Türkçe alfabesinde bulunan yedi karakteri kullanamıyorduk. ş, ı, ç, ğ gibi harflerin kullanıldığı mesajlar ise birden fazla SMS ücreti ile ücretlendiriliyordu. Bu durum artık değişiyor.Artık telefonlarımızda Türkçe yazabileceğiz.

Cumhuriyet döneminde Kurtuluş savaşı veren bu toplumun fertleri Türkiye’nin büyük ticari bölgelerinde azınlıkların yanında Türkçe konuşmayan patronların yanlarında dertlerini İngilizce ve Fransızca anlatmışlardı. Bu ta ki tarihte *‘Vagon-li’ olayı oluncaya kadar böyle sürmüş daha sonra yurt çapında ‘Vatandaş Türkçe Konuş’ kampanyaları dalga dalga yayılarak toplum bilinçi oluşmuştu..
Yurtdışından gelen birçok kişi Türk sokaklarını dolaşırken yabancılık çekmediği ve gözüne ilişen magaza adları kurum adlarını kendi dili imiş gibi okudugu dönemlerini yaşıyoruz. Bu Türkçemizi ısrarla kullanmayan ve firmaların politikaları yıllardır kullandıgımız cep telefonlarında da devam ediyordu. Cep telefonunuzdan bir yere mesaj atmak isterseniz GSM şirketleri ısrarla bizim mesajlarımızda kullandıgımız Türkçe karakterleri kullandırmıyorlardı. Ama artık gelen baskı ve talepler neticesinde bu sistem değişti.
MESAJLARINIZI ARTIK TÜRKÇE YAZABİLİRSİNİZ
Türk Telekominikasyon Kurumuna gelen yogun talepler karşısında Türk tüketicileri GSM pazarına hükmeden Yabancı operatörlerin bu işi çözmeleri için bir ihtar vermesi ile işler daha da hızlandı.Geçen ay içinde Uluslararasi Cep Telefonlari Birligi GSMA’nin Türkçe harflerin GSM standartlarIna eklenerek yedi Türkçe karakterin (s, S, g, G, ç, i, I) Cep telefonlarında kullanılabilmesinin yolunu açtı. Bunun olması için Temmuz ayını beklememiz gerekiyor. Çünkü karar sonrasında Türkiye’deki yabancı GSM firmaları olan Avea,Vodafone ve Turkcell hizmet verdiği Türk halkının yazışma dili ile hizmet sağlamak zorunda olacaklar.
TELEFON DEĞİŞTİRMEK GEREKLİ Mİ ?
Türk Kullanıcıların iki kat pahalı SMS kullanımına yol açan Türkçe SMS sorununa çözüm geliyor artık.Cep telefonlarında kısa mesajlarda Türkçe karakter kullanılması durumunda, 160 karakter sınırının aşıldığını ve birden fazla kısa mesaj bedeli yazıldığını hala kaçımız biliyoruz acaba ? Yani tüketiciler tek SMS attıklarında iki SMS’le ücretlendiriliyor. Bu bütün operatörler için hala geçerli bir durum. Bu hizmeti veren firamalar şu anki kullanılan telefonlara bu servisin desteğini vermiyorlar. Bu servisten yararlanabilmek için üretilecek yeni telefonlardaki Türkçe desteğinin olması gerekiyor. Bunun yanında şu an yazdıgınız her Türkçe karakter için GSM firmaları Türkçe karakterlerden dolayı sizlerden daha fazla kontür ve ücret faturalandırması yapıyor. Bu hakkı Uluslararasi Cep Telefonlari Birligi GSMA Kabul ettiren ilk ülkede biz olduk. Şu an bunun için İspanyollar ve Araplar’da hala ugraşmalarına karşın bir sonuç elde edemediler. Alınan bu kararla Türkçe olarak mesaj geçmek isteyen herkesin önemli oranda tasarruf sağlayacağı gibi artık dertlerini Türkçe olarak anlatabilicekler. Bu sistemi şu anda Temmuz ayında hizmete gireceğini ve bunu destekleyen bir telefonun alınmasını gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Çünkü Şu an
Türkçe ve İspanyolca başta olmak üzere bazı dillerde alfabenin pek çok karakterinin GSM 7 bit standart alfabesinde yer almasına rağmen az sayıdaki dile özel karakterin yer almaması, bu karakterler kullanılarak mesaj yazılması durumunda UCS-2 (unicode) alfabeye geçilmesine sebep oluyor. Bu durumda mesaj uzunluğu 160 karakterden 70 karaktere düşürüyor. Bu konuyu bilmeyen ya da dikkat etmeyen kullanıcı beklemediği bir ücretlendirme ile karşılaştıgını unutmamak gerek. Yani bu sistem en az altı ay sonra oturacak gibi.
Bu işin Türkiye’ye bir maliyeti oldugu açık ama bu işin maliyetinden ziyade önemli olan Türkçe’nin dünya standardında kabul edilmiş olması ve artık abonenin SMS atarken acaba bu iki mi bir mi ücretlendirilecek diye herhangi bir endişesinin olmaması Türk insanları için önemli bir konu. Bu kararın yaptırımı olan Telekomünikasyon Kurumunun, Türkçe SMS sorununun çözümü için operatörlere 31 Mart 2008’e kadar, telefon ithalatçıları ve üreticilerine de 30 Haziran 2008’e kadar süre verdigi, telefon üretici ve ithalatçilarına ise 1 Temmuz 2008’den itibaren Türkçe karakterli olmayan telefonların ithali ile ilgili yasak getirildigi

* Vagon-Li Olayı Nedir ?: 22 Şubat 19333’de İstanbul’daki Vagon- li şirketinin telefonda Türkçe konuşan memuru Naci Bey’e Belçikalı müdür Jannoni tarafından şirkette resmi dilin Fransızca olduğunu belirterek, 25 kuruş para cezası ve 15 gün işten uzaklaştırma cezalarını vermesiyle patlak verdi. Azınlıkların ve gayri müslimlerin yoğun olarak yaşadığı Pera civarında birçok yabancı şirket Türkçe isim kullanmaya başladı ve yeniden “Vatandaş Türkçe Konuş” kampanyası başlatıldı. Kampanya kısa sürede gelişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir