Emniyet Genel Müdürlüğü vei MİT hakkında özel bir kulis

Emniyet Genel Müdürlüğü hakkında özel bir kulis…

Kalemin elmas ise gel beri der Mevlana. Gönülden akanı kalem yazıya döker. Hayata uyarlar. Gönül şevkten Hun olunca (coşunca) kalemin ucu elmas olmalıdır ki kırılmasın – yıpranmasın…

Polislerimizin de kalemi elmas mı?…

Konu ile alakalı ilginç bir bilgiye dost sohbetinde gündeme geliverdi.

Bomba imha uzmanı ekiplerimiz “Allah’a emanet” çalışıyorlar. Cep telefonu düzenekli bombalar mobil telefonların frekanslarının bloke edilmesi ile etkisizleştiriliyor. Bunun için kullanılan cihazın piyasa fiyatı 1500 – 3000 dolar arasında değişiyor. Mecliste kullanılan cihaz bir evrak çantası büyüklüğünde. Modern olanlar ise iki sigara paketi.

Uzaktan kumandalı bombalar için durum farklı. Onların etkinleştirilmesini önleyen cihaz daha pahalı. Sekiz bin dolar kadar. Anlayacağınız her bomba imha ekibinin bulunduğu il emniyet müdürlüğünde böylesi bir cihazın olması gerekiyormuş. Yazışmalar yapılmış, fiyatlar alınmış ama henüz harekete geçilmemiş.

Durum ilginç bir görünüm arz ediyor. Aselsan özel sipariş özerine bu kapsamda bir ürün geliştiremez mi?

Bu bilgileri ilk elden aldım. Arkadaşım böcek aramada kullanılan cihazlarla geçmişte önemli işlere imza atmış bakan amcasının evinde de arama yapmış. MİT’de aynı işi daha önce eski bakanımıza hizmet olarak sunmuş. Bavul gibi bir çanta ile ve 3,5 saatte. Yeni modern cihazlar bu işi 15 dakikada yapıveriyor.

İlginç değil mi?

Kalemin elmas ise gel beri derken Mevlana ne demek istemiş acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir