Fitrenizi Verdiniz Mi ?

Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadakadır. Fitre vermek, tuttuğumuz orucun kabul edilmesine, ölüm anında kolaylığa ve kabir azabından kurtulmaya vesile olur.

Ramazan Bayramına kavuşan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için fakirlere vermeleri gereken belli miktarda mal ya da paranın verilmesine fitre denilir. Temel ihtiyaçlardan ve borçlardan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para ya da ticaret eşyasına sahip olan kişi zekat ve sadaka-i fıtır ile mükelleftir. Diyanet işleri 2005 yılı sadaka-i fıtır miktarını da 4 YTL. (4.000.000 TL.) olarak açıkladı. Bir kişinin günlük yemek masrafı olarak hesaplanan bu rakam fitre için verilebilecek en asgari tutar olarak belirlenmiştir, kişi bu rakamın üzerinde fitresini verebilir ama daha aşağı tutarda veremez.

BAYRAMDAN ÖNCE VERİN

Fitre, asil gereksinimlerinden başka fazla miktarda mala sahip olan hur Müslümanlara vacip (yapılması şart olmayan, ama yapıldığında hayır kazanılan) olan bir sadakadır. Fitrenin verilme zamanı, esas olarak bayram günleridir. Fakat, bayram için gereksinimlerini karşılayabilmeleri için birkaç gün önce vermek daha uygundur. Fitre verilmesinde kadın, erkek, akıllı, küçük, büyük gibi bir ayırım yoktur. Yalnız, aklı ermeyecek kadar küçük çocuklar ve aklı dengesi yerinde olamayan kişiler için fitreyi velileri verir. Her şahsın fitresi bir fakire verilir. Fakire yemek yedirerek bu borçtan kişi kurtulamaz. Fitir sadakası olarak da bilinen fitre, bir yardımlaşma örneğidir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün sevinç ve neşesinden onları da yararlandırmaya yönelik bir yardımdır. Bu nedenle insani bir hayır ve görevdir.

FITIR VACİPTİR

Borcundan ve asli ihtiyaçlarından başka nisap miktarı malı veya onun değerinde parası olan Müslüman’ın fıtır sadakası vermesi vaciptir. Buna kısaca “Fitre” denir. Fıtır sadakasının vacip olması için, zekatta olduğu gibi malın üzerinden bir yıl geçmesi ve artıcı nitelikte olması şart değildir. Fitrelerin bayramdan önce verilmesi iyidir. Bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Dini ölçülere göre durumu iyi olan kimsenin, hem kendisinin hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir. Fakir olan çocuğun babası ölmüş veya fakir ise babasının babası, torununun fitresini verir. Bir kimse karısının ve büyük çocuklarının fitresini vermekle mükellef değildir. Bunlar zengin iseler fitrelerini kendilerinin vermesi lazımdır. Karısının ve aile içindeki büyük çocuklarının fitrelerini onların izni olmadan verebilir. Aile içinde olmayan büyük çocukların fitrelerini ise onların izni ile verebilir. Bir kimse babasının ve anasının fitrelerini vermekle yükümlü değildir.
Fitre şu dört cins yiyecek maddesinden aşağıdaki miktarları hesap edilerek de verile bilinir:
Cinsi: Miktarı:
1. Buğday 1460 Gram (520 dirhem)
2. Arpa 2920 Gram (1040 dirhem)
3. Kuru Üzüm 2920 Gram (1040 dirhem)
4. Hurma 2920 Gram (1040 dirhem)
Bu gıda maddelerinin kendileri verilebileceği gibi, para olarak değerleri de verilir. Hangisi fakirin yararına ise onu vermek daha uygundur. Bir fitre yalnız bir fakire verilir, ikiye bölünmez. Bir fakire birden fazla fitre verilebilir. Fitre niyet edilerek verilir. Ancak bunun fitre olduğunu fakire söylemek gerekmez. İçinden niyet etmesi yeterlidir. Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayanlar da, nisap miktarı mal veya paraya sahip iseler fitrelerini vermekle yükümlüdürler. Varlıklı Müslümanlar fitre vermek suretiyle fakirlere bayram sevincini tattırırlar. Böylece, hem borcunu ödemiş hem de sevap kazanmış olurlar. Fitre vermek, orucun kabul edilmesine, ölümün şiddetinden ve kabir azabından kurtulmaya vesile olur.

FİTRELER PAKİSTAN’A

Diyanet, fitre ve zekatların Pakistan’daki deprem zedelere yardım için verilebileceğini açıkladı. Bağışlar, Vakıfbank Ankara Meşrutiyet Şubesi’nde açılan 2052202 (YTL), 4052200 (Avro) ve 4052199 (USD) numaralı yardım hesaplarında toplanacak. Vatandaşlar, zekat, fitre, sadaka ve bağışlarını da herhangi bir Vakıfbank şubesinden havale ücreti ödemeksizin açılan hesaplara yatırabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir