Ciddi Askerlik Yapmadım

Ciddi olarak askerlik yapmadığını söyleyen Fethullah Gülen, ’Onun için askeriyeye ait yemeğin bana caiz olmayacağını düşündüm’ dedi

Askerlik anılarını anlatan Fethullah Gülen, bu dönemde komutanlarından izin almadan İskenderun Merkez Camii’nde vaaz verdiğini kaydetti.

Zaman gazetesinde dün “Hey gidi günler” üst başlığının altında “Komutanımdan tokat yedim” başlığıyla Gülen’in askerlik anısı yayımlandı. “Hocaefendi askerlik günlerini anlatıyor” diye sunulan yazıya göre, Gülen askerliğe 1961’de Ankara Mamak’ta başladı, ardından İskenderun’a gitti.

Telsizci olarak görev yaptığını belirten Gülen, kılığına kıyafetine çok dikkat ettiğini, bölüğün örnek askeri olarak gösterildiğini anlattı. Askerliği sırasında İskenderun Merkez Camii’nde vaaz verdiğini kaydeden Gülen, şöyle devam etti: “Bir cuma hutbeyi ben okumuştum. Ama bir askerin izinsiz vaaz etmesi tevkif edilmesi için yeterliydi. Meğer vaaz vermemden rahatsız olan birileri beni feci şekilde gammazlamış. Cumadan sonra, dışarıya çıktığımda caminin dört bir yanının, silahlı askerlerce sarılmış olduğunu gördüm. Birliğin başındaki komutanın yanına gittim. Selam verip teslim oldum. Beni inzibat karakolunda bir hücreye koydular. Beni getiren kumandan, ’Efendim, hemen geldi, selam çaktı, teslim oldu’ dedi. Bunun üzerine ertesi gün salıverdiler.

Komutan tokadı

Birliğin önüne geldim. Tabur komutanım beni çok severdi. O da iyice dolmuştu. Beni görünce yanıma geldi ve suratıma bir tokat vurdu. Bir şey demeden ayrıldım. Ertesi gün birliği toplamış, üzüntüsünü ifade etmiş ve ’Ona babanın evladına vurması gibi vurdum. Onu öz evladım gibi severim’ demiş. Bunları arkadaşlar anlattı.”
Rahat bir askerlik geçirdiğini vurgulayan Gülen’in açıklamaları şöyle devam etti:
“Askerlik müddetince, askeriyeye ait yemeği yemedim. Çünkü ciddi askerlik yapıyor sayılmazdım. Onun için askeriyeye ait yemeğin bana caiz olmayacağını düşündüm ve yemedim. Önümde yığınla kâğıt ruloları vardı. Fakat yemin ederek söylüyorum ki, şahsım hesabına bir nokta konacak kadar dahi kâğıt kullanmadım ve askeriyeye ait kalemden, şahsım için bir nokta koyacak kadar dahi istifade etmedim. Çok hassas davranıyordum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir