DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NDAN CEVAP GELDİ

Los Angeles Başkonsolosu iken 1973`de ilk Ermeni kurşunu ile şehit olan Dışişleri mensubumuz Mehmet Baydar`ın acılı eşi Güner Baydar`ın Yeniçağ Gazetesi`ne verdiği demeç ile ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı`na bilgi edinme başvurusunda bulunmuş ve sonucu bu köşeden ilân edeceğimi bildirmiştim (Bakınız: http://www.netpano.com/makale/?makale=692). Dışişleri Bakanlığı`ndan cevap, nihayet (15 Kasım 2007 itibarıyla, elektronik posta yoluyla) geldi. Yorum yapmadan paylaşıyorum:

Sayın Elpen

Yurtdışı görevleri sırasında uğradıkları terör saldırıları sonucu şehit düşen mensuplarımızı anmak üzere her yıl 30 Mayıs tarihinde Cebeci Asri Mezarlığı`ndaki Dışişleri Şehitliği`nde Bakanlığımızca tören düzenlenmekte iken, 3 Temmuz 2002 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 4768 sayılı Kanun`la 18 Mart`ın Şehitler Günü olarak ilan edilmesi nedeniyle anma törenleri 18 Mart tarihinde düzenlenmeye başlanmıştır. Her yıl mutat olarak düzenlenmeye başlanan sözkonusu anma törenleri, adreslerine önceden gönderilen duyuru ile şehit ailelerine bildirilmektedir. Tören hakkındaki bilgiler gazetede ilan verilmek suretiyle de ayrıca duyurulmaktadır. Herhangi bir şehit ailesinin anma törenlerine davet edilmemesi söz konusu değildir.

Diğer yandan, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu`nun 21. maddesi hükmü uyarınca şehidimizin eşine Emekli Sandığınca emsal aylığı olarak Büyükelçi aylığı bağlanmış ve bu uygulama uzun süre devam etmiştir. Ancak, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu`na 4567 sayılı yasa ile eklenen ek-77 inci madde uyarınca, sözkonusu uygulamaya Emekli Sandığı bilahare itiraz etmiş ve şehidimizin vefat ettiği tarihteki unvanı olan Başkonsolos unvanı üzerinden emsal aylığı ödenmeye başlanmıştır. Bakanlığımızca son uygulamaya itiraz edilmiş ve anılan kanunun ek-77 inci maddesinde değişiklik yapılması amacıyla, bir yasa teklifi hazırlanarak T.B.M.M. Başkanlığına sunulması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`ndan talep edilmiş olup, bu konudaki çalışmalar sürdürülmektedir.

Bilgi edinmenizi saygılarımla rica ederiz.

Dışişleri Bakanlığı

Bilgi Edinme Birimi

16 Kasım 2007

iks Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir