Cumhurbaşkanı Sezer’in Gözdesi: İlhan Selçuk

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Selçuk’la yakın temas halinde olduğu ortaya çıktı. Ertuğrul Özkök, “Sezer’le çok özel ilişki kurabilmiş az sayıda gazeteciden biridir.” diye tarif ettiği Selçuk’un geçtiğimiz cuma günü baş başa bir görüşme yaptığını kaydetti

Gazetenin kuruluş yıldönümünde bir mesaj yayınlayarak “Hizmetiniz övgüye değer.” diyen Sezer’in, İlhan Selçuk’u sık sık Çankaya Köşkü’nde ağırladığı belirtiliyor. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, “Cumhurbaşkanı Sezer’le çok özel ilişki kurabilmiş az sayıda gazeteciden biridir.” diye tarif ettiği Selçuk’un son olarak geçtiğimiz cuma günü baş başa bir görüşme yaptığını kaydetti. Cumhuriyet gazetesinde yer alan imzasız yazıların Selçuk tarafından kaleme alındığını belirten Özkök, bu yazılardan hareketle 2007 yılının çok sert geçeceğini ve Sezer’in daha fazla müdahalede bulunacağını ileri sürdü. Özkök, “Ankara’da ‘devlet ricalinde’ ‘bir şeyler’ için mücadele konusunda belirgin bir çaba” olduğunu ifade ederken, Cumhuriyet’te önceki gün yayınlanan imzasız başyazıda yer alan şu ifadelere dikkat çekti: “2007’ye doğru Türkiye Cumhuriyeti büyük bir sınav yaşayacak ve gerilimden geçecek gibi görünüyor. Çünkü Başbakan ve Meclis Başkanı, takiyyeyi bir yana bırakarak geleceğe dönük programlarını ilan etmişlerdir. (…) Bu yolda yürürlerse, Sayın Cumhurbaşkanı ister istemez anayasal görevinin gereğini yerine getirmek zorunda kalacaktır.” Ertuğrul Özkök, söz konusu ifadelerin ne anlama geldiği konusunda ise iki farklı yorum yaptı. Özkök’e göre birinci ihtimal “Laiklik maddesinin değiştirilmeye kalkışılması halinde Cumhurbaşkanı çok aktif bir şekilde devreye girecek.” Deneyimli gazeteci, ikinci ihtimali ise şöyle açıkladı: “Cumhurbaşkanı Sezer, Erdoğan veya Arınç’ın Çankaya’ya çıkmasının önünü kesecek bazı girişimlerde mi bulunacak? Öyleyse ne yapacak? Tayinleri, kararnameleri ve kanunları geri çevirmekten başka ne silahı var? Üstelik 2007 yılından itibaren bir tür ‘topal ördek’ olacak. Yani bavulunu toplayan bir cumhurbaşkanı haline gelecek. Böyle bir ortamda cumhurbaşkanının elinde ne gibi yetkiler bulunabilir?” Ertuğrul Özkök, başyazıdaki üstü kapalı ifadelerin ne anlama geldiğini İlhan Selçuk’a sorduğunu da anlattı. Ertuğrul Özkök, Selçuk’un verdiği cevabı şöyle aktardı:

“Ben Cumhurbaşkanı’nın sırdaşı değilim. O nedenle ne düşündüğünü elbette bilemem. Ama daha önce Harp Okulu’nda yaptığı görüşmeden ve söylediği sözlerden şunu çıkarıyorum: Anayasal sınırlar içinde kalmak kaydıyla elinden gelen her şeyi yapacak.” Ertuğrul Özkök, yazısında iktidar partisine de ilginç bir tavsiyede bulundu. AK Parti’den Selçuk’un yazısıyla kendi yazısını kesip bir kenara koymasını isteyen Özkök, “O üstü kapalı sözlerin şifreleri, 2007 Mayıs’ına yaklaşıldıkça tek tek açılacak.” iddiasında bulundu.

İlhan Selçuk, 3 Mayıs’taki yazısında da 9. Süleyman Demirel’in muhalefetin başına geçmesini teklif etmişti. Selçuk, “Demirel Müslüman, Erdoğan İslamcıdır. Demirel dindar, Erdoğan dinci. ’Dinci’nin karşısına bir ’dindar’ dikilmeli. Sanırım hiçbir parti, partisiz Demirel’in bu yoldaki işlevine karşı çıkmaz.” demişti.

Hasan Cemal: İlhan Selçuk gerçek bir takiyye ustası

Gazeteci Hasan Cemal, “Cumhuriyeti Çok Sevmiştim” adlı kitabında İlhan Selçuk’u şöyle anlatıyor: “Kendince tarif ettiği Atatürkçülük, Kemalizm paravanlarını kullanmaktan hiç vazgeçmedi. Çünkü yüzü her zaman ‘kışla’ya dönüktü. ‘Askerle iş tutmak!’ aklından hiç çıkmadı. İlhan Selçuk aslında gerçek bir takiyye ustası sayılabilirdi. Atatürk ile demokrasiyi yan yana getirmekten özellikle kaçınıyor, Atatürk’ün hedefinin de çağdaş uygarlık çerçevesinde demokrasi olduğunu kabul etmiyordu. Çünkü bu çerçeveyi kabul ederse ‘devrimci demokrasi’ yolunda, gerektiğinde bir ‘darbe’ yolunda ‘kışkırtma aracı’ olarak kullanamayacağını biliyordu.”

Mustafa Başoğlu: Sezer 3 yıldır bize randevu vermiyor

Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Cumhurbaşkanı Sezer’den üç yıldır randevu almaya çalıştığını söyledi. Mustafa Başoğlu, “Ben orada 4 sene başdanışmanlık yaptım. 3 senedir birçok defa başvuru yapmama rağmen bana hâlâ randevu verilmedi. Bunu yadırgıyorum. Cumhurbaşkanı tarafsız olması gereken kişidir. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapamaz.” dedi. Sezer’in Cumhuriyet Gazetesi’ni öven mesajını da yorumlayan Başoğlu, “Cumhuriyet’e yaptığı muameleyi bütün gazetelere ayrım gözetmeden yaparsa bir şey diyemem. Ama bunların içinden bazılarını seçer, bazılarına özel muamele yaparsa bunu tarafsızlıkla bağdaştıramam.” ifadelerini kullandı.

Burhan Kuzu: Burası dağ başı değil, kurallar belli

İlhan Selçuk’un sözlerini yorumlayan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Sezer’in “siyasi mesaj” vermesi durumunda tarafsızlığını yitireceğini söyledi. Kuzu, Sezer’in parlamentoyu fesih ve seçime götürme yetkisinin bulunmadığını söyledi. Anayasa’nın 104. maddesinde yer alan “seçimlerin yenilenmesine karar verme” hükmünün şartları olduğuna dikkat çeken Kuzu, “Türkiye bir hukuk devletidir. Kurallar bellidir. Burası dağ başı değil. Öyle höt demekle, bağırmakla hükümet düşürülemez.” dedi. AK Parti’nin hukukçu isimlerinden Haluk İpek de, Sezer’in sadece Bakanlar Kurulu ve Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırma yetkisinin bulunduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir