Cumhurbaşkanlığı için ilk sinyal mi?

Erdoğan, “Teke Tek” programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak, “Aday olur muyum, olmaz mıyım bunu ben biliyorum. Ama ben bunu kimseye açıklamam” dedi.

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda parti içinde ve sivil toplum örgütleriyle istişarelerde bulunacaklarını ifade eden Erdoğan, bu istişarelerin ardından yetkili kurullarında değerlendirme yaparak neticeye gideceklerini belirtti.Erdoğan, ATV’de canlı yayımlanan “Teke Tek” programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

“Türkiye, Tayyip Erdoğan’ın kararının ne olduğunu merak ediyor. Başbakanlık mı Cumhurbaşkanlığı mı? Kafanızda bir plan oluşmadı mı?” sorusu üzerine Erdoğan, “Bir siyasetçinin kafasında herhangi bir planın olmaması mümkün mü? (Nisan ayına kadar bizden herhangi bir şey duymayacaksınız) derken aslında planın uygulaması başlamıştır” karşılığını verdi.

Bu konuda bazı hassasiyetlerinin bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Herkes bu konuda bizden isim beklerken biz isim açıklamıyoruz. Onlar kendi kendilerine meşgul oluyorlar. Geçen gün bir basın toplantısında da söyledim. (Biz çelik çomağı verdik oynasınlar) dedim ve Nisana kadar bu açıklanmayacak. Böyle bir şeyi asla ortaya koymayacağız. Bunun nedenini, niçinini açıkladığım takdirde, orada da ben şu andaki kendi yol haritamızı ifşa etmiş olurum ki, bu da bir lider, siyasetçi olarak benim bir yanlışım olur. Bunu da açıklamamın bir anlamı yok.

Ama Nisan ayı gelir, isimleri açıklamaya karar verdiğimiz anda o zaman yine böyle bir basın toplantısı olursa, nedenini, niçinini o zaman daha rahat açıklama imkanı olur veya Cumhurbaşkanı adayı belli olduktan sonra bunun açıklanmasını o zaman partimiz en iyi şekilde yapar.”

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda parti içinde ve sivil toplum örgütleriyle istişarelerde bulunacaklarını ifade eden Erdoğan, bu istişarelerin ardından yetkili kurullarında değerlendirme yaparak neticeye gideceklerini belirtti.

Bu konuda diğer partilerle istişarede bulunup bulunmayacakları yönündeki soruya da Başbakan Erdoğan, “Gönlümüz bunu da ister de ama iş o noktaya gelmeden bütün kapılar kapanır” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu kapılar kapanırken maalesef gerilimin boyutu çok çirkin. Bana göre siyasetin kendi içinde ahlak kuralları var. Bunların olması lazım ve lüzumsuz gerilimlerle bu tür eleştiri başka şeydir ama hakarete hiç kimsenin hakkı yoktur. Bir taraftan demokrasi diyeceksin, öbür taraftan demokratik kurallar içerisinde hak ettiği halde bir insana yasak getireceksin… Olur veya olmaz bu önemli değil…

Benim aday olacağımı kim biliyor? Onu bilmedikleri halde… Bakın ne diyorum… Ben diyorum ki, ’aday olur muyum, olmaz mıyım bunu ben biliyorum. Ama ben bunu kimseye açıklamam.’ Ama, burada çirkin olan şey şu, her insanın demokratik hakkı olan Anayasa’nın amir hükmü olarak bu var… Orada, kimler aday olabilir bu belirlenmiş… Hüküm neyse ona göre uygun olanlar adaylığını koyar… Bu Ahmet olur, Mehmet olur, ayrı şey… Yani, burada Tayyip Erdoğan bugüne kadar böyle bir şey açıklamadığı halde şu ana kadar benden başladılar, eşimden, çocuklarımdan, hepsinden söylenmedik laflar bırakmadılar…”

Başbakan Erdoğan, “Haremime girdiler dediniz, ne demek o?” sorusu üzerine de, bunun sözlük anlamının eş ve çocukları kapsadığını ifade etti.

“Ben göreve geldiğimden beri bu kesim maalesef eşimden çocuklarıma kadar hepsiyle ne yazık ki çok çirkin, hakaretamiz tabirler kullanmak suretiyle ilgilendiler… Hala da devam ediyorlar… Gazeteler, dergiler hepsi…” diyen Erdoğan, “Halbuki bir araya geldiğimiz zaman, ’bu işin raconu budur’ diyorlar, böyle geçiştirmeye kalkıyorlar” diye konuştu.

Partisinin seçimlerde yüzde 34,4 oranında oy almasına rağmen bazı kesimlerin yüzde 25 oranında oy aldıkları yönünde değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Erdoğan, “AK Parti’ye yüzde 25’i yakıştıranlar, diğer partilerin aldığı oy kaça tekabül ediyor, onu niye konuşmuyorlar” dedi.

Sine-i millet tartışmaları

Başbakan Erdoğan, sine-i millet tartışmalarıyla ilgili bir soru üzerine de, “Çıkıyorlar diyorlar ki, millete gidelim… Dün kendileri o makama gelirken veya mensubu oldukları partiler o makama insanlar gönderirken niye millete gitmediler?” diye sordu. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu ülkede CHP, örneğin, bugünün partisi değil… Bugüne kadar hiç onların ağzından cumhurbaşkanını millet seçsin ifadesini duydunuz mu? Hayır… Aynı şekilde Anavatan Partisi, millet mi seçsin dedi bugüne kadar… Anavatan Partisi’nin genel başkanı merhum Özal’ı millet mi seçti? DYP’ye gelelim… Adalet Partisi’nden alalım, millet seçsin dendiğinde hep karşı çıkmıştır. Sayın Demirel’i de parlamento seçmiştir. Hangi oranda seçildiği, o da ortadadır… Geçmişe doğru aldığımızda gerçekler ortadadır.”

Kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde partisinin zayıflayacağı yönünde görüşler bulunduğunun belirtilmesi üzerine de Erdoğan, “Şunu ilke olarak söyleyeyim. Biz bu yola çıkarken tek adam mantığıyla yola çıkmadık” dedi.

Halkın milletvekillerini 5 yıllığına seçtiğini dile getiren Erdoğan, “Millet, parlamentoyu bırak kaç diye seçmedi… Ne yapacaksan orada yap… Orada kalktım başarılı olamadım, bu iktidarla baş edemedim diye çekip gidilmez” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir