DÜNYAMIZ FELAKETE KOŞUYOR

İnsan, insanın kurdudur demişti Thomas Hobbes. Nasreddin Hoca da kendi bindiği dalı kesmeye çalışan insan örneğiyle, bu durumu çarpıcı bir şekilde dramatize ediyordu aslında.

Gerçekten de insanın dünyaya ve kendisine verdiği zararı başka hiçbir canlı türü veremez.
Dünyamız, koşar adımlarla felakete doğru gidiyor. Dünya coğrafyasının her tarafında hissedilen iklim değişiklikleri, insan eliyle oluşan karbondioksitin ne kadar ciddi sonuçlar doğurduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor.
Dünyanın önde glen 2.000 ikbilimcisinin yaptığı detaylı araştırmalardan öğreniyoruz ki; insanoğlu, Dünya gezegeninin çehresini gerçekten değiştiriyor. Nitekim son 35 yılda, sadece dünyanın yüzey sıcaklığı değişmekle kalmamış, aynı zamanda seragazı emisyonları yüzünden deniz suyu sıcaklıkları önemli oranda artmış, deniz seviyeleri yükselmiş ve kutuplardaki buzullar erimeye başlamış.

İklim değişikliği konusunda çalışmalar yapan uluslar arası bir komite (IPCC) nin raporuna göre, bu yüzyıl sonuna kadar 2 ila 4.5 derecelik bir sıcaklık artışı bekleniyor. Hatta bu gidişle artışın 6 dereceyi bulması bile ihtimal dahilinde. Daha da kötüsü, zincirleme reaksiyonlar… Sıcaklık artışı ile sera gazı birbirlerini karşılıklı olarak etkileyip felakete gidişi hızlandırıyorlar. Dünya ısındıkça denizlerde meydana gelen buharlaşma yoğunlaşıyor.

Böylece atmosferdeki sera etkisi daha da artıyor.. Global ısınma arttıkça, Dünya’nın atmosfere salınan kanbordioksitı doğal yollarla yoketme yeteneği de azalıyor.. Bu ise atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 44 daha artması anlamına geliyor. Ve sonuçta 2100 yılına kadar 1.2 derecelik ek bir global ısınma meydana gelecek.
Önümüzdeki yıllarda beklenen felaketlerim bazıları:Yakıcı sıcak hava dalgaları, tropikal fırtınalar, tayfunlar ve su taşkınları, deniz seviyelerindeki yükselmeler yüzünden çok sayıda yerleşim merkezinin sular altında kalması …
Atmosterdeki karbondioksit miktarı, şu anda son 650.000 yılın en yüksek seviyesinde.

Denizlerin ısınması ve buzulların erimesinden dolayı, denizlerin seviyesi 21. yüzyılda da yükselmeye devam edecek..
Kuran da bu felaketleri veciz bir şekilde haber veriyor: “İnsanların kendi elleriyle yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozgun çıktı. Yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmaktadır ki vazgeçsinler. “ (Rum Suresi 41)
Bakalım insanlık yaklaşan bu global felaketten gerekli dersi alacak mı, yoksa kıyametini kendi eliyle mi hazırlayacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir