Çuvalın Öcü Sinema Salonlarında Alınıyor

Kurtlar vadisi ile ilgili medyada o kadar yazı ve yorum çıktı ki herkes kucağında ne varsa hepsini döktü. Filmi seyretmediğim halde kare kare ne var ne yok okuduklarımla biliyorum desem yerinde olur.
Bu hengame ve kalabalıklar gittikten sonra seyretmeyi düşündüğüm filmi eminin tüm netpano okurları da izlemiş veya izlemiyi düşünüyordur.
Çuval olayı her ne kadar sanal olarak intikam aslada her Türk’ün başında bu çuval anısı hala taze ve tesirini koruyor. Bu ne zaman biter derseniz çuvalın karşılığı ne zaman verilir ise o zaman iner derim. O güne kadar sanal durumlar ile idare edecek demek ki.
Biz edeceğiz ama bu film’den acayip derecede çekinen ülkelerin başında ABD geliyor. ABD’deki özellikle neclonlanlar olarak adlandırılan hükümet yanlısı sitelerde hep bu film var.Bunların en fanatiklerinden olan http://www.debbieschlussel.com/
sitesi ABD’li film oyuncularını şimdiden aforoz ederek vatan haini ilan etmiş durumda. Birkaç milyon Türk lirasına vatanlarını satmakla itham ettikleri oyuncuların artık ABD’de iş verilmemesi çağrısında bile bulunabiliyor. Yazıyı okumak için http://www.debbieschlussel.com/archives/2006/02/boycott_gary_bu.html#comments
Linke bakabilirsiniz.
Yine Bush’un politikalarını destekleyen http://www.nationalreview.com
sitesinde’de film yerin dibine batırılıyor.
Hadi bu tür tepkililer doğaldır diyelim ama en son gördüğüm ve sık sık izlediğim Pentagon’un resmi gazetesi olan Stars and Stripes okuduklarımdan sonra tamam dedim. Mesaj yerine ulaşmış durumda. Çünkü gazete Avrupa baskılarına bu film manşete taşımış
http://www.stripes.com/article.asp?section=104&article=34854
Stars and Stripes adlı gazeteye göre, Amerikan ordusu, Kurtlar Vadisi-Irak filminde Amerikan askerlerinin “ayrım yapmayan katiller” gibi gösterildiğini belirtiyor.Amerikan Ordusu Avrupa sözcüsü Bob Purtiman, uyarının önce Almanya’da bulunan Hohenfels Garnizonuna daha sonra da bütün Avrupa’daki ABD garnizonlarına gönderildiğisöylediği haberinde filme olan merakın gittikçe büyüdüğünü endişeli sözlerle anlatıyor.
Yine habere döneleim bakın nasıl devam ediyor
Stars and Stripes, Kurtlar Vadisi-Irak filminin Türkiye’de bugüne kadar yapılan en yüksek bütçeli filmlerden biri olduğunu ve filmde Amerikan askerlerinin Kuzey Irak’ta düğün sırasında sivillere ateş ederken gösterildiğini belirtiyor. Gazete, filmin Londra, Wiesbaden ve Frankfurt başta olmak üzere pek çok Avrupa şehrinde de gösterileceğini duyuruyor.
Ben Murray imzalı haberde, “Film, bir dönem iki ülke arasında diplomatik krize de neden olan, 2003 yılında Amerikan askerlerinin her nedense YANLIŞLIKLA 11 Türk komandosunu Kuzey Irak’ta tutuklamasını anlatan gerçek bir hikaye ile başlıyor” ifadeleri yer aldı. Filmde, bu olaydan sonra bir Türk komandosunun intihar ettiğini ve bir arkadaşını 2003 yılında gerçekleşen tutuklamanın başındaki ismi bulması için Irak’a gönderdiği belirtilen haberde, filmde Polat Alemdar’ın Irak’ta “Amerikan Özel Kuvvetler biriminin ’insanlık karşıtı suçlar’ işlediğini keşfettiği” belirtiyor. Gazete ayrıca filmde Amerikalı Yahudi bir doktorun da Ebu Garib hapishanesindeki mahkumların organlarını çıkarıp sattığını ifade ederken donup kalıyor.
Senaryoyu yazan Bahadır bey gerçekleri gerçekten iyi yakaladığını buradan belitmekte fayda var.
Haberde, İncirlik Hava Üssü komutanlarının da film hakkında “Türkiye’den moral bozucu bir şeyin gelmekte olduğunu” rapor ettiğinide buradan belirtelim.
ABD büyükelçisi filmden bahseden gazetecilere karşı gitmeyeceğim dese de elçilik alt birimleri kare kare filmi raporlayıp hem elçinin hem de Pantagon’un önüne bir kopyayı çoktan koymuştur.
Kurtlar Pentagon’u ürkütmeye devam etmeli.
Çünkü artık dünyayı Holywood gözü ile görmek istemiyor insanlar
Ve biliyoruz birgün Polat Alemdar’ın mahkemede söylediği söz gibi bu memleketin insanları birgün bu dünyayı yönetecek…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir