Derin Devlet Diye Bir Şey Yok

Kurtlar Vadisi’nin senaristlerinden Ömer Lütfi Mete,sağolsun bizi kırmadı ve özel bir röportaj yaptık. Herkesin merak ettiği soruları kendisine yöneltik.Bu röportaj öncesinde kendisinin artık `Genel Yayın Yönetmeni olarak Fatih Altaylı` ile çalışaçağını söyledim. Bunu benden öğrenen Mete`nin röportaj öncesi morali bir hayli bozulmuştu.Nitekim ilerleyen günlerde Fatih Altaylı`nın ilk icraatı Mete`yi gazetedeki yazarlık görevinden uzaklaştırmak oldu.

Kurtlar Vadisi’nde, devlet için tetik çeken elleri kutsayan Mete, yeni senaryasunda aşkı, tasavvufu ve sevgiyi işliyor. Kadiri tarikatına mensup olduğunu söyleyen Mete, ‘Şeyhi olmayan insan sapıtır’ diyor.Sabah gazetesinin en çok okunan yazarlarından biriydi. Türkiye’yi ekran başına kilitleyen Kurtlar Vadisi’nin senaristlerinden biri olması, yazılarına olan ilgiyi artırıyordu. Fatih Altaylı gazetenin başına geçince ilk olarak Ömer Lütfi Mete’nin yazılarına son verdi. Kurtlar Vadisi’nden sonra şimdi Mevlana’nın hayatını konu alan bir filmin senaryosunu yazıyor.

Televizyon senaryolarını ret edecek kadar lüks içinde değilim. Dört çocuğum ve belli standartta bir hayatım olduğu için senaryo yazımına ağırlık veriyorum ama çok saygı duyduğum bir iş değil.

BAKİ GÜNAY

Kuran kursu hocası iken tabanca yapmayı öğrenmişsiniz.

Hocalık yaparken kaldığım evin tabanca imalathanesi vardı.Orada tabanca yapmayı yarıya kadar öğrenmiştim.

Şu anda bir tabanca yapabilir misiniz?

Hayır,sadece kasayı yapabilirim.Bunu da iş olsun diye yaptım.Tabancayı çok sevdiğim için yapmadım.Ben hayatımda sadece askerde tetiğe bastım.

Senaryolarınızdaki kahramanlar hep silah terminolojisine hakim.

O başka, o terminolojiye çevremizden dolayı vakıfız ama silahtan çok iyi anlamam. Silahlardan Osman Sınav daha iyi anlar.

Silahın eğemen olduğu bir çevrede büyümüşsünüz

Hayatımda en sevdiğim arkadaşımı tabanca magandalığından kaybettim. Hayatta silahtan nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmedim.Silahlar sadece savaşta kullanılmalı.

Derin devlet sizce derin çeteler mi ?

Derin devlet yerine birkaç tane çete var.Türkiye`nin derin devleti olmadığı için Türkiye devlet değil.Bütün devletlerin derin devleti var.ABD`nin hatta birkaç tane olduğu için ABD`nin başı beladan kurtulmayacak.

Derin devletin tarifi nedir ?

Devletin gizli boyutudur.Rusya`da derin devlet gizli servistir.MOSSAD`ı, derin devlet olarak görmüyorum.İsrail`deki derin devletin hiç şeffaf olmayan bir yapısı var. Muhakkak dine dayanan bir derin devlettir.Normalde derin devletlerin hiçbir şeye bağlı olması mantıklı değil.Bir çark olarak devlet mekanizmasının devam edebilmesini sağlamak zorunda.Bu varlığında başarılı olmasının tek yolu sıhhattir. İnsan bedeni için sıhhat ne ise millet içinde devlet odur. Bu sağlığı korumak için halka, ilaç olacak ise eroinde uygun olur mu? Tabii ki.Derin devletin bir yasağı ve kaygısı yoktur.Gerektiğinde zehir de kullanır, dine aykırı işte yapar? Derin devlet bir ideoloji ile şartlanmış olarak hareket edemez.

Türkiye`de Derin Devlet yok mu ?

Türkiye`nin bir derin devleti olsaydı, Atatürkçülük, Solculuk, İslamcılık ile hareket etmez bu milletin sıhhati için, devletin bekasını ve çıkarını düşünerek hareket ederdi.Bizde devlet önemli değil.İnsanın canı ve sağlığı da önemli değil, ideoloji önemli.

Bizim milletimiz sağlıksız mı ?

Evet derin devleti olmadığı için sağlığı da yok.Sağlığı yoksa derin devleti de yoktur. Türkiye de devlet değildir.Devlet olsaydı bizim MGK`muz şeffaf bir derin devlet olabilirdi.Bizim MGK`da cumhurbaşkanı, hükümet ve kuvvet komutanları başka telden çalar.Bir araya geldiklerinde dahi poz vermek için gülümseyemezler.Bu kurumda kimse kimseye şaka yapamaz. Soğuk adamlar milli güvensizlik kurulu oluştururlar.Bunun adı milli güvensizlik kuruludur.Bu kurulun üyelerine bakıyorsunuz hiç biri için devlet önemli değil; İdeoloji önemlidir.O yüzden MGK işe yaramayan bir kurum olmuştur.
Derin devlet ile hiç kontağınız oldu mu?
Doğrudan doğruya devletin bir yetkilisi ile özel olarak bir görüşmem olmadı.Birkaç MİT yetkilisi ile görüştüm.Ama ilginçtir bu yetkililerden çok da anlamlı bilgiler almadım.Bu da belki bu kişiler çok etkin yerlerde değillerdir o yüzden olabilir. Derin devletim diye geçinen çok adam ile karşılaşıyorum.Çok hafif tipler. Bu bir şehvet, bunu çok oynayan var.Askerin bir kısmı böyle geçiniyor.Kimisine göre ben bu kadar çizip yazdığıma göre ben derin devletim.Ama ben diyorum ki derin devlet filan yok.O zaman şunu diyorlar bunu demesinin sebebi de derin devletin mensubu oluşu. Hayır, benim o zaman derin çetelerden birisinde olmam gerekir idi.

Tarikat nedir sizce ?

Tarikat benim kusurlarımı gidersin yeter bana.Ben de onu bekliyorum.Benim bağlı bulunduğum ocak kusurlarımı azaltsın, sıfırlarsa ne ala.Ama kolay değil tabii.Ben çok günahkar bir kulum Allah`tan zenginlik ve para istemeğe bile korkuyorum.Para bulursam benim ne yapacağım belli olmaz.

Bağlı bulunduğunuz ocak nedir ?

Kadiriyim

Kurtlar Vadisinde de tarikat tartışması çok yapılmıştı.

Benim bunu gizlediğimde yok ki.Ben Kadiriyim benim şeyhim kadiridir. Bu çocukların da (Şasmaz kardeşler) babalarıdır.Diğer tarikatlar ile de muhabbetlerimiz derindir.Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır. Benim inancım budur. Bunun istisnası da yoktur.Çünkü insan,insana secde etmeyi öğrenmese şeytanla arkadaş olması kaçınılmazdır. İnsanın insana secdesi olur mu? Olur.Çünkü Allah şeytandan Adem`e secde etmesini istiyor.Buradaki secdenin anlamı insanın birisine baş eğmesidir. Kendinden farklı somut bir otorite tanımasıdır.

Sizin tarikat ile ilişkiniz ne zaman başladı?

Süleyman Hilmi Tunahan`ın kurslarında okumuştum. Sonrasında Allah lütfetti ve beni güzel bir kişi ile tanıştırdı.Ben tarikat düşmanlarını da anlıyorum çokta haksız değiller.

Nasıl yani?

Çünkü tarikat adı altında o kadar soytarı var ki, iğrençlik var ki. O yüzden tarikat düşmanı olmalarını hiç yadsımıyorum.Bizim İmanımız taklidi imandır.

Takliti iman nedir ?

Ben Allah`tan başka Allah olmadığına tanık ederim dersiniz şehadetle.Peki biz tanık mıyız? Böyle bir şey gördük mü? Ama bir gün gelecek iman edenler sanki görmüş gibi olacaklar.O güne kadar bizim imanımız taklidi imandır onun için.

Herkesin imanı tartışmalı mı ?

Bakın dünyada 1 milyar Müslüman olacak ve dünya hala bu şekilde adaletsiz kalacak.Bırakın dünyayı Türkiye`de Bedir savaşındaki sayıya ulaşan 313 Müslüman olsa Türkiye`nin rengi değişir.

AB sizce Türkiye`yi ne zaman alacak ?

Almayacak.Batı anamızı ağlatmış yıllarca şimdide bize iyilik mi edecekler. Bunlar yıllarca kötülüğün başı olarak Türkleri görmüşler.Şimdi bizi yanlarına alacaklar,bizimle nimetlerini paylaşacaklar, kader birliği edeceklerine inanıyorlar, hay buna inananın aklına ne deyeyim ben.
Kurtuluş Savaşı`nda Padişahın bir yardımı oldu mu sizce ?
Atatürk, Kurtuluş Şavaşı`nı tek başına yapmış değildir. Eğer elinde padişah fermanı olmasaydı Anadolu`da kim yardım ederdi ki Paşa`ya. Padişah sadece saltanatı temsil etmiyordu. Bu milletin birliğini temsil ediyordu aynı zamanda.

Metal Fırtına gerçek olur mu sizce ?

Metal Fırtına`nın yerli bir proje olduğundan emin değilim.Bu kitap ABD`nin mi işine mi yaradı yoksa Türkiye`nin mi işine yaradı bir düşünelim.Bence psikolojik olarak gerçeği yansıtmıyor.Bunu yazanlar farkında olmadan ABD`ye hizmet etmişlerdir.

Niye ?

Bunu okuyanlar ne yaparsak yapalım ABD`ye karşı direnme şansımız yok gibi bir fikre ulaşıyor.ABD`nin Türkiye`yi işgal etmesi mümkün değil.Ancak şöyle olabilir, komutanlarımız satın alınırsa bu mümkün olabilir. ABD, kara savaşlarını kazanamaz. Robotlarını filan o güne kadar yetiştirirse, 250 bin robotu Türkiye`ye çıkarırsa Mehmetçik onu da durdurur.Türkiye ABD için coğrafyası itibarı ile kolay bir yer değil. Bu kitap pek bir Amerikan hikayesidir gayri Türk bir hikayedir.

Tezkere sizce Türkiye için hayırlı mı oldu.

Tezkerenin geçmeyeceğini biliyordum.Çünkü İsrail tezkerenin geçmesini istemedi. Bu kadar basit.Türkiye`nin bölgeye girmesi en fazla İsrail`in işine gelmeyeceği için İsrail`in istediği oldu.

İsrail faktörü ile mi oldu ?

Bakın tezkere öncesi kimse sorumluluk almadı.Tezkereye göre Türkiye, Bağdat`a girecekti ama bu bile İsrail`in işine gelmiyordu. Arz-ı mevduat karşısında en büyük engel de Türkiye`dir. Bizim oraya girmememiz milyon kere hayırlı olmuştur.Çünkü biz Irak`ın bir bölümünü elimize geçirip teselli alacak bir millet değiliz.Kurtlar vadisindeki kardeşlerimin dediği gibi.Bir gün dünyayı tekrar biz yöneteceğiz.

Nerden biliyorsunuz ?

İlmi ledünle filan değil.Temennim desem.Bu aynı zamanda Allah`ın finalde öngördüğü hesaplaşmanın bize nasip olacağının bir beklentisidir.Bu olay bir ovada meydan savaşı ile bitecek değil.Bu savaşı onların kutsal kitapları da bizimkide bir şekilde haber veriyor.

Kürt kartının arkasında Sion`ların olduğunu iddia ediyorsunuz.

Kürtlerin, arkasında 1930 yılından bu yana en çok İsrail var. İsrail bir nefret denizinin ortasındaki bir ada iken bir de Kürt adası kurdu.Şimdi nefreti en azından yarı yarıya bölmüş oldu.Kürt kardeşlerimiz bu işe kazanacağız diye giriyorlar ama inşallah büyük kayba uğramazlar.

Ordu sizce hala Türk halkının en güvendiği kurumlar arasında mı ?

Başörtüsü çözüldüğü gün bu güven tavana vurur

Kurtlar Vadisi memlekete hizmet etti mi ?

Bana göre kurtlar vadisinin son bölümünün mahkeme faslı bu memlekete yapılmış çok büyük bir hizmettir.Seyrettikten sonra onlar ile iftar ettim duygulandım.Kalktım gittim yanlarına ve sarıldım. Kucakladım kokladım. Çünkü o sahnede tamda inandığım olayı yazdılar.Çok önemli bir çalışmadır ve bu bir hizmettir işte.

Devlet zulum işler mi sizce

Devlet demek zaten zulüm işleyen mekanizma demektir.Ne kadar az zulüm yapıyorsa o devlet çok iyidir.Adil devlet yoktur az yada çok zulmeden devlet vardır.Adil devlet`te olamayacaktır.Bugün devletler zalimdir. İyi devlet zulümü içtenlikle azaltmaya çalışandır.

Derin devlete hizmet ettiğiniz inanıyor musunuz ?

Eğer özgür bir düşünür değilsem varsın derin devletin tetikçisi olayım.Var olsa böyle bir kurum bende tetikçisi olsam yüksünmem.Gerçekten bir derin devlet olsa ben ona hizmet etmekten rahatsızlık duymam.Derin devletin yok olduğunu söyleyerekten aslında devlete hizmet ediyorum

Sizce devlet yok mu?

Bence Türkiye`nin devlet yapılanması aşiretten beter.Aşirette bile daha ciddi bir devlet yapılanması vardır.Yani PKK, sınır ve nüfus operasyonları yapıyor. Devletin yapmadığını PKK yapıyor.Bu nasıl devlet peki?

Çuval krizi nasıl oldu sizce?

Bu konuda konuşmayayım.Çünkü benim de katkıda bulunduğum Kurtlar Vadisi Irak`ta filminde bu konu geçiyor.Benim tek söyleyeceğim, Ankara çuval konusunu sineye çektiği için en büyük kusurunu işlemiştir.Ankara`nın çatışın ya da ölün dememesi affedilir bir durum değildir.
Askerlerimizde ölmeye ve çatışmaya hazır durumda imişler.
Hazır değillerse bir şey değillermiş zaten.Adamlar bizim kripto cihazlarımızı almaya gelmişlerdi, bu ölmeyi gerektiriyordu. Çatışma olsaydı bizimkiler de onları götürürlerdi.Bunu yapmamalarını bağışlamıyorum.Bu derin devlet olmadığını gösteriyor. Derin devlet orada onlara ölün ve öldürün derdi.Çatışmayı göze alsalardı belki ABD pes edecekti.ABD Türkiye`yi uydu bir devlet gibi kullanamadığı müddetçe canımızı hep yakacaktır.
Devletin mayası yolsuzlukla kurulmuştur

Mevlana Filmi (aşk)sız yapılmaz diyorsunuz ?

Yapacağımız bu senaryo dünyanın dört bir yanında seyredilecek bir senaryo olacak. Mevlana müzesinin etrafında olaşıp Hazretin himmetini istedim, bu işin lütfünü istedim.Hz Mevlana`nın da beğeneceği bir eser ortaya koymaya çalışıyorum.

The İmam Filmine çok eleştiriler geldi.

Ben eleştirileri çok fazla önemsemiyorum. Halk seyretmediğine göre biz iyi bir film yapmamışsız demek.Halk bunu seyretmedi ise bunda bir sorun olduğu açık.İnsanlar bu filmi TV`den seyretsinler farklı şeyler söyleyecekler.

Tarihimizin son 300 yılını yolsuzluk tarihi diye nitelendiriyorsunuz.

Atatürk döneminde de bu devlette yolsuzluklar vardı.Bu devletin mayası yolsuzluklar ile kurulmuştur.Osmanlı`nın yıkılması yolsuzluktan yıkılmış, cumhuriyette yolsuzluktan kurulmuştur.Onun için de Türkiye devlet değildir.Atatürk şahsi çapı sayesinde devlet olarak devam etmiştir bir müddet.Atatürk dönemini birçok kereler eleştirmeme rağmen Türkiye,1938`e kadar hakiki bir devlet idi.İsmet Paşa`nın gelmesi ile Türkiye kukla bir devlet haline gelmiştir.Bakın TÜSİAD yolsuzluklardan şikayet ediyor. Şimdiye kadarki yolsuzlukların içinde TÜSİAD yok mu? Türkiye`nin işadamları bir şey yapmıyor, siyasetçileri yapıyor öyle mi. Kimden alıp kime veriyorlar bunlar. Rüşveti veren var.Bir namussuzda odur.Bundan niye şikayet ediyorsunuz.?

Türkiye`deki servetler yolsuzluklara mı dayanıyor sizce

Türkiye`deki bütün servetler haramdır.Türkiye`de bir vakıf talanı olmuştur geçmişten bugüne.Vakıf gaspını yapmayan bir zengin yoktur. Dolaylı veya doğrudan. Zenginleri, yoksulun kefen paralarını kredi olarak kullanarak zenginleşmişlerdir. Kimsenin geçmişten bir zenginliği yoktu. Artı Türkiye Gümrük Birliği Antlaşmasına gelinceye kadar hükümetler Türk halkını soydurmuştur.Kötü mallar bu insanları zengin etmiştir. Elhamdülillah TÜSİAD karşıtıyım.

Dizilerin insanları uyuşturuyor mu sizce?

TV`lerdeki zamanlar ölü zamanlardır.Vatandaşın bu ölü zamanına uyuşturucu zerk etmeyen bir zaman bulursak bu bir hayırdır.TV`nin ürettiği kültürsüzlük kültür yerine geçiyor.Bu yüzden TV dizilerinde insanlara keçi boynuzundaki şekerin binde birini verebilirsin.O insanlar da bir ton odun çiğniyor. TV seyreden odun yiyor.

MHP`den milletvekili adayı oldunuz ama seçilemediniz.

Evet iyi ki seçilemedim.O dönemde mutlaka haram ekmek yiyecektik Allah bizi korudu.

Öldükten sonra nasıl anılmak istiyorsunuz.?

Valla çok derdimde değil bu.Asıl ben orada ne yapacağım, benim düşündüğüm o. Kendi paçamızı kurtarmaya çalışalım yeter.

Baki Günay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir