ÇİN – TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE SİNCAN OLAYLARI MADIMAK YANGININA NE KADAR DA BENZİYOR !!


ÇİN – TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE SİNCAN OLAYLARI MADIMAK YANGININA NE KADAR DA BENZİYOR !!Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Çin’ 1995 yılından bu güne gerçekleştirdiği ilk ziyaret Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki heyetin Çin temasları.


Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne giden Cumhurbaşkanı Gül, Pekin, Xi’an, Shenzhen ve Urumçi kentlerini ziyaret etti.


Ve birden Çin de yaşanan olayları, dünyanın en kalabalık Müslüman topluluğunun yaşadığı ülkedeki olayları Dağlıca baskını kadar derinden hissttik. Adeta iliklerimize kadar sirayet eden yağmurda ıslanırcasına söylem birliğine vardık. Kim daha çok ve daha sert açıklama yapacak yarışına girdik.


Çin’in içinde muazzam bir derin devlet yuvalanması olabileceği, Türkiye – Çin ilişkilerinin daha da iyileşmesini asla istemeyecek kişilerin varlığı hiç ama hiç aklımıza gelmiyor nedense.


Genelkurmay Başkanımızın şikayetçi olduğu asimetrik savaş adeta zihinlerimizde Çin ile ilişkilerimizi yerle bir etmek için yürütülüyor.


Daha kısa bir süre önce devlet düzeyinde en üst seviyede ziyaret ettiğiniz Çin için G-8 zirvesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Soykırım’ ifadesini kullanarak Çin’deki olayları yorumlayabiliyor.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamaları mutedil.


Doğu Türkistan’da yaşananları kimse unutun, göz ardı edin demiyor ama Türkiye’de madımak oteli yangını ile estirilen pusulu hava ile Türkiye – Çin ikili ilişkilerinin getirtilmeye çalışıldığı zemin aynı. Ve biz o kadar yönlendirilme ve tepkiselliğe açığız ki….Aklı selimi çoktaaan kaybetmişiz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir