Fransa’ya Soykırım Misillemesi!

“Ermeni Soykırımı Yoktur” diyenlerin yargılandığı Fransa’ya tepki duyan AKP’li Mevlüt Akgün, misilleme olarak bir yasa teklifi hazırladı. Fransa’yı Cezayir ve Ruanda ile vurdu…

Ermeni Soykırımı Yoktur” diyenlerin yargılandığı Fransa’ya tepki duyan AKP Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün misilleme yaparcasına hazırladığı yasa teklifini parti grup yönetimine sundu. Akgün’ün teklifi yasalaşırsa Türkiye “Fransa’nın Cezayir ve Ruanda’da Soykırım katliamı yaptığını açıkça kabul etmiş” sayılacak ve bunu inkar edenlerin 10 bin YTL para cezası ödemesi gerekecek.

Ermeni soykırımı iddialarının yıldönümü olan 24 Nisan’ın üzerinden bir hafta geçti. AKP’li Mevlüt Akgün, zamanlama açısından dikkat çekici bir yasa teklifi hazırlayarak, grubunun da onayını almak için parti yönetimine sundu. Akgün’ün “Fransız Soykırımını İnkar Suçu Hakkında Yasa Teklifi” toplam 5 maddeden oluşuyor. Akgün’ün, teklifinin yürütme ve yürürlük dışındaki maddeleri şöyle:

“Madde 1- Türkiye, Fransa’nın Cezayir ve Ruanda’da yaptığı soykırım katliamını açıkça kabul eder.
Madde 2- Fransa’nın yapmış oluduğu katliamlar, soykırım niteliğinde olup, bu soykırımı inkar etmek suçtur.
Madde 3- Fransa’nın Cezayir ve Ruanda’da yaptığı soykırımları inkar eden kimseye 10 bin YTL para cezası verilir.”

“FRANSA OLUK OLUK KAN AKITMIŞTIR”

Cezayir’in bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı bir eyalet olduğunu teklifinin gerekçesinde anımsatan Akgün, ülkenin daha sonra 132 yıl boyunca Fransız işgalcilerin postalları altında ezildiğini belirtti. Cezayirliler’in direnişi sırasında Fransız ordusunun başkentte 45 bin kişiyi hunharca katlettiğini ifade eden Akgün, “Fransa, haksız olarak işgal ettiği topraklar üzerinde hakimiyetini sürdürmek için oluk oluk kan akıtmıştır. Yaşananlar tam bir soykırım idi” dedi.

“ARTIK FRANSA’NIN YÜZLEŞME ZAMANI”

19 Mart 1962’de ilan edilen ateşkese kadar 1 buçuk milyon Cezayirli direnişçinin şehit edildiğini kaydeden Akgün, 9 Aralık 1948 tarihli Soykırım Suçunu Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin BM Sözleşmesine de atıfta bulundu. Akgün’ün gerekçesi şöyle:

“Durum böyle iken Fransa’nın yaptığı katliamlar soykırım niteliğindedir ve soykırımı inkar etmek suç olarak düzenlenmiştir. Artık Fransa son iki asırdır dünyayı kana bulayarak eski kolonilerinde ve işgal ettiği topraklarda işledikleri insanlık suçları için yüzleşmenin zamanıdır.

Bu teklif, Kardeş Cezayir halkının işgalci ve sömürgesi Fransızlar’a karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesinin her döneminde şehitlerin hatırasını tazelemek, Fransa’nın Cezayir’de ve diğer Afrika ülkelerinde yaptığı katliam ve insanlık suçlarını tescil etmek ve soykırıma sessiz kalmamak üzere hazırlanmıştır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir