GAP`a İsrail Kancası!

İsrail, GAP Bölgesi ve Çukurova`da Kibbutz`lar kurmak için resmi teklifte bulundu. Türkiye`de kurulmak istenen Kibbutzlar, ortak tarımsal alanda `birlikte üretim ve gelirin ortaklaşa bölüşümü` esasına dayanıyor.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre İsrail hükümeti, bölgedeki sorunlu yahudileri Türkiye`ye göndererek “Kibbutzlar” oluşturmayı planlıyor. Türkiye`de kurulmak istenen Kibbutzlar, ortak tarımsal alanda “birlikte üretim ve gelirin ortaklaşa bölüşümü” esasına dayanıyor. Manavgat suyunun kullanımı görüşmelerinde İsrail tarafından gündeme getirilen konuya Türkiye sıcak bakmıyor. İsrail, GAP Bölgesi ve Çukurova`da Kibbutz`lar kurmak için resmi teklifte bulundu.

İsrail, Türkiye`de oluşturmak istediği Kibbutz`lara 1990`lı yıllarda İsrail`e göçen ve uyum sorunu yaşayan Rusya ve Etiyopya gibi Afrika ülkesi yahudilerini yerleştirmeyi amaçlıyor. Proje için 5 milyar dolar ayıran İsrail, Kibbutz`larla İsrail toplumunun en alt tabakasını oluşturan göçmen yahudilerin ihtiyaçlarını gidermeyi planlıyor. İsrail`e özgü bir çeşit çiftlik olan Kibbutz`larda İsraillilerin yanı sıra değişik ülkelerden gelen insanlar birlikte çalışarak, üreterek ve tüketerek ortak bir yaşamı paylaşıyorlar. Kibbutz`larda ağırlıklı olarak tarımsal üretim yapılıyor ve elde edilen tüm gelir Kibbutz çalışanları tarafından eşit şekilde paylaşılıyor.

Manavgat`ta gündeme geldi

İsrail bu teklifi Manavgat Suyu Projesi görüşmeleri sırasında gündeme getirdi. Manavgat Suyu`nu İsrail`e götürmek için Türkiye ile bir süredir görüşmeler yürüten İsrail, bu proje için 1 milyar dolar ayırdı. Manavgat suyunun yanı sıra Türkiye`nin başka bölgelerinden de su almak isteyen İsrail`in görüşmeler için sık sık Türkiye`ye heyet göndermesi su konusunda İsrail`in ciddi olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor.

Modern tarım yöntemleri

İsrail`in İkinci Dünya Savaşı sonrasında uygulamaya başladığı ve Avrupa`nın bazı ülkelerinde de bulunan Kibbutz`lar İsrail`e özgü bir çiftlik olarak biliniyor. Asgari 100 dönüm arazi üzerine kurulan Kibbutz`larda en az 15 aile yaşıyor. Kibbutz`larda, modern tarım yöntemleri uygulanıyor. İsrail, ülke dışında da kiralama yöntemiyle Kibbutzlar oluşturuyor.

MGK, dikkat çekti

İsrail`in bu talebi MGK Genel Sekreterliği`nde değerlendirildi. İsrail`in Kibbutz oluşturmak istediği GAP ve Çukurova bölgelerinin Türkiye`nin en verimli alanları olduğuna dikkat çekildi ve böyle bir modelin Türkiye`de farklı algılanacağı vurgulandı. MGK Genel Sekreterliği tarafından başbakanlığa gönderilen bir yazıda, Kibbutz`ların gelecekte başka talepleri de beraberinde getirebileceği vurgulanıyor.


KİBBUTZ NEDİR?

Kibbutz, İsrail`e özgü bir çeşit çiftlik. Kibbutzlarda İsraillilerin yanı sıra değişik ülkelerden gelen insanlar birlikte çalışarak, üreterek ve tüketerek ortak bir hayatı paylaşıyorlar. Gelirleri büyük ölçüde tarımsal üretime dayanıyor. Elde edilen tüm gelir Kibbutz çalışanları tarafından eşit şekilde paylaşılıyor. Musevilerin dini günü şabat (cumartesi) dışında haftanın 6 günü çalışılıyor. Kibbutz programı ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sonrası uygulandı. Halen İsrail`de 44 Kibbutz bulunuyor. İsrail`in yanısıra Polonya, Romanya, Estonya, İspanya ve Portekiz`de Kibbutz çiftlikleri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir