FEHMİ KORU STAR GAZETESİ’NE Mİ GEÇİYOR?

Fehmi Koru Star Gazetesi’ne mi geçiyor. Bu konuda ilginç ipuçları var.

Star Gazetesi Genç Parti lideri CEM UZAN’ın ekonomik olarak MERECK altına alınmasından sonra TMSF’ye geçti.

STAR Gazetesi’ni TMSF’den satın alan Kıbrıslı iş adamı Ali Özmen Sefa, gazetenin daha bir etkin olması için anlaşılan stratejik bir ortaklığa gidiyor.

KULİS bilgilerine göre STAR Gazetesi’nin yeni stratejik ortağı Ethem SANCAK.
Türkiye’de 2 milyar Dolar ciro yapan bir grubun sahibi. Türkiye’deki ilaç dağıtımının % 40’ını kontrol ediyor.

Bir dönem Türkiye Köylü İşçi Partisi (TKİP) üyesi olan Sn. Ethem SANCAK, son olarak TÜSİAD’ın geçen ay yapılan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu üyesi oldu. TÜSİAD’daki görevi Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı.

Mustafa KOÇ ile daha da büyüyen KOÇ Grubu ile de ortaklığı var Ethem SANCAK’ın. Mustafa KOÇ’un Koç grubunun başına geçmesi ile Türkiye’nin en dinamik aile şirketlerinden KOÇ, Sn. Rahmi KOÇ dönemine kıyasla daha da gelişti. Kopmalar ve ayrılmalar olmadı. Ethem SANCAK, KOÇ grubu ile tarım – Hayvancılık alanında ortaklığa gitti. Önemli, stratejik, gıpta ile izlediğim, AB sürecinde Türkiye’nin elindeki kozları artıracak ve ülke ekonomisine bu anlamda çok özel avantajlar sağlayacak bir ortaklık bu.

Asıl ilginç olan ise, medyanın Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde alacağı tavır. Hatta genel ve yerel seçimlerde hangi partilerin barajı aşmasını sağlayacak.

CHP, pek muhtemel ki bir genel seçimde baraj altında kalabilir.

Onun yerine DYP mecliste ikame ettirilebilir.

Bütün bu tozbulut arasında Star Gazetesi gibi bir gazetenin yeni patronlarının da desteği ile gündem belirleyenler arasında yer alması pek ala sözkonusu olabilir.

Ama bunun için gündemin ve Türkiye’nin kodlarını çok iyi okuyabilen bir yazara, kanaat önderine ihtiyaçları var. Bu konum için de Kulis sahibi TAHA KIVANÇ yani Sn. Fehmi Koru’dan daha iyi bir isim doğrusu düşünemiyorum.

Ama Yeni Şafak Gazetesi’nin de Sn. Koru’dan vazgeçeceğini hiç sanmıyorum.

Rekabet güzel şey..

Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek.

TAHA KIVANÇ’ın Yeni Şafak gazetesinde bu gün ( 05 / 02 / 2007) yer alan Kulis yazısında “Sadece muhafazakâr kanallara değil, haberi ön planda tutan, sağlıklı yorumlarla okur karşısına çıkan gazetelere duyulan ilgi de şu günlerde muazzam arttı. Zaman 500 bin satış çizgisini yakaladı. Bu alanda önemli bir dene-yim olduğu için Star’ı yakından izliyorum; önümüzdeki hafta başlatacağı reklâm kampanyası sonrasında satışını artırmasını beklediğim bir gazete o. Son yıllarda atılımlarıyla dikkat çeken Yeni Şafak da, sayfa sayısını çoğalttığında, bir zamanların Tercüman’ı gibi 500 bin satış çizgisini zorlayabilir.”
Değerlendirmesini yapıyor.

Yani Star Gazetesi’ni yakından izlediğini gösteriyor.

Bizde izliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir