Cüppeli Hoca Rahmetli Öztürk’ün evinde

Başsağlığı için Bayram Ali Öztürk’ün evine giden Cüppeli Ahmet Hoca’ya yakın ilgi gösteren Öztürk’ün 24 yaşındaki oğlu Mahmut, “Benim Babam öldü. Artkı size baba diyebilir miyim” deyince duygulu anlar yaşandı. Cüppeli Ahmet Hoca’da her zaman ailenin yanında oldukları mesajını verdi.

İsmailağa Camii çevresinde herşey normale döndü. Esnaf kadar cami çevresinde yaşayan halk da sadece namaz vakitlerinde camiye gidiyor.


Bu arada önceki akşam başsağlığı için Bayram Ali Öztürk’ün evine giden Cüppeli Ahmet Hoca’ya yakın ilgi gösteren Öztürk’ün 24 yaşındaki oğlu Mahmut, “Benim Babam öldü. Artkı size baba diyebilir miyim” deyince duygulu anlar yaşandı. Cüppeli Ahmet Hoca’da her zaman ailenin yanında oldukları mesajını verdi.


“Kim vurduya gitmesin”


İsmailağa caminin müdavimleri ve cemaat linç konusunun sürekli gündemde tutulmasından rahatsız. Hoca’nın ölümünün linçten daha önemli olduğunu vurgulayan cemaat olayın kim vurduya gitmemesi için tüm delillerin en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiği görüşünde.


Emniyetin olay saatinden bu yana 20’nin üzerinde ifade aldığını söyleyen bir cemaat yetkilisi , “Bunların hepsi olayın aydınlatılması için yapılan rutin şeyler. Şu ana kadar cemaatten hiç bir kimse göz altına alınmış değil” dedi.


Cemaat çözülmez


6 yıldır İsmail Ağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı’nın Genel Sekreteri Zekeriya Yücedal da Bugün’e yaptığı açıklamada,” Bayram Ali Öztürk bir kitap aşığıydı. Bildiklerini de cemaatle paylaşırdı. 1.5 yıldır pazar günleri verdiği vaazlar ilgiyle takip edilir. Biz kimseye camiye girerken ’sen nereden geldin kardeşim’ demedik demeyiz de. Kapımız herkese açık. Başka bölgelerdeki cemaatten olan gençlerimiz arasında küskünlüğe meydan verecek hiç bir girişimde de bulunmayız” dedi.


Güvenlik sistemi yok


Camiye güvenlik sisteminin kurulması için kendi aralarında görüşmelerin yapıldığını söyleyen Yücedal, “Bu görüşmeler neticesinde iki firma gelip inceleme yaptı. 24 noktanın kamera konulması için uygun olduğu sonucuna varıldı. Yakın zamanda bu düzeni kurduracaktık.” şeklinde konuştu.


Bu pazar sohbet olmaya bilir


Kanlı günün ardından cami cemaati 5 vakit namaza gelirken şimdi gözler gelecek pazar verilecek olan vaaza çevrildi. İzinden dönen cami imamının sabah namazı sonrası kısa bir vaaz verebileceğini söyleyen vakfın ileri gelenleri, ” Belki de bu pazar sohbet olmayabilir” açıklamasını yaptı.


3. halka yalanı


Bu arada kamuoyunda Cüppeli Ahmet Hoca diye tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün bazı gazetelerde olayla ilişkilendirilmesi sebebiyle avukatı Cihat Gökdemir bir açıklama yaptı. Açıklamada, ” İsmail Ağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Zekeriya Yücedal’ın Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet) hakkında hiçbir beyanı olmadığı halde, “ÖCüppeli, İsmailağa cemaatinde pek kabul görmüyor” gibi tamamen uydurma bir haber kaleme alındığına” dikkat çekilerek “Cübbeli Ahmet’le ilgili konuşmada tek geçen, muhabirin yönelttiği “Cübbeli Ahmet’in Acerkent’teki evine ne diyorsunuz?” sorusudur ve “bu konunun konuyla ilgisiz olduğu” beyanından sonra bir daha da Ahmet Mahmut Ünlü hakkında bir konuşma geçmemiştir.”Üçüncü halka müritler Cübbeli Ahmet’in cemaate getirdiği tiplerdir, katil de o kişilerdendir” beyan da olmamıştır.” denildi.


Mehmet CANITATLI /İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir