Danıştay Cinayeti Ne Anlama Geliyor

Alparslan Arslan, Apartman yöneticisine kira ve aidatını ödemeyecek kadar yoksul ama görünmeyen 7 milyar değerinde silahı alabilecek kadar zengin. Ki bu silah İsrail ürünü.

İskele Sancak, Türkiye’nin sürüklendiği yeni dönemi masaya yatırırken, zihinleri meşgul eden soruların cevabını arıyor. Danıştay’a yapılan saldırının arka planında kimler var? Danıştay’a yapılan bu saldırı bireysel bir eylem mi yoksa Türkiye’nin bir süredir içine sürüklenmeye çalışıldığı yeni bir dönemin başlama vuruşu mu? Erken seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi, sine-i millet tehditleri, Cumhurbaşkanı’nın anayasal yetkisini kullanacağı söylemlerinin Danıştay’a yapılan saldırıyla bir ilgisi var mı? Piyasalardaki hareketlilik siyasetle ne kadar ilgili? Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in saldırının amacına ilişkin yaptığı “sürprizlerle karşılaşabiliriz” açıklaması ne anlama geliyor?

Mustafa Karaalioğlu’nun sunduğu İskele Sancak’ta Danıştay üyelerine yapılan saldırı ve bundan sonra olabilecekler. Programa Mahir Kaynak, Fehmi Koru, Kezban Hatemi, Avni Özgürel, Ömer Lütfi MeteMustafa Karaalioğlu’nun sunduğu İskele Sancak’ta Danıştay üyelerine yapılan saldırı ve bundan sonra olabilecekler konuşulacak. Programa Mahir Kaynak, Fehmi Koru, Kezban Hatemi, Avni Özgürel, Ömer Lütfi Mete ve Nuray Mert katıldı.

Danıştay cinayetinin anlamı ne konusunu ele alan İskele Sancak programına katılan Fehmi Koru, bu konuda yaşanan gelişmelere vurgu yaptı Keşke Başbakan adaylık konusunda adını hiç vermese ve bu konuyu düşünmediğini belirtesydi son anda adaylığını gündeme getirseydi bu sorun belki bu kadar büyümezdi. . “Haklı çıkmaktan mutlu değilim” diyen Fehmi Koru Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde gelişen olayların Şemdinli ile başka bir boyuta gittiğini bugün yaşananların da bunun bir başka devamı olduğuna dikkat çekti.

Mahir Kaynak yorum yapanlardan biri bu bir komplodur diğer taraftan bu laik düzene bir saldırıdır diyor bu iki taraftan biri büyük bir hata yaptı . Ya bunların dışında olamazmı bu operasyon 3. bir taraf bunu yapmış olamaz mı . bu 3. taraf bir yandan hükümeti bir yandan da karşı kadameleri karşı karşıya getirmiş olamaz mı. Fehmi Bey bunu iç dinamiklerle konuştu Bana göre bugüne kadar iç dinamiklerle oluşan bir olay görmedim. Böyle olmasına ben sevinirim. Ama olay bana göre hiç böyle değil. Bunu gerçekleştirenler bu tezlerden birinin yanında yer alabilir. Cumhurbaşkanlığı Türkiye’deki politikaların bir simgesi Ama o mevki bu kadar kriz gerektirmez. Bu açıdan bakıldığında 2001 krizi nasıl meydana geldi. Bu açıdan bakıldığında AK Parti iktidarının ardında başka bir senaryo olduğu düşüncesindeyim.

Yapılan hesaplarda Genç Partiyi siyasetin içine birisi soktu ve Türkiye bugünkü noktaya geldi. Bugünkü operasyonun iktidar ve karşı taraf da yanılıyor iki taraf da bu işin kurbanıdır. Anlamadıkları için bunun sıkıntısını çekiyoruz. İki tarafı da zorlamak için yaptılar. Siyasal iktidarı seçime zorluyorlar. Burada iktadara madem çok oy alma düşüncen var kendine güveniyorsan hemen seçime git. Ben Süleyman Demirel ağzıyla söyleyeyim “ Eğer 1960 ve 1980’de seçim olsaydı ihtilal olmazdı “ dedi.

Avni Özgürel: Burada Mahir Kaynak’ın bahsettiği 3. kesim herhalde Amerika Birleşik Devletleridir. Devlete bu işle ilgili veriler geliyor. Siyasi kadronun nasıl bir ülke yönetimini üstlendiğini ve ülkenin nereye doğru gittiğini ve nasıl tuzakların olduğunu düşünmesi görmesi icap eder. İçişleri Bakanı İstihbarat Daire Başkanı çok temiz dürüst bir arkadaş dediler bir hafta sonra o kişiyi görevden aldılar. Şemdinli olayında benzer olay oldu. İddianamede neler yer aldı. Savcı ile alınan karar bakın. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 4 hakim baskı yaptı denilirken o kişiye emekli ol denirken Şemdinli savcısı meslekten ihraç edildi. Cumhuryet Gazetesi saldırısı gerçekleştirilyor. Bu basına bile doğru dürüst yansımadı bile. Bu felaket geliyorum diye diye geldi. Bütün bunlara baktığınızda hükümetin tavır alması gerekirdi. Bütün istihbaratın kendisinde toplandığı bir hükümetin bu tahlili yapmaması benim aklım almıyor. Başbakan bunun en kısa sürede açıklanacağını söylemesine rağmen ben bunun arka planının açıklanabileceğini ve keşfedilebileceğini düşünmüyorum. Burada isimler açıklanabilir. Bu kişilerin izleri isimleri her yerde var. Vakit gazetesi okumuş tahrik olmuş onun için mi gazeteyi cebine koymuş. Böyle şey olur mu? 6. katta kişileri vurmuş bir adamın merdivenlerden inerek kurtulacağını düşünmesi mümkün mü. Bu buram buram başka bir olaydır. Bu insanları kitleleri ayağa kaldırmaya yetiyor. Provakasyon olur olaylar olur ama hükümetin görevi bunu görmektir.

Ömer Lütfi Mete: Yaşanan olay halkı sokağa dökmedi. Halkın sokağa dökülmesinin nedeni ülke yönetiminde söz sahibi olanlar veya olmaya adayların açıklamaları halkı sokağa döktü.

Nuray Mert: Bu çocukcağızın Vakit gazetesini okuyarak galeyana geleceğini sanmıyorum. Çünkü okumuş tavrı belli. İşaretler o yöne yönlendiriliyor. Ve bu konuda hassasiyet kullanılıyor. Bunun arkasında çok komplike bir olay olsun. Bir noktadan sonra bunların önemi yok. Öncelikle burada ele alınması gereken bu insanların sokağa dökülüp dökülmediğidir. Neden bunlar oluyor. Türkiye’de böyle bir hava var. Kim yaparsa yapsın kimin uzantısı olursa olsun bu tür şeylere müsait ortam var. Birileri birilerine güvenmediğini ortaya koyuyor. Bunun net bir şekilde ortaya konması gerekir. Bir taraf işi kurcalamadan hemen tepki koyuyor. Biz savaş karşıtı bir toplantı yapıyoruz bin kişi toplayamıyoruz. Bu kişinin Danıştay için cinayet işlemediği çok açık. Bu mesele bir tarafın dikkat olmasıyla çözülecek bir mesele değil. Türkiye’de böyle bir kesim var muhafazakar kesimde ciddi bir yanılgı var. Türbanı büyük bir mesele olarak görenler çok küçük bir kesimdir. Halk barış içinde yaşamaktadır diyenler var. Ama ülkede hastalıklı gerilim içinde. Bu işin ortaya çıkması Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı. Türkiyede AKP liderinin Cumhurbaşkanı olacağı bir ortam yok. Bana göre eşi değil kendisi başörtülü olan biri de Cumhurbaşkanı olabilir. Ama Türkiye’de bu olmuyor. Teleffuz edilemeyen bir algılama var. Türkiye’de bir şekilde huzursuzluk olacağı endişesi sürekli pompalanıyor. Erdoğan kendisini gizlese de sonradan adını açıklasa da yine de sonrasında kriz çıkacaktı.

Kezban Hatemi: Bu katilin bir hukukçu olması çok enterasan. Hukukçu istediği kararı elde edemez. Elde etmek istediği davayı kazanır da kaybeder. Davayı kaybeden her avukat saldırıya geçer. Benim dikkatimi çeken “Yırtıcı Başına Buyruk katil Alparslan Arslan’ın kişiliği, arasıra içki içiyor. Okuldaki namı Türk Apo, isyankar, 18 yaşında azılı bir Hizbullahçı, sonrasında üzerinde çıkan Vakit gazetesi, sonrasında da 3 ulusal habere ait bir kart. Apartman yöneticisine kira ve aidatını ödemeyecek kadar yoksul ama görünmeyen 7 milyar değerinde silahı alabilecek kadar zengin. Ki bu silah İsrail ürünü.

Fehmi Koru Danıştay cinayetinin anlamı ne konusunu ele alan İskele Sancak programına katılan Fehmi Koru, bu konuda yaşanan gelişmelere vurgu yaptı Keşke Başbakan adaylık konusunda adını hiç vermese ve bu konuyu düşünmediğini belirtesydi son anda adaylığını gündeme getirseydi bu sorun belki bu kadar büyümezdi. . “Haklı çıkmaktan mutlu değilim” diyen Fehmi Koru Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde gelişen olayların Şemdinli ile başka bir boyuta gittiğini bugün yaşananların da bunun bir başka devamı olduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir