GÜNAYDIN SAVCI BEY!

Bir savcı, darbecilerin yargılanması için iddianame hazırlasa ne olur?
“ Kendi sonunu hazırlamış olur” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, pek haksız sayılmazsınız. Zira Sacit Kayasu da böyle yaptı ve işinden oldu. Ama tarihe geçecek bir iş yaptı. Zira o, nesli tükenen cesur savcılardan biri. 12 Eylül 1980 darbesini yaparak suç işleyenler ve onların başı olan Kenan Evren hakkında iddianame düzenleyecek kadar yürekli biri.

Madalya verilmesi gereken gerçek bir savcı. Tıpkı yıllar sonra onun yolundan giden Ferhat Sarıkaya gibi, Gültekin Avcı gibi.. Onlar utanç verici sessizliği tek başlarına yırtmaya çalıştılar. Karanlığı yırtan şafak misali, ufukları aydınlatmaya adadılar kendilerini… Bir daha kimse darbe yapmaya cesaret edemesin istediler. Ama 12 Eylül karanlığını yenmek kolay değildi. Buna rağmen yılmadan iddianamesini hazırladı Sacit Kayasu. Ve bu iddianamenin ayrıntılarını ilk defa bu kitapta dile getiriyor. İbret vesikalarıyla dolu “Günaydın Savcı Bey” isimli bu kitabı mutlaka okumalı ve böylesine az bulunan cesur savcılarımızı desteklemeliyiz. Zira bunu yapmazsak karanlıklardan aydınlığa çıkamayız ve tarih tekerrür etmeye devam eder. Üç-beş kişi bir araya gelip suç işlediği zaman “çete” muamelesine tabi tutuluyor ve en ağır cezayı alıyor. Peki devlet düzenini altüst etmek, meşru hükümeti devirmek ve halkın oylarıyla meydana getirilmiş bir parlamentoyu dağıtmak amacıyla “cunta” oluşturanlara karşı savcılar nasıl görev yapamaz? Veya yapmaya kalkıştığı zaman en ağır cezalara çarptırılırsa ülkede adalet ve huzur nasıl sağlanır?

Anayasanın bazı maddeleri, meşru parlamento tarafından değiştirilmesi teklif dahi edilemezken, anayasayı toptan rafa kaldıran bir cunta neden yargılanamaz?
NOT: İlgilenenler, kitabı internetten (kitapcidukkani.com adresinden temin edebilirler).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir