EŞ DURUMU İŞ DURUMU

Okullara açılırken 40 bin öğretmenin ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarının eğitim öğretimi aksatmayacak şekilde sadece yaz aylarında yapılacağını belirtiyor. Çok yerinde bir karar.

Öğretmen atamaları ile ilgili, eğitim camiasının sancılı konularından biri eş durumundan atama isteyenler. Eşi de öğretmen olanların çoğu bu yıl Milli Eğitim Bakanlığının atamalar konusundaki tavizsiz yaklaşımından şikayetçiler.

Daha önce eş durumundan bir ile atanan öğretmenler, “depo” tabir edilen bir şekilde il emrine veriliyor ve il içinde bazı görevlendirmeler yapılabiliyordu. Bu durumdan dolayı bazı illerde oldukça fazla öğretmen birikiyor bazı yerlerde de öğretmen ihtiyaçları olduğu halde atanacak öğretmen bulunamayabiliyordu.

Bakanlık da bu dengesiz durumu ortadan kaldırmak için eş durumu taleplerine adeta kulağını tıkadı ve herkesi kuraya tabi tuttu.

Bakanlık yetkililerini dinlediğinizde hak veriyorsunuz. Milli Eğitim Bakanı ayrıca 70 bin civarında öğretmenin başka kurumlarda görevlendirmeyle çalıştığını tesbit ederek bunları görevlerine geri çağırdı. Bu da yerinde bir karardı bence.

Depo tayini denilen ve aslında ihtiyaç olmadığı halde eş durumundan dolayı zorunlu olarak atanan öğretmen sayısı da yılda yaklaşık 50 bin. Bu da çok ciddi bir rakam ve bu konuda bakanlığın tavizsiz davranması yine yerinde ve doğru görünüyor.

Ancak öğretmenlerin feryatları da kulak tıkanacak gibi değil. Belki konuyu istismar eden, bulunduğu makam ve mevkiyi kullananlar olabilir. Ama bunların yanında gerçekten de mağdur olan, eşlerinden yüzlerce kilometre farklı yerlerde görev yapan öğretmenler de mevcut.

Bu durum aile yapısına da zarar veriyor.

Çözüm bulunamaz mı?

Hayatta çözüm bulunmayacak bir şey yoktur. Kamu kurumları birer birer, elektronik ortamda kurayla atama sistemine geçiyorlar. Süratle bütün kurumların bu şekilde sisteme geçmesi ve daha sonra da eş durumu tayinlerinin her iki eşi de yer değiştirmek suretiyle de olsa dikkate alınması mümkün olabilir.

Kurumlararası bu koordinasyonun sağlanması çok zor olmasa gerek. Hatta atamaların elektronik ortamdaki bu işlemleri merkezi bir kurum tarafından (mesela devlet personel başkanlığı) yapılabilir. Nasıl ki bütün sınavları ÖSYM yapıyor, bütün atamaları Devlet Personel Başkanlığı yapar. Bunun için elektronik sistemler kullanılırsa, başvurular şeffaf ve açık bir şekilde olursa sanırım herkes hakkına razı olacaktır.

Eğer öğretmen eşinin bulunduğu yerde ilgili branşta kadro yoksa ortak kadro ihtiyacı olan bir yere her iki eş birden atanabilir. Belki bunu sağlayabilmek için bütün kamu görevlilerinin atama ve yer değiştirme işlemlerini aynı tarihlere getirmek de işi kolaylaştıracaktır.

Sanırım burada işi zora sokan bir konu daha var. Öğretmenlerde herhangi bir şekilde zorunlu yer değiştirme, rotasyon çalışması olmadığı için 10 yıl, 20 yıldır aynı görevde aynı yerde olan öğretmenler de mevcut. Bu gibi çok uzun yıllar aynı yerde görev yapanlar için de belli bir yıldan sonra bir yer değiştirme zorunluluğu konulabilir.

Böylece hem bir kan tazeleme, yenileme çalışması olur hem de aileler parçalanmaz, eş durumundan atama isteyen öğretmenlerimizin sorunları çözülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir