Göklerdeki Avcılar

İngilizce DRONE ya da kısaca UAV denen pilotsuz, insansız uçakların hem askeri hem de sivil alanlardaki kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Bu uçaklar sivil alanlarda en çok sınır kontrol ve gözlemlerinde, hava tahminlerinde istihdam edilirlerken askeri alanlarda ise keşif, gözetleme, hava saldırıları, hedefli adam öldürmeleri de denen suikastlarda artık sıkça başvurulan yeni silahlar olarak modern savaşlara da yavaş yavaş damgalarını vuruyorlar.

Pilotsuz uçakların savaş alanlarında kullanımında bugün başı şüphesiz Amerika çekiyor. Yazıldığına göre bugün bu ülke Irak ve Afganistan semalarında 750-800 arası pilotsuz uçağı sürekli uçuruyor, bunlardan düşman hedefleri ve faaliyetleri hakkında 24 saat bilgi alıyor, bunları değerlendiriyor.

Amerika bilgi toplama, izleme, gözetleme faaliyetlerine ek olarak bu uçaklardan düşmanı ve hedeflerini imha etme amacıyla da faydalanıyor ve bunun için bu uçakların silahlı olanlarını kullanıyor. Buna en son örnek de muhtemelen geçen hafta Pakistan’ın Kuzey Veziristan eyaletine bitişik Mirali bölgesinde bir köyde meydana gelen olay. Bölgeden gelen haberlerde, bu olayda El Kaide’nin üst yönetici ve komutanlarından Mısırlı Ebu Hamza Rabia ve yanında bulunan kimselerin bulundukları evde bir patlama sonucu öldükleri bildiriliyor.

Bu patlama konusunda bugün iki açıklama ya da teori söz konusu. Birincisinde patlamanın evde bulunan bomba ya da benzeri patlayıcıların kaza sonucu patlaması ve söz konusu kimselerin bunun sonucu ölmeleri; diğerinde ise Ebu Hamza ve ekibinin Predator (yırtıcı insan, hayvan, avcı anlamlarına geliyor) denen Amerikan pilotsuz uçağından atılan Hellfire füzesiyle imha edilmeleri.

Pakistanlı yetkililer, kaza açıklamasına itibar edip bu yönde açıklamalar yaparlarken Amerikan tarafı ise bu konuda sessizliğini koruyor, herhangi bir açıklama ya da yorum yapmaktan kaçınıyor.

Benim kanaatime göre bu patlama Amerika’nın işi. Bu kanaate de birtakım bilgiler sonucu varmış bulunuyorum. Bu bilgiler arasında patlamaya şahit olan bölgedeki köylülerin beyanları ve bu köylülerden birisinin televizyon kameralarına gösterdiği, üzerinde İngilizce işaret ve yazılar bulunan gri metalik renkli füze parçası. Bu ve diğer başka bilgilerden ben Ebu Hamza ve ekibinin Predator’dan atılan Hellfire füzesiyle imha edildikleri sonucuna varmış bulunuyorum işte.

Söz konusu Predator uçakları esasen Amerika’nın son 3-4 yıldır hem Irak’ta ve hem de Afganistan’da oldukça sık kullanmaya başladığı yeni nesil, avını havadan vuran robot avcılar ya da silahlar. Hemen hatırıma geldiği için söyleyeyim, Amerika geçen kasım ayındaki Felluce operasyonu sırasında direnişçi hedeflerine Predator robot-uçaklardan 40 adet Hellfire füzesi atmıştı. Ayrıca, Predator’ın 2002 yılı kasım ayında Yemen’deki El Kaide grubunu yolda giderken cipleri içinde yine aynı füzeyle imha ettiği de hemen aklıma gelen diğer olay.

Amerika, bu uçakları operasyonlarda kullandığını zaman zaman resmen açıklıyor da. Buna bir örnek, geçen eylül ayında Irak’ın Balat şehrinde direnişçilere karşı yaptığı ve Predator sayesinde çok başarılı olduğunu açıkladığı operasyon mesela.

Predator’lar Amerikan hava kuvvetlerinin envanterinde bulunan yeni robot uçaklar. Deniz kuvvetlerinde de benzer; ama başka tip uçaklar var. Predator’lar General Atomics şirketi tarafından imal ediliyorlar. Yaklaşık 10 metre uzunluğa sahip bu uçaklara dediğimiz gibi artık Hellfire füzeleri ya da tanksavar füzeleri takılıyor ve bunlarla Amerika her zaman olmasa bile önemli askeri sonuçlar alabiliyor. Ebu Hamza olayı işte bu önemli sonuçlardan en sonuncusu. Predator’lar bugün nerede, kimi takip ediyor, kimi hedef alıyor, bilemeyiz; ayrıca sonuç aldıklarını da her zaman bilme imkanımız zaten yok.

Amerika’nın göklerdeki yeni ölüm robotları ya da avcıları bugün kim bilir nerede, kimin peşinde acaba?..

FİKRET ERTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir