Google`in Kütüphane Projesi

İnternet devi Google, 6 yıl içinde 15 milyon kitabı internette bedava kullanıma sunma projesini askıya aldı.

Kütüphanelerin tozlu raflarında kalmış kitapları, internet kullanıcısının ekranına getirmeyi amaçlayan Google, yayıncıların tepkisi üzerine `Google Print` projesini geçici bir süre askıya aldı.
Kitapları elektronik ortama aktarmak amacıyla 5 kütüphaneyle protokol imzalayan Google, telif hakları sorunu nedeniyle projeyi geçici bir süre askıya aldı. Proje, arama sonuçlarında çıkan kitap sayfalarının yetkisiz kullanımı ve kopyalanabilme ihtimali nedeniyle yayıncılar tarafından eleştirilere uğruyordu. Halen test aşamasında olan ve Google Print

http://print.google.com

adıyla başlatılan hizmetin tam adı, “Google Print Library Project”. Şirket, 14 Aralık 2004`te Michigan, Stanford, Harvard ve Oxford Üniversiteleri ile New York Halk Kütüphanesi ile protokol imzaladığını açıklamıştı.

Projeye katılan üniversiteler, ilk etapta kendi telif hakları ellerinde bulunan kendi yayınlarının elektronik ortama aktarılmasına izin verdi. Kütüphanelerde bulunan ve telif hakları çeşitli yayıncılara ait olan kitapların ise internetten tüm dünyanın kullanımına açılması yayıncıların itirazları sonucu şimdilik beklemede. New York Halk Kütüphanesi ise Google`a sadece telif hakkı gerektirmeyen ve eski kitapları tarama izni veriyor. Harvard ise ilk etapta sadece 40 bin kitaba izin vermiş, Oxford, sadece 1901 öncesi basılmış kitapların taranabileceğini açıklamıştı.

Google Print projesi, sadece adı geçen üniversitelerle sınırlı değil. Servise yayıncı ve yazarlar üye olarak, kitapların buradan paylaşım ya da satışını sağlayabiliyorlar. Projeyle, dünyanın herhangi bir yerindeki yazar veya yayıncı, kitabını geniş kitlelere ulaştırabilecek ve satışını sağlayabilecek. Yayıncılar telif haklarını ellerinde bulundurdukları kitapları PDF gibi formatlarla Google Print`e gönderebiliyorlar. Öte yandan basılı kitapların taranarak internete taşınması, yani elektronik kitap formatına sokulması bir ilk değil. Dünyada birçok üniversite kütüphanesi ile Google ve Amazon bunu bir süredir yapıyor. Google`ın projesini dikkat çekici yapan, dünyada ilk kez milyonlarca kitabın internete taşınarak, milyonlarca internet kullanıcısının erişimine açılıyor olması

Firmanın proje sorumlusu Adam Smith, internet sayfasında yaptığı açıklamada, dünyada ses getiren ve birçok çevrenin itirazıyla karşılaşan projeyi askıya aldıklarını bildirdi. Smith, şunları kaydetti:

“Nice iddialı fikir gibi, Google Print projesi de dünyada sağlıklı bir tartışmanın kapısını araladı. Biz, bize söylenenlere kulak verdik. Son aylarda çok sayıda yazar ve yayıncıyla görüştük. Telif hakkı sahipleri, dijital ortama aktarmamızı istemedikleri kütüphanelerdeki kitaplarını bize bildirebilirler. Onlara böyle bir imkan sunmak için telif eserlerin hiçbirini, Kasım`a kadar dijital ortama aktarmayacağız.”

Google, geçen yılın sonlarında açıkladığı proje kapsamında, üç saygın Amerikan ve bir İngiliz kütüphanesinin raflarında bulunan 15 milyon kitabı, 6 yıla kadar internete taşıyacağını ve bunları ücretsiz kullandıracağını bildirince, özellikle Avrupalı yazarlar, yayıncılar ve siyasetçilerin tepkisiyle karşılaşmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir