CİA İran’ı Türk uydusundan dinlemiş

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’nın paravan şirketle Türk uydusundan hat kiralayıp İran’ı gözetlediği ortaya çıktı. Tahran uyarınca Ankara hattı kesti.

Türk-Amerikan ilişkileri son dönemlerin en ciddi krizlerinden biri ile çalkalanıyor. Nükleer çalışmaları ve balistik füze tehdidi nedeni ile ABD’nin bir numaralı hedefi haline gelen İran’daki iletişim ve yayınların Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından Türk uydusu üzerinden paravan isimle kiralanan bir hatla takip edildiği ortaya çıktı. Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, bu hat üzerinden psikolojik harekat amacı ile halka yayınlar da yaptığı belirtilen CIA’nın bu girişiminin Tahran yönetimince fark edilmesi krizi büyüttü. İddiaya göre, ABD kendi geliştirdiği ek teknolojiler sayesinde bu hat aracılığı ile İran içinde elektronik karıştırma faaliyetlerinde de bulundu. Ayrıca, elektronik posta ve benzeri haberleşmelerin bazılarını izleme altına aldı.


İRAN KIZGIN


Türk makamlarının haberi olmadan yürütülen bu gizli CIA harekatının durdurulması amacı ile İran, Ankara nezdinde protesto amacı ile diplomatik girişimde bulundu. İran, Türkiye’ye “Kendi imkan ve kabiliyetlerinizi ABD tarafından bize karşı kullandırmanız kabul edilemez” yönünde resmi uyarıda bulununca, Türkiye derhal harekete geçti ve Türk uydusunun CIA tarafından paravan isimle kiralanan yansıtıcısını kapattırdı.


’ACİL’ BİLGİ


Washington-Ankara-Tahran ekseninde sarsıntı yaratan gelişme Türkiye’nin de büyük tepkisini çekti. Olayın ortaya çıkmasının ardından, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün devreye girerek, talimatla İran üzerinde aktif olan sistemi derhal durdurduğu öğrenildi. Olaydan sonra başkentte askeri ve sivil üst düzey yetkililer de “acil çok gizli” koduyla bilgilendirdi. Bazı kaynaklar, ABD’nin gelişmiş uydularının faaliyetlerinin farkında olan İran’ın elektronik karşı istihbaratını şaşırtmak amacı ile, beklenmeyen bir noktadan takip edilmesi amacı ile CIA’nın bu yola başvurduğunu ileri sürüyorlar. Daha önce, Hizbullah’a silah taşıdığı gerekçesi ile gelen dış istihbarat paralelinde İran uçaklarını indiren Türkiye ile İran arasında bu yüzden ciddi rahatsızlık oluşmuştu.


TAKİP BAŞLADI


Bu gelişme ile daha da gergin hale gelen Tahran- Ankara hattındaki krizin giderilmesi amacı ile Türk diplomasisi de yoğun bir faaliyet içine girdi. Türkiye, ayrıca halen Türk uydularında CIA tarafından paravan isimle kiralanan başka hat olup olmadığına araştırmak için güvenlik kodlarını yeniden incelemeye aldı. Bir süreden beri, bazı Türk uydu hatlarının İsrail ve ABD tarafından kullanıldığı iddia ediliyordu.


Uydular çok kabiliyetli


Türksat’ın internet sitesinde de ’Ürünler ve Hizmetlerimiz’ başlıklı tanıtım ve promosyon amaçlı yazıda, şu anda 110’un üzerinde TV , 70’in üzerinde radyo yayınları, telefon, Internet, data devreleri, GSM ve Askeri Haberleşme hizmetleri verildiği belirtiliyor. Ayrıca, yazıda verilen ve planlanan hizmetler arasında, mobil araçlar, ulusal ve uluslararası telefon ve data, kırsal alan telefon haberleşmesi, uluslararası internet bağlantıları ile noktadan noktaya veri kabiliyeti gibi özellikler dikkat çekiyor.


Türksat’ın iki uydusu kaldı


Türksat Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletme A.Ş.’nin “Türksat 1B”, “Türksat 1C” ve Türksat-2A” adlı üç uydusu bulunuyor. Ancak Türksat-1B’nin ekonomik ömrü dolduğu için kullanılmıyor. Bu uydu uzay çöplüğüne atıldı. Avrupa’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada hizmet veren, yerden 36 bin kilometre uzaklıktaki Türksat uyduları ise radyo televizyon yayını ve internet, telefon haberleşmesi sağlıyor.


Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir