CEP’İNİZ Mİ ÖNEMLİ SAĞLIGINIZ MI?

Bağımlıklık açısından 21. yüzyılın sigarası olarak kabul edebileceğimiz cep telefonu insanlık için bir tehdit olabilir mi? Sigaranın zararlı oluşu gibi teknoloji nimeti cep telefonları da zarar lı mı?


Cep telefonu artık hayatımızın olmazsa olmazıları arasına girmiş bulunmakta. İşimizi bu kadar kolaylaştıran bu cihaz sağlımızı acaba nasıl etkiliyor biliyor muyuz.? Bu konuda o kadar tartışmalar yaşanıyor ki hergün kimi kaynak çok iyi kimi ise aman uzak durun diyor. Peki uzak mı duralım yoksa kontrollu mü konuşalım?


GSM FAYDALI DA HİÇ Mİ ZARARI YOK


Şu aşamada Türkiye’de kaçak GSM leri de sayarsak nerede ise Türkiye nüfusuna denk bir cep telefonu sayısı var. Bir tane ile yetinmeyen insanlarımız artık bir kaç cep telefonu yanında taşıyarak konusuyor. Peki bunca konuşmanın bizden alıp götürdüğü sadece ay sonundaki faturalar mı ?. Elbette değil. En büyük kaybımız burada dikkat edilmez ise sağlımız olabilir. Her ne kadar sağlığa zararı yok denilse de siz yine de şu uyarılarımızı bir kenara not edin derim.


Çünkü bu konuyu araştıran uzmanların sözlerini dinlemekte fayda var.Hacettepe Üniversitesi’nin laboratuvarlarında yapılan bir deney bizleri bu konuda tekrar düşünmeye sevk etti dogrusu. Çünkü Cep telefonu’nun bir robot’a bile zarar verebildiği gözlendi. Üniversite yetkilisi Ejder Oruç, ‘telefonlar zararsız’ demenin büyük hata olduğunu vurguluyor. Yapılan deneyde kobay olarak robot kullanılıyor. Robotun kafa kısmına, beynin özelliklerine uygun olarak üretilmiş özel bir sıvı yerleştiriliyor. Cep telefonu da, robota aynen konuşma sırasındaki gibi yerleştiriliyor. Konuşma halindeki telefon senaryoları aynen robota uygulanıyor. Robot, 128 noktada beyni temsil eden sıvı üzerinde tarama yapıyor. Her bir noktada, elektromanyetik soğurulma miktarı ölçüyor. En fazla soğurulma olan noktalar, ikinci kez taranıyor. İkinci taramada, derinlik biraz daha artırılıyor. Böylece, cep telefonunun en derindeki alana yaptığı etki belirleniyor. Ejder Oruç, laboratuvar ortamında yapılan incelemeler neticesinde, cep telefonunun zararsız olduğunu söylemenin büyük hata olacağını savunuyor


Bu deney ile cep telefonu ile konuşmayı bilmeyenlerin büyük zarar görecekleri tekrar teyit ediliyor. Ama sınırlar aşılmadığı takdirde, insan sağlığı üzerinde olağanüstü bir şey olmayacağını belirtiliyor. Sınırdan kast edilen durum ise saatlerce cep telefonu ile konuşmanın beyne getirdiği tahribat ve cilt kanseri olma ihtimalinin artması.


ETKİLERİNDEN NASIL KORUNABİLİRİZ?
Cep telefonun zararlarından nasıl kurutlabiliriz diyorsanız şunlara dikkat ederseniz hiç olmassa zararınız azaltmış olursunuz. Cep telefonları, bilinenin aksine etrafımızda bulunan baz istasyonlarından daha tehlikelilerdir. Özellikle birisini arama esnasında (karşıdaki kişi telefonu açana kadar geçen süreçte) telefon yaydığı güç ile insan beynine ciddi anlamda zarar verebiliyor. Bu yüzden, cep telefonu kullananlara en çok tavsiye edilen korunma yöntemlerinden biri, arama esnasında çalma tonunu kulağımızda dinlemek yerine cep telefonu beynimizden uzak tutarak karşı tarafın telefonu açmasını beklemek. Telefon çalar çalmaz hemen kulağınıza götürmeyin.Çünkü bu anda telefon en çok enerjiyi harcar. Buda insan sağlıgını olumsuz etkiler.


İkincisi de eğer telefonda ahizesiz konuşma özelliği (handsfree), araç kiti veya kulaklık bulunuyorsa, görüşmeyi bu yollarla gerçekleştirmek. Böylelikle telefon yine beynimizden uzakta duracaktır. Bu telefonun yaydıgı zararlı etkilier 10’da 1 oranında azaltır. Telefon ile kulağınız arasında 15 derecelik bir açının olmasına dikkat edin. Cep telefonunu kulağınıza ya da yüzünüze yapıştırmayın.Beyin gelişmi açısından 16 yaşında küçük çocukların cep telefonuyla konuşmasına fırsat vermeyin.


Uzun süreli konuşmalardan da mümkün olduğu kadar kaçınmak, alınabilecek en etkili önlemler arasında.


Bunları uygularsanız teknolojiyi sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir