Edip Paşa Orhan Pamuk’u anlattı

Türkiye’nin PKK ile Mücadele Baş Koordinatörü Emekli Orgeneral Edip Başer, katıldığı bir toplantıda, yazar Orhan Pamuk’la ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin terörle mücadele koordinatörü emekli Orgeneral Edip Başer, “Birisi çıkacak 30 bin kürt katledildi, 1 milyon Ermeni öldürüldü diyecek, bu ifade özgürlüğü olacak, ben konuşmayacağım öyle mi. Yazıklar olsun sizin özgürlük anlayışınıza. Erkekseniz bunu da yazın” dedi.

Emekli Orgeneral Edip Başer ile ABD’nin terörle mücadele özel temsilcisi emekli orgeneral Joseph W. Ralston, Avrasya Bir Vakfı’nın ev sahipliğinde Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin İstanbul’da düzenlediği toplantıda konuştu.

Swissotel’de düzenlenen toplantıda öncelikle emekli Orgeneral Edip Başer söz aldı. Irak’taki hükümet yapısının henüz tam olarak netleşmediğini aktaran Türkiye’nin terörle mücadele koordinatörü emekli General Edip Başer, Zebari’nin açıklamalarının iki yönlü değerlendirebileceğini dile getirdi. Irak’ta hükümetin netleşemediği için üyelerinin farklı farklı konuştuklarına değinen Başer, “Zebari’nin söyledikleri ’PKK ile biz mücadele etmeyiz’ veya ’Darfur sınır kapısını kapatmayız’ ifadeleri iki türlü algılamak gerek. Birincisi yapmayız kararlılığı ki, Zebari’nin bunu kast edeceğini sanmıyorum ve öyle bir durumda da olduğunu düşünmüyorum. İkinci olarak bunu yapacak gücümüz yok diyorsa ve bir realiteyi ortaya koyuyorsa o zaman onu düşünüp tartmak gerek” dedi.

Bu görüşmelerin üç ülkenin özellikle de Türkiye ile Amerika arasında sürdüğünü terörle belirten Başer, kendi görevlerinin PKK ile yurt dışında mücadele etmek olduğunu aktardı. PKK ile yurt dışında mücadele için kurulduklarını ifade eden Başer, “Neler getireceğine dair benim söyleyebileceğim bir durum söz konusu değil. Kendimize mantıklı bir süreç belirledik ve kendi öncülüklerimizi göz önüne alarak yapabileceklerimizi araştırıyoruz” şeklinde konuştu.

Her iki taraf hükümetleriyle ilişki içinde olduklarını belirten Başer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ortaya koyacağımız sonuçları elbette yine iki devletin kendileri eyleme geçirecektir. Özellikle yurt dışındaki terör örgütün mali kaynaklarının bir an önce kesilmesini sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti için bir tehdit olmasının önüne geçmektir. Yalnızca bizim çalışmalarımızla terör örgütünün sonunu getirmek mümkün değildir. Yurt içinde terör örgütü ile mücadele ise tamamen Türk devletinin inisiyatifindedir.”

Türk kamuoyunun, terör örgütünün eli silah tutan mensuplarını ortadan kaldırmakla PKK’nın bitmeyeceğini bilmesini isteyen Başer, bu örgütün yıllardır var olduğunu ve ortadan kaldırmak için psikolojik ve ekonomik desteğini ortadan kaldırılmasının şart olduğu yorumunu yaptı. Başer, terör örgütünün ekonomik, sosyal, psikolojik desteklerini ortadan kaldırmadıkça PKK’nın ortadan kaldıramayacağı gerçeğine değindi.

İstanbul Swiss Otelde ASAM ve Avrasya Bir Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda basın mensuplarının Güneydoğuda bulunan DTP’li belediye başkanları ile ilgili soruya ilginç cevap verdi. “Bu benim şahsi görüşümdür ancak ben olsam o belediye başkanını görevden alırdım” diyen Başer, ancak buna karar verecek kişinin kendisi olmadığını açıkladı. Konuşması esnasında ’Gönlümden geçen terör örgütüne destek veren belediye başkanının görevden alınması’ diyen Başer, Özgür Gündem muhabirinin, “Koordinatör olarak nasıl böyle bir şey söylersiniz” şeklindeki sorunu Edip Paşa şöyle cevapladı:

“Gönlümden geçen o. Eğer bir beldenin başkanı olduysanız sadece size oy veren değil tüm vatandaşlara saygılı olmalısınız. Ve terör örgütüne destek vermek hiçbir kimsenin haddi olmamalı. Eğer böyle bir destek veren belediye başkanı varsa gereği yapılmalı. Demokrasi yok mu özgürlük yok mu? Birisi çıkacak 30 bin kürt katledildi, 1 milyon Ermeni öldürüldü dieycek. Bu ifade özgürlüğü olacak, ben konuşamayacağım öyle mi. Yazıklar olsun sizin özgürlük anlayışınıza. Erkekseniz bunuda yazın.”

Genel Kurmay ve Cumhurbaşkanı’nın kendisini istemediği yönünde sorulan bir soruya kulaktan dolma bilgi diye cevap veren Başer, bunu gerçeği yansıtmadığını aktardı. “Hükümete beni Genel Kurmay Başkanı bizzat teklif etmiştir.

Cumhurbaşkanı ile yüz yüze bir kaç defa görüştüm ama hiçbir şekilde bana böyle bir şey söylemedi” diyen Başer, kendisinin de bu oluşumla ilgili ilk zamanlarda şüphelerinin olduğunu ancak terörle mücadele de güveni esas olduğunu söyledi. Başer, “Bizim yapmaya çalıştığımız şey, yıllardır Türkiye’nin başına bela olmuş terör örgütünün bir an önce kurtulmak için yollar arayacağız” diye konuştu.

Amerika’nın asla terör örgütleri ile masaya oturmadığını ve oturmayacağını belirten ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph W. Raltson, Türkiye’den de kesinlikle aksi yönde bir taleplerinin olmadığının altını çizdi. Terör örgüttü ile mücadele de Amerika’dan daha iyi bir dostu Türkiye’nin bulamayacağını iddia eden Raltson, Irak’taki son duruma dikkat çekerek, PKK ile bu nedenle yeterli mücadele edemediklerini itiraf etti. Türkiye ile terör konusunda sonuna kadar yanında olduklarını savunan Raltson, “ABD’nin PKK karşı bir şey yapmadığı yanlış bir bilgi. 1997 yılında PKK’yı terör örgütü listesine aldık. Bu örgüte destek veren ülkelere yaptırımlar uyguladık” ifadelerini kullandı.

Terör örgütünü bir araç olarak kullanmayı asla düşünmediklerini belirten Raltson, PKK’nın kendileri içinde tehdit unsuru olarak değerlendirdiklerini anlattı. Bölge de Türkiye gibi refah içinde yaşayan ülkelerin oluşması için çaba içinde olduklarını kaydeden emekli Orgeneral Raltson, “Irak’ta nelerle uğraşıyoruz hepiniz görüyorsunuz. PKK karşı askeri seçenek her zaman için masada bulunuyor.
Ancak bu son seçenektir” şeklinde konuştu.

Türk hükümeti ve Türk milletinden büyük sabır isteyen konuk emekli Orgeneral, terörle mücadelede kendilerine güvenilmesini istedi.

ABD yayımlanan bir dergide Türkiye’yi bölen haritanın ne almama geldiği yönündeki soruya Raltson, bunun resmi ya da yarı resmi bir hüviyetinin bulunmadığını açıkladı. Bu derginin Amerikan hükümeti ya da savunma bakanlığı tarafından desteklenmediğini savunan Raltson, tamamen özel bir basın kuruluşu olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir