F-16’LARIMIZ ARTIK GECE UÇABİLİYOR

Türk Hava Kuvvetleri, Ortadoğu ve Avrupa’da gece görüş gözlüğü ile atış yapabilen sayılı hava kuvvetleri arasına girdi. Artık Türk F-16’ları gece görüş gözlükleri ile görev yapabilecek

Geçen ay Türk savunma sanayisi için heyecanlı bir test tatbikatı vardı. Anadolu Kartalı 2007 tatbikatında, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı filolar, ilk kez gece görüş gözlüğü ile hedeflere gerçek mühimmatla atışlar yapmış ve başarılı olmuşlardı.
Şimdiye kadar uçaklarını sadece gündüz uçarabilen Türkiye için bu durum gerçekten önemli bir test idi.
Artık gece saldıran düşmanların karşısına saldırıya geçmek için gündüz ışıgını beklemeye gerek kalmayacaktı. Dünyada gece görüş sistemleriyle ilk atış tecrübesi 1. Körfez Savaşı sırasında yaşanmıştı. Dünya’da halen gece görüş gözlüğüyle atışı ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Kanada, Hollanda ve Türkiye gerçekleştirebiliyor.
ABD F-16’larda Türkiye’ye kaynak kodları ile gece görüş sistemlerini bunca yıldır vermemekte direniyordu. Ama ne oldu ise Türk ordusu gece görüş sistemlerini kimi rivayetlere göre kendi mühendisleri ile kimi duyumlara göre ABD’nin müttefik ilişkişi dolayısıyla verildi. Ama bu bilgiler arasında şimdiye kadar hala sır perdesi olarak bilinen Üç Aselsan mühendislerinin sır intiharları geldi.
Çünkü bu genç mühendislerin ortak çalışma alanlarından birisi de gece uçus projesi idi. Bunlar kimilerine gore komplo rivayetleri olsada gerçek şuki bunca yıldır gece göremeyen uçaklarımızı bu teknoloji ile artık rahatça uçabiliyorlar.
Joint Helmet-Mounted Cueing Systems (JHMCS) (Müşterek Kaska Monteli Nişangah Sistemleri) anılan AN/AVS-9 gece görüş gözlükleri Hava Kuvvetleri’nin gece görüş eğitimine 2005 yılı sonunda başladığı, 2008’den itibaren tüm F-16 ve F-4 filolarında bu sistemin kullanılacağı belirtiliyor.
HEDEFE GÖZLE KILITLENIYOR
Gece görüş sistemi, pilotların ay ya da yıldız ışığında gözle görerek harekât gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Alçak uçuş yaparak yeryüzünü gözüyle tarayan pilot, termal özellikleri de bulunan gözlük sayesinde insan hareketliliklerini anında tespit edebiliyor. Pilot uçağa manevra yaptırmaksızın, hedefe göz odaklamasıyla kilitleniyor ve hedefi ıskalama riski asgari düzeye iniyor. 2005 yılında, 2007 sonu itibariyle 100 pilotun gece görüş gözlüğüyle harbe hazır olmasını hedefleniyor. TSK’ nın gece görüş gözlüğüyle harbe hazır pilot sayısının yılsonu hedefi ise 200
İLK KÖRFEZ SAVAŞINDA KULLLANILDI
Gece görüş gözlüğü helikopterler, nakliye uçakları ve muharip uçaklarda kullanıldı. Bu sistem savaş uçakları tarafından ilk defa Birinci Körfez Savaşı’nda uygulandı.
Hafif, ayarlanabilir, 600 gram ağırlığında 2 adet tüpten oluşan gece görüş gözlüğü; ay, yıldız, suni ışık ve ortam aydınlatması gibi ortamlarda pilotlara gece ortamında daha kolay uçuş imkanı sağlıyor. Gece görüş gözlüğü şu anda ABD, İngiltere, Fransa, İsrail, Kanada, Hollanda ve Türk orduları tarafından kullanılıyor. Bu sistem üzerinde Çin, Hindistan, Almanya, İtalya, Portekiz, Singapur, Venezuela gibi ülkeler de halen çalışıyor. Gözlük TSK’da ilk olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığında genel maksat ve taarruz tipi helikopterlerde kullanılmaya başlandı. Türk Hava Kuvvetlerinde Cougar tipi helikopterlerde 2002 yılında; 2 adet F-16, 2 adet F-4 2020 filosunda ise 2005 yılından itibaren kullanılmaya başlandı.
TSK’DA GECE UÇUSLARI
-Şu anda bu sistemin C-130 nakliye uçaklarında kullanılması için çalışmaları devam ediyor.
-Halen 8 muharip uçakta kullanılan gece görüş gözlüğünün 2008 yılına kadar tüm filolarda kullanılması hedefleniyor.
-Yerden havaya ve havadan havaya yönelik tehditlerde, etkin bir müdahale imkanı sağlayan sistem, bu imkanı olmayan ülkelere karşı caydırıcılığa katkı sağlayıcı bir unsur olarak değerlendiriliyor.
-Sistemin, düşman unsurlarının baskı altına alınması, hava savunma ve keşif amacına yönelik kullanımı konusunda pilotların eğitimi devam ediyor.
-Gelecek yıl için planlanan milli tatbikatlarından birinin, gece tatbikatı olarak yapılması planlanıyor.
-Ayrıca, havadan yere atış yarışmalarında, gece ortamında bu sistemlerin kullanılması da hedefleniyor.
-Gece görüş tadilatı geçiren uçaklar, uçuşları esnasında çıplak gözle görülemiyor. Uçaklar bu sayede uçaksavar tarzı silahlara karşı korunmuş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir