Chat’te ABD ve Çin’i Bile Geride Bıraktık

Dünyanın en büyük internet üzerinden haberleşme yazılımı MSN Messenger kullanımında Türkiye birçok ülkeyi geride bıraktı.

Türkiye, MSN Messenger’den ayda gönderilen 70 milyon mesaj ile dünya 4’üncüsü, 11.8 milyon Messenger abonesi ile de dünya 5’incisi oldu. Türkiye, gönderilen mesaj sayısında Japonya’yı 22’ye katlarken, Çin ve Amerika gibi ülkelerin önüne geçti. Abone sayısında Türkiye’nin gerisindeki ülkeler arasında Çin ve İngiltere de var.

DÜNYA yazılım devi Microsoft’un anında mesajlaşma yazılım MSN Messenger’ın kullanım istatistikleri Türkiye açısından şaşırtıcı sonuçlar içeriyor. Türkiye, MSN Messenger’da abone sayısında Çin ve İngilterere gibi ülkeleri geride bırakarak dünya 5’incisi, bir ayda gönderilen mesaj sayısında ise Çin, Japonya ve ABD’yi bile geçerek dühya 4’üncüsü oldu.

11.8 MİLYON ABONE: Microsoft MSN’in Ortadoğu ve Afrika bölgesinden sorumlu yöneticisi Ebru Çapa’nın verdiği bilgiye göre 31 Mart 2006 tarihi itibarı ile Türkiye’de MSN Messenger abone sayısı 11 milyon 789 bin kişi. Türkiye bu abone sayısı ile 12 milyon 188 bin aboneli Fransa’dan hemen sonra dünyada MSN Messenger abonesi en fazla olan 5’inci ülke durumunda bulunuyor. Türkiye’nin bu sıralamada geride bıraktığı ülkeler arasında İngiltere, Meksika, Çin, Kanada ve Arjantin de bulunuyor.

AYDA 70 MİLYON MESAJ: Türkiye, MSN Messenger üzerinden bir ayda gönderilen mesaj sayısına göre yapılan sıralamada ise dünyanın 4’üncü ülkesi durumunda bulunuyor. Her ay Türkiye’deki MSN Messenger kullanıcıları toplam 70 milyon civarında mesaj gönderiyorlar. Buna göre Türkiye, ayda gönderilen mesaj sayısında İngiltere’nin ardından 4’üncü sırada bulunuyor. Türkiye’nin bu sıralamada gerisinde kalan ülkeler arasında ise ABD, Çin, Hollanda, Almanya, Kanada, İtalya, Arjantin ve Tayvan da bulunuyor.

TÜRKİYE IP’SİNE GÖRE: Ebru Çapa, MSN Messenger ile ilgili istatistiklerin, bilgisayar kullanıcılarınının internete bağlandıkları ve IP adı verilen internet adresine göre yapıldığını belirtti. Bu nedenle, istatistiksel veriler toparlanırken, Türkiye ile ilgili büyüklükleri internete Türkiye üzerinden çıkanlar oluşturuyor. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan Türkler, bu istatistikte bulundukları ülkenin abone ve mesaj sayısı içinde değerlendiriliyor.

16.8 MİLYON PENCERE: Microsoft’un istatistiklerine göre Türkiye’de MSN Messenger kullanıcılarının listesinde ortalama 66.8 kişi bulunuyor. Yine Türkiye’de MSN Messenger’da ayda ortalama 16.8 milyon adet konuşma penceresi açılıyor. Ayda açılan sohbet penceresi sayısında da Türkiye Meksika, Kanada, Almanya ve İtalya gibi ülkelerin önüne geçti.

Messenger’da 13 ülke Ebru Hanım’a emanet

MICROSOFT, MSN Messenger’ı Türkiye dahil 13 ülkede Ebru Çapa’ya emanet etti. Daha önce Microsoft Türkiye’de çalışan Çapa, bugün Türkiye’nin yanısıra aralarında İsrail, Güney Afrika ve Suudi Arabistan’ın da olduğu 13 ülkede MSN Messenger’ı yönetiyor.

Hotmail kullanımında dünya 8’incisi olduk

TÜRKİYE, MSN Messenger’daki mesaj ve abone sayısı ile değil, ’tr’ uzantılı Hotmail ile de dünya sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Microsoft’un web tabanlı e-posta servisi olan Hotmail’de 31 Mart 2006 tarihi itibarı ile 8 milyon 675 bin ’tr’ uzantılı posta kutusu bulunuyor. Türkiye bu sayı ile dünyada en fazla yerel Hotmail adresi kullanan 8’inci ülke durumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir