GENELKURMAY BAŞKANI YAŞAR BÜYÜKANIT VE “ÇUVALCI PAŞA” İLİŞKİSİ VE “PKK KONUSUNDA PERDE AÇILIYOR DİKKAT”

GENELKURMAY BAŞKANI YAŞAR BÜYÜKANIT VE “ÇUVALCI PAŞA” İLİŞKİSİ
VE “PKK KONUSUNDA PERDE AÇILIYOR DİKKAT”

Dün akşam ( 16.02.2007) televizyonda Genelkurmay Başkanı Sn. Yaşar Büyükanıt’ın basın toplantısını izleme fırsatım oldu.

Notlarından konuşması, şifahi cevaplar verme yetisi, beden dilini kullanımdaki üslubu, fiziki üstünlüğünü kullanma becerisi, ses tonu, kafasından geçirdikleri düşünülmesin diye, yem olarak gözlüklerini kullanış şekli..

Karşımızda çok ilginç bir Genelkurmay Başkanı var. Çok açık sözlü, şakacı, ne istediğini bilen, “BURADA BEN DE VARIM DİYEN” bir Genelkurmay Başkanı.

GENEL KURMAY BAŞKANI’NIN TOPLANTISINDAN ÇOK İLGİNÇ BİR AYRINTI

Solunda oturan askeri yetkili Genelkurmay Başkanı’na tevdi edilen soruları not alarak Sayın Komutan’ına ipuçları olarak arz etti. Bu arz basının önünde yapıldı. Doğrusu bu çalışma yöntemi benim çok dikkatimi çekti ve hoşuma da gitti.

ÇUVALCI PAŞA LAKABINI YANLIŞ GENERALE VERMİŞİZ

Temaslarında gündeme gelen ilginç konulardan birisi ÇUVAL hadisesi olmuş. Türk basınında adı çuvalcı paşaya çıkan ilgili Amerikalı generalin aslında çuval hadisesinden sorumlu olmadığı ve çuval olayının olduğu tarihlerde çok farklı bir birlikte görev yaptığını belirterek konuya açıklık getiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt PKK konusunda da çok önemli bir tehlikeye dikkat çekti.

PKK İÇİN YAPILAN KÜRT KONFERANSLARI TÜRKİYEYE ULUSLAR ARASI ARENADA YENİ DAYATMALAR GETİREBİLİR

Dünya’nın değişik bölgelerinde Kürt Konferansları yapıldığını vurgulayan Büyükanıt Paşa, bunların sonuç bildirgesine bakıldığında uluslar arası bir dayatma ile PKK hadisesini çok farklı bir boyutta Türkiye’nin karşısına konulacağını, buna da hazırlıklı olunması gerektiğini kaydetti.

TÜRKÇE KULLANMA HAREKATI BAŞLATTIK

Muhabere kelimesini kullandığı için bir basın mensubu tarafından bu kelimenin Arapça olduğu hatırlatılarak uyarıldığında “Ama yabanca olmasından daha iyi” diyerek net ve tartışma götürmez bir cevap verdi.

ATEŞKES İLAN EDEN PKK’NIN BEKLENTİLERİNE KARŞI TUTUMU

PKK’nın ateşkes ilan ettiğini, ancak tekrar silahlı eylemlere başlamamak için tehditkar talepler dile getirdiğini, bunlar arasında ANAYASANIZI DEĞİŞTİRİN GENEL AF İLAN EDİN anlamına gelen söylemlerin ve “Kürtçe’nin okullarda ders olarak okutulması istemli “ asla düşünülemez değerlendirmesi ile kesip attığı taleplerin olduğunu hatırlatan Yaşar Büyükanıt, bu konuda askerin görüşünü ifade etti.

SAVUNMA SANAYİİ VE ABD ASKERİ ENDÜSTRİSİ İLİŞKİLERİ

Savunma sanayi konusunda Türkiye’nin kaybedecek vakti, projelerimizin bekleyecek zamanı olmadığını belirten Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, askeri ürün gerçekleştiren şirketlerle değil, ABD’nin bukonudaki işleyiş yapısından kaynaklanan sorunlar olduğunu belirterek “Sözleşme imzalanıyor. 1 – 2 sene geçiyor. Sonra kongrede onaylanmıyor. Sil baştan sıfırdan başlıyorsunuz” diyerek bu konudaki beklenti ve sıkıntıları dile getirdi.

Genelkurmay Başkanı Sayın Yaşar Büyükanıt’ınWashington’da gerçekleştirdiği basın toplantısında değindiği diğer konular ise şunlardı
(ÖNEMLİ NOT: BASIN TOPLANTISINI BAŞINDAN İTİBAREN İZLEYEMEDİM)

KUZEY IRAK SINIRI:

1) Kuzey Irak’tan Türkiye’ye geçişte sınır güvenliği diye bir şey olmadığını, bu bölgenin PKK kontrolünde olduğunu vurgulayarak dağlarımızda 1500 kadar teröristin dolaştığını, 3500 kadarının da Kızey Irak tarafında olduğunu belirtti.

KERKÜK (KÜÇÜK IRAK DEĞERLENDİRMESİ)
2) Kerkük’in bir Küçük Irak olduğuna dikkat çeken Yaşar Büyükanıt, burada yapılacak referandum öncesinde mezhepsel çatışmanın had safhaya çıktığını, nüfus kütüklerinin de özellikle yakılarak bölgedeki demoğrafik yapının değiştirilmeye çalışıldığına atıfta bulundu.

KUZEY IRAK’TAKİ LİDERLERLE POLİTİK –DİPLOMATİK GÖRÜŞMELERE YAKLAŞIMI

3) Kuzey Irak’taki liderler ile masaya oturulmasının kendileri açısından söz konusu olamayacağını, zira onların da PKK’ya açıkça destek vermeye başladıklarını, burada böyle birileri ile kendilerinin aynı masa etrafında bulunmalarının düşünülemeyeceği şeklinde algılanabilecek değerlendirmeler yaptı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE KARIŞMAMASI İÇİN UYARI ALDI MI

4) Genelkurmay Başkanı Sn. Yaşar Büyükanıt, ABD’li muhataplarından Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde müdahil olmaması konusunda bir uyarı – ima aldınız mı şeklindeki soruya işaret parmağını sallayarak “ Hmmm Sakın karışmayasın haaa” dediler şeklinde ifade edilebilecek şakacı bir cümle kurduktan sonra vakur bir üslup ve eda ile “Böyle Bir şey olabilir mi?” diye son derece net bir soru içerikli cevap verdi.

TERÖRLE MÜCADELE KOORDİNATÖRÜ EDİP BAŞER’İN DURUMU

5) Sınıf arkadaşım Edip Başer sözleri ile başladığı değerlendirmesinde terörle mücadelenin bir çok boyutu olduğunu, psikolojik, sosyal, ekonomik, askeri yönleri bulunduğunu hatırlatan Genelkurmay Başkanı Sn. Yaşar Büyükanıt, terörle mücadelenin sadece askeri boyutu olamayacağını ve terörü bitirme konusunda emekli iki generalin de neler yapabileceklerini sorgularken onların sorumluluklarının askeri – silahlı mücadele dışındaki kapsam konularında olduğu yönünde idrak edilmesini istediği anlamına gelecek sözler sarfederek değerlendirmede bulundu.

ERMENİ MESELESİ
6) Ermeni Tasarısı konusunda muhataplarının da açık bir şekilde bu tasarıya olumsuz baktıklarını gördüğünü söyledi.

Evet, Sayın Yaşar Büyükanıt dün akşam beni oldukça şaşırttı.

Ben de Basın Toplantısı’nın olduğu salonda olsa idim kendilerine şu soruları arz ederdim:

1) Sınır ülkeler ve 2’ncil sınır ülkelerinde ki tehdit algılamaları karşısında Türkiye ne zaman nükleer bir güç olarak bölgede dokunulmazlığını sağlayacak

2) Toplum Mühendisliği (İster Kuzey Irak, ister Kürtçe konusu, ister başörtüsü meselesi, ister İran ile ilişkiler ) anlamında yapılması gereken atılımlar ve temaslar konusunda tek doğru en doğru olduğu zannedilen düşünce midir?

3) Basın toplantısındaki değerlendirmelerinize bakarken medyayı çok yakından takip ettiğinizi (zat-ı aliniz namına edildiğini) müşahade ettim. Bu çok iyi ama kanaatlerinize medyanın genel görüsü etki ederse diye endişe ettim. Çuvalçı Paya bile Türk Basını’nın onun hakkındaki kanaatinden rahatsız olduğuna göre.

Son olarak teşekkürlerimi arz ile bitirmek istiyorum. İlk defa üst düzey bir yetkilinin acaba atladığım bir soru , ifade, cümle oldu mu diye yanında güvendiği bir mesai arkadaşı ile (komutanı, bürokratı, askeri, neferi) basın toplantısında soruları cevaplandırdığını gördüm.

Evet değerli NETPANO okurları, dün akşamım Genelkurmay Başkanımız’ın basın toplantısını zihnimde mütaala etmekle geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir