Fransa’ya ’Hatay’ı işgal ettiniz davası’ AİHM’de

Hatay’da 2 öğretmen AİHM’e başvurarak Fransa hakkında 2 milyar Euro’luk dava açtı. Kabul edilen dava dilekçesinde şöyle dendi: 40 asırlık Türk yurdunu işgalin bir bedeli olmalı

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde, 2 öğretmenin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) Fransa aleyhine sunduğu dava dilekçesi kabul edildi. Fransa’dan 1’er milyar euro maddi ve manevi tazminat talep eden dava başvurusunu Avukat Maruf Kaymaz yaptı. Kaymaz, Tarih öğretmeni Yavuz Menderes Canbolat ve edebiyat öğretmeni Osman Özay adına açtığı davanın önümüzdeki günlerde görüşüleceğini söyledi.

29 Ekim 2005’te AİHM’e sunulan dava dilekçesinde, Fransa’nın 12 Kasım 1918’deki Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasından yalnızca 13 gün sonra Hatay’ı işgal edişi hatırlatıldı. 2 öğretmen düzenlediği basın toplantısında; Atatürk’ün “40 asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz” sözlerinin altını çizerek “40 asırlık Türk yurdunun işgalinin bir bedeli olması” düşüncesiyle bu davayı açtıklarını söyledi. Avukat Kaymaz ise iddialarla ilgili tüm delilleri dosyaya konulmak üzere AİHM’e ileteceklerini anlattı. Deliller arasında; işgal sırasında Fransa’nın yeraltı ve üstü kaynakları sömürüp, bunu yaklaşık 20 yıl kendi menfaatine kullandığı ve bu nedenle bölge halkının ekonomik olarak gelişemediğini gösteren belgeler olacak.

AİHM’de önümüzdeki günlerde değerlendirmeye alınacak dava dilekçesinde ise şöyle deniyor: “Hatay 1938 yılına kadar Fransızların işgali altında kalmıştır. 20 yıl boyunca işgal altında bulunan şehrimizin insanları katledilmiş, Dörtyol, Kırıkhan, Samandağ, Altınözü gibi ilçelerimiz yıkılmış, bu da yetmiyormuş gibi kaynaklarımız kullanılmıştır. Ayrıca, iskenderun ve tüm Hatay’ın işgali, 1789 Fransız İhtilali’nin sonuçları olan insan hakları, barış, kardeşlik, eşitlik gibi ilkelerle bağdaşmamaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir