DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ TÜRKİYE (!)

Toplumun ahvali hakkında medya her türlü elemanıyla size yeteri kadar ifşaatta bulunuyor ve insanın içine bir karamsarlık doluyor. Tarih tekerrürden ibaret ve insanın “zalim ve cahil” oluşunun boyutlarını dehşetle fark ediyorsunuz.

Bir yerde Kudüs’ün işgalinin 40. yıl dönümü, başka bir kanalda, Irak’ta namaz vakti ABD askerlerinin cemaati bilinmeyen bir sebeple taraması ve bir başka programda, Bosnalı kadınların dramı mevzu ediliyordu. Düşman askerlerinin tecavüz ve işkencelerinin bıraktığı izleri tedavi olsalar da atlatamadıkları, zira tecavüz eden askerlerin eli kolu serbest dolaştıklarını ve yaşadıkları kentin caddelerinde onlarla karşılaşabildiklerini anlatıyorlardı!..

Patlayan bombalar, şehit olan askerler, hâsılı durum malum, cadı kazanını aratmayacak sahnelerle etrafımız çevrili vaziyette… Böyleyken akıl almaz bir vurdumduymazlıkla insanlar, sadece dünyevi hazlar peşindeler. Henüz evladı ya da kardeşi şehit olmamış olanlar, şehirde patlayan bombaya kendi kolu bacağını kaptırmamış ya da trafik canavarının pençesinden o günlük kurtulanlar, hisleri duyguları ve akletme melekeleri alınmış zombiler gibi sadece kendi kişisel çıkar ve ihtiyaçları ile meşguller.

Onca savaş, terör, gasp haberlerinin ardından hemen yer alan haber büyük bir ironi gibiydi ve lüks düşkünlüğünde yurdumun insanı dünya dördüncüsü olmuştu. Dört bir etrafımızda, savaş vahşet, insanlık dışı işkenceler olurken bizim insanımız, dünya gündeminde lüks düşkünlüğü ile yer almaktadır.

Filistinli kız çocuğunun babasına seslendiği şiirler, Iraklı kadınların feryatları, Bosnalı kadınların utançlarının bizim insani ve İslami duygularımızı harekete geçirmeye ne yazık ki gücü yetmiyor. Ana haber bültenlerinde Amerikan askerlerinin postalları ile tekmeleyerek girip, erkekleri kurşuna dizmeleri, kadınlara işkence etmeleri masum halka yapılan zulmün görüntülerini pek bi çabuk kanıksadık. Bu gün komşuya yapılanlar, yarın benim vatanımda uygulanır diye kimsenin uykusu kaçmıyor. 40 yıl olmuş Filistin işgali ama bizim içimiz sızlamıyor…

Ortalık yangın yeri, komşulardaki savaşın bize sirayeti an meselesi iken, siyasi bin türlü entrika dönüp dururken şehit cenazelerinin ardından yine ekranlara gelen görüntüler show programları, eğlence mekânları ve magazin haberleri… Sodom – Gomore görüntüleri…

Vahşet, duyarsızlık ve safahat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir