ERZURUM VALİSİ SN. SAMİ BULUT’UN MAİLİNİ SİZLERLE PAYLAŞIYORUM
ERZURUM VALİSİ SN. SAMİ BULUT’UN MAİLİNİ SİZLERLE PAYLAŞIYORUM
Yazıma dostum Zübeyir Somuncu’ya cevabi mail göndermedeki hassasiyeti ve konuyu açıklığa kavuşturmadaki nezaketi için Erzurum Valisi Sayın Sami Bulut Beyefendi’ye teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu sitede Zübeyr Beyi ile sütun komşusuyuz. Dün akşam çayında birlikte sohbet ederken Vali Bey’e medyada çıkan bir haber ile alakalı soru arz ettiğini ve Sayın Vali’nin meramı ifade eder özlü bir cevapla mukabelede bulunduğunu belirterek “Allah bilir Vali Bey bu çocukları imkanı olsa kendi evinde yatırırdı” sözleri ile mailden çıkarımını dile getirdi.


Hafızalarımızı tazelemek babından yaşanan olayı tekrardan hatırlatalım.Erzurum’da 7 çocuklu anne elektrik borcu nedeni ile hapse mahkum oldu içerikli haberi televizyonda göz ucu ile izledim.Erzurum’da eşini kanserden kaybeden ve kaymakamlığın verdiği evde hiçbir geliri olmadan yaşamaya çalışan 7 çocuk annesi bir kadın, “kaçak elektrik kullandığı” için 20 ay “hapis cezasına” mahkum edildi. Diğer çocuklarını, evinde bırakan kadın 4 ve 5 yaşlarındaki kızlarıyla cezaevine girdi.


Değerli Netpano okurları. Şimdi yahu biz elektrik parasını ödüyoruz. Kaçak kullananların da faturaları maliyet olarak bizim kesemize pahalı elektrik olarak yansıyor diye söylenenlerin olabileceğini tahmin ediyorum.


Ama 32 yaşında bir kadın. Bir anne. 7 çocuk sahibi. En büyüğü 18 yaşında. 32-18=14. Yani Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Karaşeyh köyünde yaşayan Atike Hanım 14 yaşında dünyaya getirmiş ilk çocuğunu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği “3” rakamını % 130 aşarak.


Gözü yaşlı genç anne kanser hastası eşini e bir süre önce kaybetmiş. En küçükleri 4 yaşında olan İlknur ve 5 yaşındaki İpek ile beraber.


Devlet ne yaptı.


Kaçak elektriği tesbit etti. Kurum avukatı dava açtı. Sayaç numarası, adres, tebliğ, mahkeme derken hakim de belki hiç karşısında görmediği Atike Hanım’ın gıyabında kurum avukatının şikayeti ve Savcılık tarafından gelen dosyayı mütaala neticesinde karar verdi.


Erzurum vilayetinde ikamet eden Atike Akgül belki mahkeme kararına itiraz edebilir di. Ama genelde itiraz borcunu öde sonra dosya değerlendirilmeye alınır yöntemi ile işlediği için o da olmadı. 2 çocuğunu da yanına alarak cezaevinin yolunu tuttu. Mecburen.


Ali bir anlayışın verdiği idrak ile bu topraklarda yaşıyor olmanın vakarı, ülkemi tüm potansiyeli ile temsil ediyor olmanın fert bazındaki haklı sevincini yaşıyorum.


Vakıf ve yardımlaşma kültürünü medeniyet mirası hazinesi mesabesinde yücelten bir coğrafyanın insanıyız.


Atike Akgül, hakkında açılan dava sonucu 20 ay hapis cezasına mahkûm oldu. Bu arada da köylüler, aralarında topladıkları bin 756 YTL’yi, Akgül’ün borcu karşılığında yatırdı. Ancak mahkeme Akgül’ü tahliye etmedi.İşte burada komşum Zübeyir Somuncu Erzurum Valisi Sn. Sami Bulut Beyefendi’ye mail arzı ile bu haberin doğrulunu sormuş.Vali Bey’den gelen cevap aynen şöyle.” Konu Adli makamlara intikal etmiş olup verilen mahkeme kararına zamanında itiraz edilmediği için kesinleşmiştir.


Ancak Kaymakamlığımızca ailenin mağduriyetleri giderilmiş olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın imkanları ile bu yardımlara (kömür, kıyafet, gıda ve nakdi) düzenli olarak devam edilecektir.Bilgilerinize sunulur.”
Erzurum Valisi Sayın Sami Bulut’un maili yüreğimize su serpti.Ama Çat Kaymakamı Sayın Adnan Tezcan Beyefendi’nin ilçesinin envanterinden, gelişmelerden bu kadar mı bi haber?


Bahis konusu 7 çocuklu 32 yaşındaki bir annenin aldığı mahkûmiyet kararı. Devlet idaresi bu kadar mı ofsayta düşürülür. İçişleri Bakanımız Sayın Beşir Atalay bu konuda ne der bilemem ama İlçelerin Mülki Amirleri’nin özellikle bu denli sosyal hassasiyeti olan konulara vakıf olmaları hususunda daha bir eğitilmeleri gerektiği kesin.Dervişe sormuşlar “Ne iş yaparsın?” diye. “Hiç demiş. “Nasıl Yani?” diye mukabelede bulunulunca cevap vermiş “Benim işim sarayı taşlatmamak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir