ÇOCUKLAR NEDEN MUTSUZ?

Son zamanlarda basına yansıyan “çocuk katiller” kanayan bir yaramıza parmak bastı. Ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuz kesin. Annesini, babasını, kardeşini öldüren çocuklarla ilgili haberler ister istemez büyük infial uyandırdı toplumda. Aslında bu tür olaylar ilk defa yaşanmıyor. Fakat son günlerde peş peşe yaşanması, olayı dramatik bir şekilde gündeme getirdi. Elbette bir çocuğun cinayet işler hale gelmesi normal karşılanacak bir olay değil. Hele hele öldürdüğü kişi, annesi, babası veya kardeşi ise, burada çok daha derinlere giden bir mesela var demektir.

Normal insan cinayet işleyemez. Bir insanı bu n noktaya getiren tek bir sebep de değildir. Bunun altında mutlaka uzun bir sebepler zinciri vardır. Karmaşık bir süreç sonunda insanlar bu tür sıra dışı davranışların içine girerler.. Aile ortamı ve çevre şartları da önemlidir. Ama burada en büyük pay eğitim sisteminindir.

İngiltere’de yapılan bir araştırma gösteriyor ki, okullardaki çocukların büyük kısmı mutsuz ve endişeli. Uzmanlara göre, çocuklar, maneviyattan uzak ve stres altında oldukları için öğretim hayatına uyum sağlayamıyorlar. Bu yüzden öğrenciler arasında cinayet ve intihar çok yaygın.

Cambridge Üniversitesinden Prof. Robin Alexander tarafında yapılan araştırmaya göre, İngiltere’de ilköğretim çağındaki çocukların büyük bölümünde anti sosyal davranışlar, materyalizm ve şöhrete tapınma gibi sapkınlıklar var. Bir başka rapor ise katı sınav sistemi ve aşırı beklentiler öğrencileri stres altına sokuyor. Fazla ödev verilmesi de aynı şekilde öğrencilerin stres yükünü arttırıyor.

Oysa uzmanlar, öğrencilerin strese girmeden, araştırarak ve severek öğrenmelerini sağlamak gerektiğini bildiriyorlar. İleride daha büyük toplumlsal travmalar yaşamak istemiyorsak, şimdiden bu konuda ciddi adımların atılması gerekiyor.

Ayrıca son zamanlarda ülkemizde de ÖSS sisteminin yerine İngiltere’deki sistemin getirilmesinden söz ediliyor. Umarım yetkililer, İngiltere’deki bu durumu göz önünde bulundururlar da yağmurdan kaçarken doluya yakalanmayız. Zira UNICEF tarafından 21 Avrupa ülkesinde yapılan bir araştırmaya göre, en mutsuz öğrencilerin olduğu ülke İngiltere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir