GLOBAL ISINMANIN ASIL SUÇLUSU BULUNDU

Dünyamız ısınıyor. Buzullar hızla eriyor. Bu yüzden denizler yükseliyor. Bir taraftan da yağışların azalmasından dolayı ciddi susuzluk problemi ile karşı karşıyayız. Sebep olarak sanayileşme ve insanların çevreyi hor kullanması gösteriliyordu bugüne kadar. Ancak yapılan araştırmalar sonucu tartışmasız bir suçlu bulundu: Savaşlar…

Savaşların global ısınmaya yol açtığı bilimsel olarak ispatlandı. New Scientist dergisinde yeralan bir makaleye göre, son 500 yılda meydana gelen savaşlar ile global ısınma arasında doğrudan bir ilişki var. Yapılan araştırmalar sonucunda, bu ilişkinin varlığı ilk defa kesin olarak ortaya kondu. Son yıllarda savaşların çoğalması ve çılgınca kullanılan silahlar, yangını iyice körükledi.

Bu araştırmanın işaret ettiği bir başka gerçek daha var: Gerek şu anda yaşadığımız ve gerekse ve gelecekte ortaya çıkacak olan global ısınmalar dünya çapında yeni huzursuzlukların ve çatışmaların habercisi aynı zamanda. Nitekim son günlerde BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından yapılan bir açıklama da bu verileri doğruluyor. Washington Post gazetesinde çıkan açıklamasında, Ban ki-Moon, “Sudan’ın Darfur kentinde yaşanan çatışmalarda çölleşmenin, ekolojik tahribatın ve kaynak yetersizliğinin de rolü var.” diyordu.

Uzmanları endişelendiren bir başka konu ise yine global ısınmaya bağlı olarak deniz seviyelerinin yükselmesi. Bu durumda sular altında kalan yerleşim alanlarından dolayı, yoğun bir göç felaketi yaşanacak ve milyonlarca insan ülkesini terk etmek zorunda kalarak “iklim muhaciri” durumuna düşecek.

Global iklim değişikliğinin doğruduğu bir başka endişe de tahıl üretiminin azalması. Bu ise yiyecek fiyatlarının artmasına, çölleşmeden dolayı açlıktan ölümlerin yaygınlaşmasına ve buna parelel olarak sosyal gerilimlerin artmasına yol açacaktır. Tarihte geri giderek 1400 yıllık verileri inceleyen bilim adamları, geçmişte de iklim felaketlerinin bu tür krizlere yol açtığını buldular.

Dünyanın en ileri toplumları, ellerindeki teknolojik imkânlarla problemlere çözüm aramak yerine, savaş çıkarmak suretiyle yeni problemlere davetiye çıkarıyorlar ve böylece insanlığın başına felaketler açıyorlar. Mehmet Akif’in “tek dişi kalmış canavar” şeklinde tanımladığı “çağdaş medeniyet” bindiği dalı kesmeye devam ediyor ne yazık ki. Bakalım insanlık aklını başına toplayacak mı, yoksa bindiği dalı kesmeye devam edip kendi sonunu getirecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir