Diz mi çökecek haç mı çıkaracak?

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’ye gelecek Papa 16’ncı Benedict’in ‘Ayasofya’da dua edip etmeyeceğini, ederse nasıl tepki alacağını’ sordu. Financial Times da Papa’nın gezisi için ‘en hassas ziyaret’ değerlendirmesini yaptı

Papa 16’ncı Benedict’in Türkiye ziyareti dünya gündemine oturdu. Özellikle Ayasofya Müzesi’ni ziyareti, Papa’nın programının en kritik noktasını oluşturuyor. İngiliz Guardian gazetesi de Ayasofya’nın “baş döndürücü derecede görkemli” ve “Hıristiyan dünyasının en kutsal yerlerinden biri” olduğuna dikkat çekerek Ayasofya ziyaretinin, Papa’nın temaslarındaki en hassas zaman olacağı değerlendirmesini yaptı.

DUA EDERSE İYİ OLMAZ
“Papa, Ayasofya’da dua edecek mi” diye sorulan haberde, Papa’nın diz mi çökeceği yoksa sessizce dua mı edeceği sorularının gündemde olduğu yazıldı. Uzmanların görüşleri de alınarak Papa’nın sadece girişte istavroz çıkaracağı, yani eliyle gövdesinde haç şekli çizeceği tahmini yapıldı. Türkiye’de Papa’nın ziyaretiyle ilgili röportajlar da yapan gazete bir Ayasofya yetkilisinin “Burası cami ya da kilise değil bir müze. Burada dini tören yapılamaz” sözlerine yer verdi. Müzeyi ziyaret eden bir Türk vatandaşı da “Burada dua ederse iyi olmaz. İnsanlarımızı rencide eder” dedi.

BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR
İstanbul Fatih Camii’nde kılınan Cuma namazı sonrası görüşler alan gazete, herkesin Papa’nın ziyaretine karşı olmadığı yorumunu yaptı. Namazdan çıkan 22 yaşında bir genç, “Türkler misafirperverdir, Papa’nın başımızın üstünde yeri var” dedi. Financial Times gazetesi de Papa’nın Türkiye ziyaretini, “21 aylık görev süresince yaptığı en hassas ziyaret” diye değerlendirdi. Eylüldeki açıklamaları için Papa’nın net bir şekilde özür dilemediği belirtilen haberde Papa’nın Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile görüşmeyeceğine de yer verildi.

6’NCI PAUL DUA ETMİŞTİ
Türkİye’yİ ilk ziyaret eden Papa 6’ncı Paul, 25 Temmuz 1967’deki ziyaretinde Ayasofya’da bir anda diz çöküp dua etmeye başladı, Türk yetkililer müdahale etmedi. Bu fotoğraflar ertesi gün gazetelerde “Papa Ayasofya’da dua etti” diye manşet olunca kıyamet koptu. Bazı gruplar Ayasofya’da namaz kılmaya kalktı. Papa 6. Paul, duanın sebebini ise şöyle açıkladı: “Herkes bulunduğu yerde dua eder, Tanrı’yı anar. Ayasofya’da insan kendini Tanrı’ya yakın hissediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir