DÜN BAKIRKÖY’DE BURNUMUN UCUNDA PATLAYAN BOMBA HAKKINDA AKIL ALMAZ GERÇEKLER!

DÜN BAKIRKÖY’DE BURNUMUN UCUNDA PATLAYAN BOMBA HAKKINDA AKIL ALMAZ GERÇEKLER!

Konuyu bütün detayları ile anlatacağım. BİRDE BOMBA NEDEN ÇOK DAHA TESİRLİ DEĞİLDİ? Sorusuna cevap bulmaya çalışalım.. Dün ( 16 Nisan 2006 – Pazar) Bakırköy’de 2’si ağır 31 kişinin yaralanmasına neden olan BOMBA burnumun dimide PATLADI. Polis neler yaptı. İnsanlar canlı bomba var dendiğinde çocuğunu otomobilinde bırakıp kaçan anne – babaların hali… Hepsi yazının devamında.

Hani yoldaki inşaat çukurunda toprak kayması nedeni ile birkaç minübüsün çöktü İstanbul cadesi var ya – Eski Bakırköy Adliye Binası’nın bulunduğu cadde.Carouusel’in arka kapısından çıkarak ACIBADEM HOSPITAL’ın önüne geliyoruz VE İLGİNÇ AYRINTILAR BURADAN BAŞLIYOR

Basit AYRINTI 1:

ACIBADEM Hastanesinin otoparkına girmekte olan araçların hepsi çok özel dedökterlerle bomba – patlayıcı madde aramasına tabi tutuluyorlar

Basit AYRINTI 2:

Carousel’in önünde Yunuslar cirit atarken, özel güvenlik görevlilerinin yanında Bomba konusunda uzman köpek bulunuyor…

BUNLARA ŞÖYLE BİR GÖZ UCU İLE BAKIP YANIMDAKİ KIZ ARKADAŞIMA “BUNLAR İŞİ SIKIYA ALMIŞA BENZİYOR” esprisini patlatıyorum.

DİKKAT ÇEKİCİ AYRINTI 3:

Bakırköy’de İstanbul caddesi üzerinde bir CAMİ var. Önünden iki resmi Polis telaşla yürüyor. Birisinin elinde copu, her ikisinin de silahlarının kabzalarına sabit olarak durmasına sağlayan çıtçıt açık. Elleri kovboy gibi her an silaha varacakmışçasına , telaşlı adımlarla yürüyorlar.

Arkalarından baktığımızda daha sonra patlamanın meydana geldiği yere doğru yürüdüğünü öğreniyoruz,

DİKKAT ÇEKİCİ AYRINTI 4:

ÇETİNKAYA Mağazası’ndayız. Ve patlama sesi. Raflardaki parfümler dökülüyor. ÇETİNKAYA Mağazası 1991 senesinde böylesi bir menfur saldırıyı yakından yaşamıştı. Dışarıda panik, içeride dehşet verici bir korku ve tedirginlik. Bomba mağazanın 200 metre ilerisinde patladı. Ama Mağaza’nın geçmişte yaşadığını çok canlı bir şekilde hatırlamasına yol açtı.

DİKKAT ÇEKİCİ AYRINTI 5:

Olay mahalinde ve yakın çevresinde biriken kalabalık, bombanın patlamasından önceki kalabalıktan 3 – 5 kat daha fazla. Afet Koordinasyonu konusunda nasıl tedbir aldı isek, bu ve benzeri vakalarda da uygun önlemler fiiliyata geçirilmeli.
ÇOK ÖNEMLİ AYRINTI 6:

Görgü tanıkları Tren İstasyonu’ndan minübüs duraklarına doğru bir gençin “HEPİNİZİ PATLATACAIZ” diye bağırarak koştuğunu söylüyor.

ÇOK ÖNREMLİ AYRINTI 7: KAÇIIIIIN CANLI BOMBA GELİYOOOOOR

Bakırköy Belediyesi’nin önünde taksi bekliyoruz. Birden bulunduğumuz yöne doğru canlı bir bombanın gelmekte olduğu söyleniyor.

Yüzlerce kişi belediyenin önünde koşuşuyor. Halkın korku ile koştuğunu gören otomobil sürücüleri de el frenini çekerek kendilerini arabadan atıyorlar. Çoluk çocuk arabanın arkasında… otomobili kullananın hiç umrunda bile değil. Hollywood – Kurtlar Vadisi yapımlarnıda izlediğimiz sanallıkların en gerçek yüzü ile karşı karşıyayız.

Suküneti elden bırakmamak lazım. Bakırköy Belediyesi’nin memurları hemen belediyenin kapısını kapatıyor. Kimse içeriye doluşmasın diye.

Ortalıkta özellikle de trafikte ne kadar çok sivil polis aracı varmış. Celalettin Cerrah da yaralılar arasında 3 sivil polisin bulunduğunu açıkladı zaten.

DİKKAT ÇEKİCİ BİR AYRINTI:

Dönercilerin önünde kuyruk vardı. Bombanın patlamasından sonra ortalıkta yarım ekmek dönerler, yeni sipariş edilmiş, tepesine çatal – kaşık dikilmiş kumpirler

Bombanın patladığı mahale yakın, insanların yaralanmasını çıplak gözle grdüğü için sinirleri harap olmuş – hüngür hüngür ağlayan delikanlılar…

İSTANBUL’DA DOĞU SENDROMU

Şırnak’da ya da bir başba bölgede insanların neler yaşadığını, hissettiğini anlamak için Bakırköy patlayan bombanın mağdurlarından olmam çok büyük bir kazanç oldu. Kitlelerin ruhuna serpiştirilen korku – yüzlerindeki o tedirginlik çizgileri ve gözlerindeki boş bakış…

Koşuşturanlar, ne yapacaklarını bilemeyenler…

Bu bomba HSBC’de patlayan bombadan çok daha etkili oldu. Zira korku halk tabanına yayıldı. Pazar günü, insanların aileleri ile birlikte dışarıda olduğu bir gün. Ailesini kaybetme korkusu insanları daha çok tedirgin etmişe benziyordu.

Ya da sevgilisini, nişanlısını, okul arkadaşını,,,

HALKIN LİNÇ ETMEK İSTEDİĞİ KİŞİ

İstanbul Caddesi üzerinde bulunan caminin önünde linç edilmek istenen kişi polis tarafından Camiye sokularak koruma altına alındı.

Bu şahıs canlı bomba mıydı yoksa görgü tanığı mı?

Açıklamalara göre görgü tanığı…

BOMBA NEDEN ÇOK DAH TESİRLİ DEĞİLDİ

Böylesi bir eylemde hedef gerçekten çok sayıda insanın ölmesini sağlamak olsaydı, bombanın çok daha tesirli bir maddeden olması gerekirdi.

Kapalı çarşı kadar kalabalık bir caddede olarca ölünün olması işten bile değil. Demek ki eylemcinin amacı farklı.

Korku ile tepki arasındaki fark ,,,,, olayı yaşayanların daha çok anlatacak şeyleri olması anlamına geliyor.

ÇİNE SAKIZ İHRAÇ EDEREK ZENGİN OLMAK İSTEYEN TÜCCAR GİBİ HAYALİ BİR HESAP YAPALIM.

a) 31 Kişi yaralanmış
b) Tün polis teşkilatı etkilendi. Yaralılar arasında 3 sivil polis var.
c) Bir tane Çocuk var. Kafatasında kırık bulunuyor. Tüm ebeveynler korku içinde.
d) 31 Kişi / Çocuk hariç

30 kişi x Tüm Akrabaları x Onların Tanıdıkları x Olaydan etkilenenlerin komşuları x komşuların görüştükleri insanlar x Olayı diğerlerine anlatanlar x internet siteleri x basın – yayın orgalarında yaralıların isimlerinin yayınlanması x bunları gazetelerden okuyup da arayanlar.

Matematiğim çok iyi değil ama gördüğünüz gibi etki alanı oldukça fazla….

Ayrıca olay mahallindeki insanlar. En az 50 bin kişi bu fiili hadiseden ilk 1 saat içerisinde yakinen etkilendi…

Ve onları da yukarıdaki formülü bana ait hesaplamaya dahil ettiğimizde….. Ee varın gerisini de siz hesaplayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir