Emekli paşalardan Çankaya harekatı

Başbakan Tayip Erdogan’ın cumhurbaşkanı olmasına karşı çıkan emekli generaller, “Çankaya Harekatı” başlattı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a mektup yazan emekli generallerin de aralarında bulunduğu 20 eski subay, “Genelkurmay Başkanlığınız döneminde Çankaya’da anti laik bir kişinin oturuyor olmasını ve böyle bir talihsizliğin tarihte yer almasını içinize sindiremeyeceğinizi olan inancımız sonsuzdur” dedi.


Başbakan Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasına karşı çıkan ve aralarında emekli generallerin de bulunduğu 20 eski subay, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’a mektup yazdı.
’Girişimde bulunun’
Başkent’te Merkez Orduevi’nde her perşembe toplanarak “memleket meselelerini” ele alan ve “gidişatı değerlendiren” eski subayların Orgeneral Büyükanıt’a göndermek üzere hazırladığı mektubu SABAH ele geçirdi. Emekli bir tümgeneral tarafından imzaya açılan mektubu kaleme alan 20 eski subayın arasında emekli generaller çoğunlukta. Mektupta imzası bulunan eski paşalar isimlerinin açıklanmasını istemezken sadece biri adının açıklanmasına izin verdi. Emekli subay ve eski Manisa Milletvekili olan Tevfik Diker imzaladığı mektupla ilgili olarak “Biz sadece demokratik teamüllerin işlemesini istiyoruz. Askerlerin adının darbeyle birlikte anıldığı bir dönemde bu konudaki sorumluluğumuzu ve hassasiyetimizi Genelkurmay Başkanımıza iletmekten başka bir amacımız yok” dedi. Ankara Merkez Orduevi’nde 7 Aralık günü son olarak ele alınarak Orgeneral Büyükanıt’a gönderilecek olan mektupta, açıkça cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin sessiz kalınmayarak girişimde bulunulması isteniyor.
TARİF VAR, İSİM YOK
“Kişiye özel” ibaresiyle kaleme alınan mektup “Mayıs 2007’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 11’inci Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak kişinin cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerini ve cumhuriyetin kuruluş gerekçelerini samimi olarak içine sindirmiş birisinin olması Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için son derece önemlidir” diye başlıyor. Seçilecek cumhurbaşkanının devletin laik yapısıyla sorunu olmaması gereğinin altı çizilen mektupta, “Devletin laik yapısına ters tutum ve davranışlarından dolayı bağımsız yüce mahkemelerce hakkında hüküm verilmiş ve hapse mahkum olmuş kişilerin sonradan çıkarılan aflardan faydalanması söz konusu olsa bile siyasi etik değerler açısından cumhurbaşkanlığına seçilmesi sakıncalıdır” deniliyor ancak isim verilmiyor.
’Ülke zarar görür’
Türkiye’nin 5 yıllık sürede hemen her alanda büyük değişikliklere uğradığı ve bu değişimin süreceği belirtilen mektupta, “Türkiye’de eskiyi temsil eden milli iradeye dayalı olarak uzlaşmasız yapılacak bir cumhurbaşkanlığı seçimi hukuki olabilir ama gerçek temsili demokrasiye ve güncelliğe aykırı olur. Bu sadece gerginlik yaratır. Bundan ülke fayda değil zarar görür” görüşleri dile getirildi.
Org. Büyükanıt’a Kıvrıkoğlu hatırlatması
Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’a yazılan mektupta, “10’uncu Cumhurbaşkanı seçimi öncesi zamanın Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu, Anayasa’dan kaynaklanan yetkisini kullanarak TSK’nin görüşünü kamuoyuna ve zamanın Başbakanı Ecevit’e bildirmiştir. 11’inci Cumhurbaşkanı seçiminin yapılacağı bir dönemde zatınızın Genelkurmay Başkanı olmasını yüce milletimiz ve devletimiz için çok büyük bir şans olarak değerlendiriyoruz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir