Eğitimin Bedeli

Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.” Bir İngiliz atasözü böyle der. İngilizler sadece bunu söylemekle kalmamışlar. Bugünlerde bir araştırmayla bunun ne kadar gerçek olduğunu ortaya koymuşlar. Ve yapılan araştırma göstermiş ki, yetersiz eğitimin İngiltere’ye maliyeti yılda 10 milyar dolar.
The Independent Gazetesinde 21 Ağustos’ta yayınlanan araştırma haberine göre, her üç işyerinden biri, elemanlarını temel eğitimler için kursa göndermek zorunda. Bu kurslarda, doğru yazma, okuduğunu anlama, müşterilerle konuşma ve hesaplama gibi son derece basit konuları öğreniyor elemanlar. Zira okullarda verilen eğitimler, bu basit temel yetenekleri bile vermekten uzak. Birçokları, zaman çizelgesi, ıskonto oranlarını hesaplama ve para üstü ödeme gibi sıradan becerileri bile kazanamadan orta dereceli okullardan mezun oluyorlar. Bunun maliyeti ise yılda 10 milyar dolar. Firma sahipleri, okul diplomalarına olan güvenlerini tamamen kaybetmişler. Bu arada, sadece basit okuma-yazma yetenekleri değil, el becerilerinde de çok ciddi gerilemeler olduğu bildiriliyor.
Bir işveren şöyle diyor: “Pek yakında, ürünleri raflara yerleştirmekten aciz insanlardan oluşan bir ülke durumuna düşeceğiz.” Gençlerin işe zamanında gitmediğinden, dikkatsizliklerinden ve iletişim kurmamalarından da şikayet ediliyor. Hatta birçoklarının iş görüşmelerine eşofmanla ve spor ayakkabısı ile geldiklerinden söz ediliyor.
Yetkililer, bu yüzden birçok işyerinin Çin’e ve Hindistan’a kaymakta olduğunu belirtiyor ve hükümetin bu konuda ciddi önlemler alması gerektiğine işaret ediyorlar.
İngiltere’de bunlar olurken, bizde durum nedir? Aslında çok farklı değil. Hatta bizde nüfusun çoğunluğu genç olduğu için durum daha da vahim. Zira gelecekte bunun acı sonuçlarını çok daha keskin bir şekilde hissedeceğiz. Ama ülkemiz henüz yeterince problemin farkında değil. Oysa çok geç olmadan fark etmek ve önlemleri almak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir