Çok Yaşa ABD’li Paşa

Fransız Cumhurbaşkanı’nı gördünüz mü tv de?..AB toplantısında İngilizce konuşah Fransız delegeyi ,kendi dili ile konuşmadığı için yerin dibine soktu.Helal olsun ona..!

Konular birbirinin üzerine biniyor ama tümü de birbiri ile ilintilidir. İstihbaratçının bilmediği (!) istihbaratları da ,Şemdinli’de “yutturulmak” istenen AB patentli müshili de anlatmayı mutlaka sürdüreceğiz de araya ,Ankara’nın ağır konuğu Amerikalı Paşa giriverdi..

Biz de oradan devam edelim…

Genelkurmay Başkanı Hilmi bey geçtiğimiz hafta memleketin krema tabakasına bir davetiye gönderdi. Bu davetiye ile Genelkurmay’ın “Küresel Terörizm ve Uluslar arası İşbirliği” konulu bir sempozyum düzenlediği ,sempozyuma ABD Genel Kurmay Başkanı’nın bile katılacağı belirtiliyordu. El altından,bu sempozyum sırasında Amerikalı’ya PKK’ya karşı aldıkları tavıra karşı çok sert tepki gösterileceği ve onun da bu tepkinin ardından bizimkilerin önünde diz çöküp hidayete ereceği “Biz ettik siz etmeyin neyse emriniz yapalım,Kandil Dağı’nrı yerle bir edelim”diyeceği yaygınlaştırılıyordu…!

Bu sempozyum icra edildi…

Ne gördük?..

Türk milletine,argo tabirle “aspirin tedavisi” yutturuluyor!..

Bir süre önce şu ünlü “Kurtlar Vadisi” üzerinden milletin “kaba gazı” alındığını biliyoruz.! Çuvalcılardan beyaz perde üzerine yatırıp Polat ile hesap sormuştuk!..Şimdi de ABD Genel Kurmay Başkanı’nın taa Ankara’ya ayagğımıza gelip “özür dilediği” çok üzgün biçimde “Bizim kazmalara aldırmayın,aramızda iki çuvalın lafı mı olur.Biz işimize bakalım Afganistan’da Irak’ta etinizden sütünüzden nasıl yararlanırız memedim” diye iki büklüm yalvardığı duyuruldu!..

Ehh bizim malum zevat ta ne yapsın!!?

Aman,dileyen nadim olan Amerikan Paşasını boynu bükük bırakacak değiller ya!..

“İyi bari ..”

deyivermişler!..

Şimdi “iyi” olan ne denilecek ve ardından millete fatura ne gelecek denilebilir?..

De buyrun bakalım..!

Sempozyum ,teröre karşı işbirliğinde büyük bir uluslar arası birliktelik diye sunuldu..Bu “büyük birliktelikte” bol miktarda uluslar arası general vardı ama ,dişe dokunur bir ülke yöneticisi yoktu…Afganistan’lı Karzai ve Amerikan Paşası en tepe VİP lerdir..ABD Genel Kurmay Başkanı ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace,sempozyumdan önce söyleyeceklerini logosuna neredeyse (Amerika bizim canımız feda olsun kanımız) diye yazmaya hazır bir milli televizyonumuza söyledi ve milletimiz kendisinin , “Türkiye’nin Irak’taki terör örgütü PKK ile mücadele konusunda sabırlı olması gerektiği” fikrinde olduğunu öğrendi..!

Aynı gün Genel Kurmay Başkanımız Hilmi Bey’de uluslar arası katılımcılara söylüyor ama Amerikan Paşa’sına “Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” kabilinden şu göndermeleri yaptı.

“ Bugün terör adeta bir istihdam alanı olmuştur. Teröristler ise ücrete bağlanan işçilere dönüşmüştür
Terör örgütleri, PKK/KONGRA-GEL örneğinde olduğu gibi uyuşturucu, insan kaçakçılığı, gasp, haraç gibi yasa dışı yollarla olduğu gibi paravan şirket, dernek ve vakıflar aracılığıyla ticaret ve bağış gibi yollarla kaynak temin edebilmektedir. Bu faaliyetlerin, güvenliğin yetersiz olduğu ülkelerden çok, denetimin güçlü olduğu gelişmiş ülkelerde gerçekleşiyor olması, terörle mücadele yolunda ortak tavır ve iradenin henüz gelişmemiş olmasına örnek teşkil etmektedir.”

Demişse de bu devlet büyüğümüzün değerlendirmelerine her ne kadar salonun yarısını dolduran Ankara zevatı büyük destek vermiş yabancılar ise sadece terbiyeli terbiyeli dinlemiş ve diplomat takılmışlardır.

Hepsi neyse de!..

Amerikan Genel Kurmay Başkanı Peter Paşa,Pentagon ağzını tekrarlamaktan ileri gitmemiştir..

Pentagon ağzını hatırlamak ister misiniz?..

“ PKK ile etkin mücadele için Irak devletinin güçlenmesini beklemek gerekir. Bağımsız bir Kürt devletine karşıyız.”

Yani Peter Paşa bizimkilere şöyle dedi..

“Paşa paşa bekleyin, bu arada eşkıya çocuklarınızı kurşunlarsa eh ne yapalım siyaset bu. Bir de topraklarınızda Apo-Barzani-Talabani çetelerinin ellerinde flamaları ile dolaşmalarına, Doğunuzda bunların memurlarının mevzilenmelerine göz yumuverin,Sonu Allah kerim!..”

Aynen eyvallah..

Sempozyumdan çıkan bu..!

Onca lafa hazırlığa yazık!..

Genel Kurmay Başkanımızın konuşması da muazzamdı..Öyle ünlü düşünürlerden falan alıntılarla ,muazzam bir konuşmaydı canım..Askerin,komutanın hatip olanı makbuldür ama bu hitabet fütuhata yararsa..

Sempozyumun zaferi yok mu? Var tabi.Peter Paşa çuval için özür diledi ya,yeter!..

Anlayan beri gelsin…

Hakkari üzerinden,Şemdinli,Van,Diyarbakır,İzmir,İstanbul ,Antalya,Aodana,Ankara’yı basan eşkıyanın tepesine çökmek için “Amerikalıya “Kandil Dağı’nı her defasında şikayet edip “küs çocuk” tavrı ile milletten puan toplamaya çalışmanın iler tutar tarafı nedir!!?

Sayın öcalan diye devlete kafa tutan,çetenin valileri pozunda ortalarda dolaşan belediye başkanları,çete ile mücadele eden birimlere görevlilerine savaş açan devletin koltuğunda oturan görevlilerine ,mafyalaşıp şehirleri kuşatan çete elemanlarına…

Nevruz adı altında yapılan “Kafa tutma” gösterilerine temsilci olarak katılan Kandil Daği’ndan gelen İmralı’dan gönderilen militanları görmezden gelmelere…

Bu oldu bittilere devlet olmanın gereğini yapmalara,Amerikalılardan icazet almak mı gerekiyor..?

Gerekiyorsa oradan icazet yok..

Peter paşa;

“Biz Irak ordusunu eğitiyoruz bekleyin” diyor.

Eğittikleri Irak ordusu Barzani ve Talabani’nin militanları ile onlara kapılan Apo’dan yön değiştirmiş PKK’lılardır.Bu Irak ordusu Türk milletine karşı eğitiliyor..

Sempozyum o kadar önemliydi de..

Neden sormadınız;

“Washington da açılan Karadeniz’i Akdenizi’i Doğu’yu Ankara’yı Kürt devleti diye gösteren harita ve o toplantı neyin nesiydi” diye?

Aklımın erdiğini söyleyeyim…

Amerikalı için bu sempozyumda PKK ayrıntıdır..Önemli olan Afganistan Irak ve Hatta İran Suriye meselesinde Türkiye’nin nasıl yönlendirileceği çalışmalarında yol almaktır.

“Kuzey Irak’ta PKK’nın tasviyesi için ortak çalışmamız var” diye açıklama yapıyor. Bu “çalışma” PKK’lılara Türkiye’de genel af ve Irak Ordusu dedikleri askeri yapıya katılmalarını sağlamadır.

ABD’li General “terörist” diye Irak’taki direnişçileri kast ediyor. Ona göre bu direnişçiler terörist…

PKK’yı nitelemesinde kelime oyunları var..

Pentagon ağzı..

Ve bizlere yutturulan ağız..

Toplantı sonunda verilean kokteylde herkes sarmaş dolaş olmuş,ne mutlu..

BEHİÇ KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir