DICK CHENEY VELIAHTINI TANIŞTIRMAYA MI GELİYOR? KAPATMA DAVASI AMERİKAYI GÜÇLENDİRİR Mİ ZAYIFLATIR MI?

DIC CHENEY VELIAHTINI TANIŞTIRMAYA MI GELİYOR

Amerika Birleşik Devletleri Başka Yardımcısı Dick Cheney Ortadoğu turuna başladı.

Türkiye’ye de uğrayacak.

Bu ziyaretleri ağır hasta olan Dick Cheney`in Global Derin Devlet`teki yeni veliahtını tanıştırma turu mu onu bilemiyorum.

Dick Cheney 35`li yaşlarda ilk kalp krizini geçirdi. 50 yaşına geldiğinde 3 kalp krizi atlatmıştı.

1988 yılında bypass oldu. 2001 yılında da acilen iki defa müşahade altına alındı.

Yani Cheney ilaç etkisi altına alınmaya müsait, ilaçların ve hipnotik telkinlerin etkisi ile fiziki / bedensel ruh hallerine ve yönlendirilmesine ziyadesi ile maruz kalabilen birisi.

İlaç tesirinin etkisi altında her şeyi ona yaptırabilirler.

Neyse bu başka bir konu.

Dick Cheney’in 16 Mart 2008 tarihinden 4 gün önce yani 14 Mart 2008 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında kapatma istemi ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından dava açıldı.

Bunun sonuçlarını birlikte bir sorgulayalım:

1) Dick Cheney, Amerika Birleşik Devletleri açısından bölgede yoğun bir güç – nüfuz alanı eksenini artırıcı etkiye sahip olacak Türkiye’yi daha bir yanına çekmek için global arenada sergilenen oyunun bir sonraki muhtemel hamlelerini elinde koz olarak bulundurarak ülkemize geliyor olabilir.

2) Global Devlet; Amerika Birleşik Devletleri’nin taşeronluğunda CHP’yi ve Deniz Baykal’ı tamamen siyaset sahnesinden silmek istediği için Adalet ve Kalkınma Partisi AK Parti’yi mağdur bir konuma itelemiş – ötelemiş olabilir.

3) Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki nüfuz / güç artırımı hamlelerinde stratejik işbirliği açısından en önemli ülkenin, Türkiye’nin iç yapısının pusulu bir havaya dönüştürülmesi ABD’nin bölgedeki etki alanının daraltılması, Dick Cheney’in Ortadoğu açılımının baltalanması anlamına da gelebilir. Bu ihtimali de göz ardı etmemek gerek.

4) AK Parti’nin Kapatılması istemi ile açılan dava, United States of America’da yapılacak olan başkanlık seçimlerini doğrudan etkileyecek bir satranç hamlesi olarak değerlendirilmelidir. Zira Beyaz Saray’ın iktidardaki başkanı George Bush’un ekibinin en önemli adamı muktedir Dick Cheney seçim sürecini etkileyici politikalarını uygulayabilmek için Türkiye odaklı bölgede / havzada yeni cephe açılımlarını tetiklemek için yola çıkmıştı. Kapatma davası bu anlamda AK Parti’nin oyunun alanını ve diğer bir ifade ile Amerika Birleşik Devletleri’nin teritoryumunu daraltacaktır.

Gördüğünüz gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı`nın kapatma istemi ile açtığı dava aslında muazzam bir dış etkiye neden olabilir.

Ha Türkiye açısından ne olur derseniz?

Korkmayın korkmayın, bize bir şey olmaz da olan demokrasiye olur.

AK Parti özgürlüklerin ifadesi ve yaşanması hususunda daha etkin, ekonomiye verdiği değer kadar önemseyici, dış politika atakları kadar aktif davranmış olsaydı, bunların hiç birisi yaşanmazdı ya…

Neyse…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir