Çetenin Başı Eski Bir Yüzbaşı Çıktı

Danıştay’a saldırıile ilgili 11 kişi gözaltına alındı. 12 Eylül döneminde ordudan atılan eski yüzbaşı Muzaffer Tekin’in saldırıda kilit rol oynadığı belirtiliyor

Danıştay’a yönelik silahlı saldırının arkasından 12 Eylül döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) atılan eski yüzbaşı Muzaffer Tekin çıktı. Olayda tetiği çeken avukat Alparslan Arslan’ın Muzaffer Tekin’le çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı saptandı. Tekin’in tetikçiyi yönlendirdiği ve bağlantılarını sağladığı üzerinde duruluyor. Tekin’in, eski İHD Genel Başkanı Akın Birdal’a yönelik suikast girişimi nedeniyle hüküm giyen Semih Tufan Günaltay’la da ilişkili olduğu öne sürülürken, Günaltay bu iddiaları tümden yalanladı. Güvenlik güçleri de bu bağlantıyı doğrulamadı. Zanlıların Cumhuriyet’e attıkları bombaları itiraf ettikleri öğrenildi.

İsmail Sağır yakalandı
Arslan’ın Danıştay’a Osman Yıldırım ve İsmail Sağır’la birlikte geldiği; Danıştay’ı birlikte basmayı planladıkları; ancak Yıldırım ve Sağır’ın, avukat olmadıkları için silahla içeri girmekte güçlük çekecekleri için Arslan’ı yalnız gönderdikleri bildirildi. Arslan ve Yıldırım’la birlikte Cumhuriyet gazetesine bomba atmakla da suçlanan İsmail Sağır ise dün İstanbul’da yakalandı. İsmail Sağır’ın da yakalanmasıyla, Danıştay’a yönelik saldırıya ilişkin operasyonda gözaltına alınanların sayısı 11’e yükseldi.
Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre; Aslan, Yıldırım ve Sağır, polise verdikleri ifadede; Cumnhuriyet’e yönelik bombalı saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiklerini itiraf ettiler. Bu arada; üç zanlıya ait fotoğraflar, teşhis için İstanbul’a gönderilerek görgü tanıklarına gösterildi. Görgü tanıkları, bombayı atanların fotoğraflardaki kişilere benzediğini söyledi.

Telefondaki ses
Zanlılardan yedisinin sorgusu Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde, diğerlerininki İstanbul’da sürerken; olayla ilgili biri eski asker olmak üzere üç kişinin arandığı bildirildi.
Terörle mücadele polisinin aradığı eski askerin, TSK’dan 12 Eylül döneminde atılan yüzbaşı Muzaffer Tekin olduğu öğrenildi. Danıştay’da bir yargıcı öldüren ve dört yargıcı yaralayan Alparslan Arslan’ın, saldırı günü Muzaffer Tekin’le defalarca telefonla görüştüğü belirlendi. Arslan’ı ve arkadaşlarını yönlendirdiği ve bağlantılarını sağladığı sanılan Tekin’in, Akın Birdal’a yönelik suikast girişimi nedeniyle hüküm giyen ve cezasını çektikten sonra tahliye olan Semih Tufan Günaltay’la da bağlantılı olduğu öne sürüldü.
Tetikçi Arslan’ın, olay günü Danıştay’a Osman Yıldırım ve İsmail Sağır’la birlikte geldiği; Arslan, Yıldırım ve Sağır’ın Danıştay’ı birlikte basmayı planladıkları; ancak Yıldırım ve Sağır’ın, avukat olmadıkları için içeri silahla girmekte zorlanacakları gerekçesiyle saldırıyı Arslan’ın tek başına gerçekleştirmesine karar verdikleri bildirildi.
Osman Yıldırım ve İsmail Sağır’ın, Arslan yakalandıktan sonra silahlarını arabada bırakarak kaçtıkları anlaşıldı. Yıldırım ve Sağır’ın, polise verdikleri ifadede bu suçlamayı reddettikleri, Danıştay’a yönelik saldırıda rol almadıklarını söyledikleri öğrenildi. Danıştay baskınının ardından aynı kişiler tarafından YÖK’ün de basılacağı iddiaları ise Emniyet kaynaklarınca doğrulanmadı. İstanbul Valisi Muammer Güler, Danıştay’a yaptığı açıklamada Danıştay saldırısının, Cumhuriyet gazetesine yapılan üç bombalı saldırıyla doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi.

Yıldırım’a avukatlık yaptı
Saldırgan avukat Arslan’ın, Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine düzenlenen saldırılarda eylem arkadaşı olduğu belirtilen Osman Yıldırım’ın daha önce uğradığı soruşturmalarda avukatlığını yaptığı da ortaya çıktı. Nevşehir’de yakalanan ve üzerinde 4 bin YTL bulunan Yıldırım’ın, kapkaç, hırsızlık, adam yaralama, adam öldürme gibi suçlardan sabıkalı olduğu belirlenmişti. Her iki olayda Arslan’ın yanında olduğu söyleyen İsmail Sağır’ın da yedi ayrı hırsızlık olayından sabıkalı olduğu bildirildi.

Üzerinden 600 YTL çıktı
Arslan’ın üzerinden 600 YTL para çıkarken; cüzdanında çok sayıda kredi kartı bulundu. Arslan’ın banka hesaplarını incelemeye alan savcılık, saldırganın para trafiğini belirlemek için özel ve kamu bankalarına yazı yazdı. Arslan’ın, kendi adına kayıtlı cep telefonu hattı dışında iki hat daha kullandığı belirlendi. Arslan’ın üç hattan yaptığı görüşmeler de incelemeye alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir