Dikkat Petrol Çıkabilir ?

Kastamonu`nun yeraltı kaynakları bölgedeki bilinen madenlerden ibaret değildir. Kastamonu`nun belki de en büyük yer altı kaynaklannın basında PETROL gelmektedir.

Henüz ortada çıkartılan bir petrol yok. Kurulmuş faal petrol kuyuları da yok. Ancak geçmişte yapılan arama ve sondajlarla uydu fotoğraftan bu bölgenin petrol denizi üzerinde olduğunu göstermektedir. 2003 yılı başlannda bu konuyu hem Kastamonu, hemde Türkiye`nin gündemine sokan kişi değerli hemşehrimiz ve bilim adamımız prof. Dr. Ahmet Maranki oldu. Ahmet Maranki görevli olarak bulunduğu Azerbaycan`da Amerikan uydulannın 1997 yılında çektiği resimlere bir Azeri bilim adamı arkadaşının vasıtasıyla ulaşmış. Azerbaycan`da 1997`de yapılan Uluslararası Enerji Kongresi`ni BM adına izleyen Maranki basma kapalı toplantılarda anlatılanlara, gösterilen uydu resimlerine bakıldığında, Türkiye`nin adeta petrol denizi üzerinde yüzdüğünün görüldüğünü anlatıyor.

Ahmet Maranki büyük bir merakla 2003 Şubat ayında Kastamonu`ya gelerek bir dizi araştırma yapar ve ilginç gerçeklerle karşılaşır. Maranki “Bana yaşlı köylülerin anlattığına göre 1950`lerde Amerikalıların açtığı kuyulardan san renkte birşey fışkırmış. Sonra hemen kuyulara taş doldurup üstüne de beton döküp kapatmışlar. Bazı köylülere de “siz petrol denizi üzerinde yaşıyorsunuz” demişler. Uyduların aramasında petrolün yanısıra bu bölgede İlgaz dağlarında 1850 metrede selenyum bulunduğu tespit edilmiş. Gidip gördüm, Ballı Dağı eteklerinde Tosya`nın Karadere mevkiinde petrol resmen yerden çıkıyor. Petrol var ancak çıkartılmıyor” diyor.

Konuyla ilgilenen bir başka isimse Kastamonu milletvekilimiz Mehmet Yıldırım. Maranki ve Yıldırım bölgeye gidip arama yapılan kuyuları görmüş, yöre halkıyla konuşmuşlar. Amerikalıların 1958`de TPAO ile işbirliği içerisinde yaptığı sondaj çalışmalannın 11 tanesi tespit edilebildi. Bu 11 tane kuyunun hepsi betonla kapatılmış. Yıldırım “O zaman kuyuları açanlar yerli halka zengin oldunuz demişler. Halk kuyulardan petrol çıktığını bizzat görmüş diyor. Petrol çıkan kuyuların neden kapatılıp mühürlendiği konuşu ise Mehmet Yıldırım`ın ifadesiyle “kuşatılmışlıktan gaflete” kadar bir dizi sebepler zincirinde saklı kalmış.
“ASFALT YAPALIM DİYE GETİRDİK, TAMAMEN YANDI”
Küre dağları silsilesinde petrol ve türevlerinin bulunduğuna dair yöre halkının birçok anısı ve gözlemi bulunuyor. Bunlardan birisi Tosya`lı emekli zabıta memuru Hasan Mısırlı`ya ait. Mısırlı, Karadere Köyü`nde dere yatağı boyunca akan yanıcı maddenin 1970`li yıllarda ilgilerim çektiğini ve zamanın

belediye başkanının bundan faydalanmak için kendisini Görevlendirdiğim belirterek, “Dere boyunca yıllardır akan bu maddeyi yolda zift olarak kullanmak istiyorduk. Yükleyip getirdik. Sınamak için yaktık, geride hiçbir şey kalmamacasına yandı. Şaşkına döndük. O zaman sesimizi yetkililere duyurmak için çok uğraştık ama kimseye duyuramadık. Bu maddenin incelenmesi gerekir” diyordu.

AHMET MARANKİ

maranki com sitesinden alınmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir