CUMHURİYETİ BANA YANLIŞ ANLATTILAR

İlkokul ikinci sınıftayken öğretmenim bana bir kitap hediye etmişti. Kitabın adı “Cumhuriyet” idi, veya içinde cumhuriyet geçen birşey idi. Bu birkaç sayfalık, çoğu resimlerle dolu iri harflerle yazılı bir kitaptı.

Kitabı okudum, öğretmenim hediye ettiği için ona birşey diyemedim ama o günden itibaren “Cumhuriyet” ve cumhuriyetle ilgili her şeye bir antipati gelişti bende. Bunun sebebi o kitabı yazanlardır.

Hemen anlatacağım niye olduğunu…

Kitaptaki hikayeye göre köyün bir çeşmesi vardı ve bu çeşmenin üzerinde kimsenin anlamadığı kargacık burgacık yazılar vardı. Oysa kitaptaki resimde özellikle kötü de yazılmış olsa bir besmele olduğunu görüyordum. Çünkü ben okula başlamadan Kur’an öğrenmiş ve gerek arapça, gerek osmanlıca eserleri zaten okuyabiliyordum. Kitaptaki resme bilinçli olarak çirkin yazılmış olan o besmeleyi hemen okuyabilmiştim.

Güya bu yazıyı kimse okuyamadığı için tören yapılmış ve çeşmenin adı da değiştirilerek, latin harfleri ile “Cumhuriyet Çeşmesi” yazılmıştı.

Gerek bu olay, gerekse daha sonra okulda okutulan tarih ve inkılap tarihi derslerinde anlatılanlar bana hep yalan ve yanlış geldi.

Mustafa Müftüoğlu’nun “Yalan Söyleyen Tarih Utansın” adlı eserini alıp okumaya başladım ortaokul yıllarında. İstiklal mahkemelerini, kurtuluş savaşı konusundaki çelişkileri, kemalizmin handikaplarını ve zulümlerini öğrendim.

Lisede, üniversitede cumhuriyetin çoğunluğun idarede hüküm sürmesi, çoğunluğun iktidarı olduğunu öğrendiğimde birşeylerin ters gittiğini anlamıştım. Bu arada ihtilal olmuş, anayasa oylaması yapılmış ve %99 evet oyu çıkmıştı.

Günümüze gelip de Ak Parti %50’yi aşan oyları ile ülkeyi idare ederken, bazı çevrelerin feryadu figanları, sanki ülke işgal altındaymış gibi feveranlarını görünce kafam iyice karıştı.

Ama biliyorum, bu anlayış o gün bana hediye edilen hikaye kitabını yazan anlayıştı.

Cumhuriyet belki de güzel ve iyi bir yönetim şekli. Ama cumhuriyeti çocuklara sevdirmek için yazılan kitapta arap harflerine hakaret edeceğim diye besmeleyi kötüleyen zihniyet hiçbir zaman emeline ulaşmayacaktır. Çocuk dedikleriniz sizden daha zekiler ve sizin bilmediklerinizi de biliyor olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir