Derin Devleti Dile Getiren Derinler

Türkiye’de derin devlet denilince ilk akla gelen şüphesiz Mahir Kaynaktır. Kaynak’ın seksenli yıların sonunda dile getirdiği bu kavram kısa zamanda herkesin diline dolanmış, herkesin gözünde büyümüş ve bir kartopu gibi susurlukta bir araca çarparak etrafa yayılmıştı. Bu kartopunun dağılması ile Susurluk adı hiçbir zaman unutulmayacak bir kavram olmuştu. Susurluk adeta derin devletin derinlerden yeryüzüne çıkışını gösteren bir kaza idi. Hep birilerini kazaya kurban eden ‘derin devlet takımı’ susurluk ile fena yakalanmış veya yakalandırılmıştı.
Timaş yayınlarından çıkan Derin Devlet kitabı Türkiye’de ne kadar derin olayı varsa irdelemeye çalışan iki yazar ile yapılmış bir röportaj kitabı.
Cem küçük, Ömer lütfi mete ve Mahir Kaynak’a aynı soruları sorup iki farklı cevap aldığı metinleri oturup kitap yapmış. Bu da yeni bir kitap yayınlama metodu olarak karşımıza çıkıyor. Bu fakiri bile birçok kimse ile röportajlar yapmasına rağmen hala bir kitabım bile yok.ama bu kitap-röportajı metodunu gördükten sonra hayıflanmadım değil. Kitap sadece aynı soruları iki farklı kişiye sorup çözme olarak algılanmamalı. Bu kitap da konuşan kişilerin verdiği bilgilerin yanında kitabı oluşturan kişi sadece teyp kaseti çözen kişi durumunda kalmış gibi. Çünkü kitap her ne kadar derin adı taşısa da çok yüzeysel.Derin bilgiyi destekleyecek araştırma ve analizden yoksun gelen bir yayın türü.
Kitapı okurken Ömer lütfi Mete’nin yurtiçi ve geçmiş ile ilgili daha farklı analiz bilgisi olduğunu anladım. Mahir kaynak ise hala belli konularda mahir olduğunu bir kere daha gösteriyor. Ama Derin devlet deyince artık benim aklıma ömer lütfi mete gelecek bundan sonra.
Gelelim kitap bize neler anlatıyor. Şimdiye kadar bizim gerçek olarak bildiğimiz birçok olay aslında bir komplodan mı ibaretmiş dememek için bu kitabı okumak gerekiyor.
Mesela bizim bir Ermeni terör çetesi diye bildiğimiz bir örgüt aslında bizim dışişlerinde bulunan sözde! Gayrı mili kadroları yok etmek amacı ile kurulmuş bir örgüt olabilirmiş. Veya bu örgüt dışişleri kadrolarında bulunan fazla Avrupa yanlısı kadroları tasfiye etmek amacı ile yapılmış. Burada akla mantıklı birde soru getiriyor yazarlar. Diyorlar ki; Madem bu bir terör örgütü ve hedefi Türkiye eee neden yurtdışındaki birçok Türk devlet görevlisi ve yatırımları ve vatandaşları varken neden hedef hep Dışişleri Bakanlığının elemanları oldu. Şimdi gelinde işin içinden çıkın bakalım. Neden. bilsem bende komplocu olurdum ama bilmiyorum. Yazarlarımız devam ediyor. Peki Çin’in ekonomik olarak büyümesini en fazla kim destekliyor. El cevap ABD hayda. Neden ki.
Derin yazarlarımız anlatıyor şöyle ki. Düşünün bakalım Çin Dünyadaki en ucuz iş gücü –Evet. Peki malları çok ucuza veriyor ve böylece dünyadaki işçi örgütlerinin çok fazla maaş almasını da engellemiyor mu. Çünkü bu iş hem ABD hem de Avrupa patronları destekliyor. Birçok büyük dünya markası da Çin’e bu yüzden yatırım yapıyor.
Yine başka bir teori. PKK olayının çıkış ortamına bakmak gerek. Aslında PKK bir Kürt harekatından ziyade bölgedeki aşiret ve ağa sistemine bir başkaldırı idi. Adaletsiz toprak bölüşümü ve gelirlerin tümünün ağaya bırakılmasını hazmedemeyen bir çok Kürt ilk önce ağalara karşı ayaklandı. Fakat aşiret sistemini destekleyen Ankara, ağalara yardım etti bu konuda. Ve hiç hesapta yokken bu ayaklanma dış destekler ile ağalardan Ankara hükümetine doğru bir süreç izledi. Bundan kim karlı çıktı bölgedeki ağalar. Şimdinin ise bölge milletvekilleri. Ağalar ise olayı vatan ve memleket meselesine getirerek iktidarlarını yine korumaya devam ediyorlar. Ve Türkiye bunu desteklemek için şimdiye kadar 100 milyar dolar ve 30 bin cana mal olan bir savaşı yaşamak zorunda kaldı. Şimdi ise bu mecra Yahudi kökenli Barzani’nin kuracağı Kürt devletine kadar geldi.


DERİN DEDİĞİN NEDİR Kİ BİRKAÇ KİŞİ
Her ülkenin bir derin kişileri vardır. Bunların çoğu da kendilerine göre memleketi kurtaran gerçek kişilerdir. Başbakanlar seçimle iktidar gelse bile bu kimseler seçilmiş kişileri çok fazla takmazlar. Güçlerini paylaşmakta istemedikleri için memleket ve vatan sevgisi altında birçok gayri kanuni işler yapabilirler. Bir zümre için devlete karşı bir örgüt kurulacaksa bu devlet görevlilileri gider kendileri örgüt kurarlar. Böylece bu türdeki insanları etraflarına toplarlar ve daha kolay organize ederler. Baktılar ki yönetim başka dış güçlere geçer ise
Almanya’da Baider Mainhoff, İtalya’da Kızıl Tugaylar üyelerini bir gecede çökertilir.Bir ihtilal yapılır ve o ihtilal yapılıncaya kadar sokaklarda her gün yüzlerce kişi ölürken ihtilal sonrası kimse ölmez,öldürülmez. Bunlar hep kamuoyunun hazırlanması için yapılmış bir tezgahtır.Yaaa yıllarca bakın biz nelere inanmışız…..
ABD derin devleti kendi Başkanı Kennedy başkan oyununu oynamak istemeyip gerçek başkan olmak istedi için mi öldürdü?. Ardından gelen Kennedylerde başkanlığa gelecekleri vakit bu olayı araştıracakları bilindiği için mi? hepsi teker öldürüldü.Böylece Kennedy sülalesi mesajı aldığı için artık sadece birkaç senato üyeliği ile mi idare ediyor.
Susurluk kazası kimin eseri? Sır perdesi hala aralanmış mı?. Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Necip Hablemitoğlu vb. cinayetler hangi istihbarat örgütünün operasyonu? PKK ve Abdullah Öcalan hangi derin devletin kucağında büyüdü mü? Derin devletler niçin mafyaya ihtiyaç duyarlar mı?vb soruların çok fazla merak ediyorsanız gazeteci Ömer Lütfi Mete ile eski istihbaratçı Mahir Kaynak bu kitap da fazlası ile veriyor.
DERİN KİTAP YAYINLAMAYAN YAYINCILAR
Bu arada Metal fırtına ve benzeri kitaplar ile başlayan derin.komplo ve siyaset analizleri kitaplarının toplam 1 trilyona yaklaşan bir pazar oluştuğunu da buradan belirtmekte fayda var. Yayınevlerinin bu kitaplardan kazandığı rakamlar yazarların kazandığı teliflerden çok fazla bir durumda.Bu rakamları gören birçok yayınevide aslı astarı olmayan komplo kitaplarını yazdırmak ve korsan basım işine girdiler. Bu bir süreç de olsa insanların kendilerine verilen bilgiler ile yetinmeyerek adı komploda olsa farklı bilgilere olan talebi hem memleketimiz için hem de kitap dünyası için güzel bir gelişme. Derin devlet dediğimiz bir kişi veya bir cemiyet değil. O dönende meydana gelen bir olaydan en fazla ki karlı çıkmış ise derin devleti o kişi ve gruplar oluşturuyor. Sakın unutmayın……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir