CİA, Vatikan İlişkisi Kanıtlandı

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile Vatikan arasında soğuk savaş döneminde yapılan işbirliği konusunda yeni bilgiler açıklandı.

CIA’nın eski başkanı Robert Gates, Polonyalı Kardinal Karol Wojtyla’nın 16 Ekim 1978’de İkinci Jean Paul adını alarak Papalık tahtına oturmasını müteakip dönemde, CIA ve Vatikan arasında üst düzeyde istihbarat bilgilerinin paylaşıldığı bir sürecin yaşandığını söyledi.

“İstihbarat bilgilerimizi Vatikan’la paylaşıyorduk. CIA, Papa İkinci Jean Paul’e komünizmle mücadelede yardım etti” diyen Gates’in verdiği bilgilere göre, gizli belge ve bilgilerin, dönemin papası İkinci Jean Paul’e ve Kardinal Agostino Caseroli başta olmak üzere Vatikan kurmaylarına bizzat iletilmesi işlemi, CIA’nın eski başkan yardımcılarından Vernon Walters ve dönemin CIA Başkanı Bill Casey tarafından yapılıyordu.

Gates’in bu açıklamaları, Papa İkinci Jean Paul’ün hayatına ilişkin bir belgesel niteliği taşıyan, “Karol Wojtyla. Tarihi Değiştiren Adam” (Karol Wojtyla. L’uomo che ha cambiato la storia) adlı eserde yer alıyor.

İtalya’da yarın piyasaya çıkacak eserde yer alan Brando Quillici’nin Gates’le yaptığı söyleşi, bugün La Repubblica
gazetesi tarafından yayımlandı.

Gates, söyleşide, Ronald Reagan’ın devlet başkanı olduğu 1980’li yıllarda, Papalık tahtına bir Polonyalının oturmasının Doğu Bloku üzerinde yaratacağı olası etkilerin ABD tarafından tahmin edildiğine değinerek, “ABD olarak bizler, ulusal güvenlik danışmanı Zbigniew Brezezinski sayesinde bir tür gizli silaha sahiptik. Kendisi, Karol Wojtyla ile Polonya’daki başpiskoposluk döneminde bizzat tanışmış biriydi. Brezezinski, o dönemdeki Amerikan hükümetinde, yeni Papa’nın yaratacağı etkinin bilincinde olan en önemli kişiydi” dedi.

Gates, İkinci Jean Paul’ün Papalık tahtına oturmasının ardından, 2-10 Haziran 1979 tarihleri arasında Polonya’ya yaptığı ilk ziyaret konusunda ilginç bir bilgiyi de ifşa etti.

Polonya hükümetinin Papa’nın ziyaret programına ilişkin ayrıntıları halkın öğrenmemesi, bu sayede halkın katılımının sınırlı kalması eğiliminde olduğunu belirten Gates, “Hükümetin bu niyetini öğrenmemizin ardından, bir valize sığabilecek yayın cihazı yapmıştık. Bu cihaz sayesinde, Polonya’nın ulusal televizyonunu devre dışı bırakıp aynı frekanstan Papa’nın gezi güzergahını oradaki halka duyurmuştuk” dedi.

Başta SSCB olmak üzere o dönemde Doğu Blokuna karşı verilen mücadelede Vatikan’la işbirliği içinde hareket ettiklerini kaydeden Gates, “Uydular aracılığıyla gösterilerin, toplanan kalabalıkların fotoğraflarını çekiyor, bunları Vatikan’la paylaşıyorduk. Doğu Avrupa ve SSCB’de yaşananlar, füzeler konusundaki gelişmeler vb. hususlarda birçok istihbarat bilgisini de paylaşıyorduk” diye konuştu.

Gates, “Vatikan’la telefonla mı iletişim kuruyordunuz?” sorusuna, “Başkan Reagan, Papa’ya uydu aracılığıyla çekilmiş fotoğraflar ve diğer bilgileri iletmek üzere, Vatikan’a genelde CIA’nın eski başkan yardımcılarından Vernon Walters’i gönderiyordu. Zaman zaman CIA Başkanı Bill Casey de Vatikan’a gidiyordu” yanıtını verdi.

Gates, ABD’nin eski güvenlik danışmanlarından Richard Allen’in, o yıllarda Vatikan ile Reagan yönetimi arasındaki işbirliğini “tarihin en büyük gizli ittifakı” olarak tanımladığının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“İstihbarat bilgilerimizi hem Papa’yla hem de Kardinal Caseroli başta olmak üzere Vatikan’daki üst düzey yetkililerle paylaşıyorduk. Doğu Avrupa’daki olaylar, Sovyetler Birliği’ndeki silahlanma konusundaki gelişmeler, SSCB’de yaşanabilecekler konusundaki bilgileri paylaşıyorduk. Genel itibarıyla tek yönlü denilebilecek bir istihbarat değişimi söz konusuydu. Biz çok miktarda istihbarat bilgisi iletiyorduk, ama karşı taraftan bize aynı miktarda bilgi gelmiyordu. Papa ve Vatikan, son derece ölçülü hareket ediyordu. Dolayısıyla ABD-Vatikan ilişkilerini büyük bir gizli ittifak olarak tanımlamak bana abartı gibi geliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir