Güneş Tutulacak Hayat 4 Dakika Duracak

Bugün gerçekleşecek olan 4 dakikalık “Tam Güneş Tutulması”nın en iyi izleneceği ülkelerden biri Türkiye.

Tutulmanın gözleneceği diğer ülkelere göre mevsim, ulaşım, konaklama gibi birçok avantaja sahip olması nedeniyle, ülkemize çok sayıda turist geldi. Turizmciler, bunu Türkiye’nin yakaladığı eşsiz bir fırsat olarak yorumladı ve çok daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

NASA tarafından yayımlanan bültenlerde, yarın gerçekleşecek “Tam Güneş Tutulması”nın dünyada en iyi Türkiye’den izleneceği belirtildi. Uzmanlar, güneş tutulmasının Mısır’da da izlenebileceğini, ancak o tarihte fırtına beklenmesinden dolayı dünyadaki bütün gözlerin Türkiye’ye çevrildiğini söylediler.

Saat 13.54’te başlaycak olan tutulma, Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Tokat, Amasya, Ordu ve Giresun’dan geçen yaklaşık 190 kilometrelik bir hat boyunca gözlenebilecek.

TELESKOPLU TURİSTLER

Dünyada güneş tutulması Brezilya’nın doğusunda güneşin doğuşuyla başlayacak. Atlas Okyanusu boyunca ilerleyecek olan tutulma, Gana’dan Afrika kıtasına çıkacak, Nijerya ve Libya boyunca Büyük Sahra üzerinden geçerek Akdeniz’e girecek. Saatte 3 bin 250 kilometre hızla Ordu’ya kadar 165 kilometre genişliğindeki hat üzerinden geçip Karadeniz’e geçecek olan tutulma, Hazar Denizi’nden Kazakistana’a, oradan da Moğalistan’a ulaşıp gün batımında sona erecek.

Tutulma için başta Japonya, Malezya ve Güney Kore olmak üzere pek çok ülkeden Türkiye ’ye çok sayıda turist geldi. Uygun yerlere teleskoplar yerleştirildi, belediyeler izleme alanları oluşturdu.

TÜBİTAK’ın özel sitesi

Türkiye’den de gözlenebilecek bir sonraki tam güneş tutulması 2060 yılında meydana gelecek. 20 ’inci yüzyılın son güneş tutulması da Türkiye’den 11 Ağustos 1999 günü izlenmişti. Güneş tutulmaları ile ilgili olarak detaylı bilgi için: http://www.eclipse2006.boun.edu.tr http://www.tug.tubitak.gov.tr sitesine başvurulabilir.

TUTULMA NASIL OLUR

Ay, Güneş’ten yaklaşık 400 kere daha küçük, fakat bize Güneş’ten 400 kere daha yakın olduğu için, gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükür. Güneş tutulması, Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ile meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay’ın “yeniay” safhasında olması gerekir. Diğer bir deyişle Güneş, Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır.

Tam, halkalı ve parçalı olmak üzere üç tip güneş tutulması var. Eğer tutulma anında Ay, Dünya’ya yeteri kadar yakınsa, görünen çapı Güneş’in görünen çapından büyük olur, Güneş diskinin tamamı örtülür ve “tam tutulma” meydana gelir. Aksi takdirde Güneş diskinin tamamı örtülmez, diskin sadece iç kısmı örtülür ve bir halkalı tutulma oluşur. Bazen de Ay ve Güneş’in konumları öyledir ki, Ay, Güneş diskinin ancak bir kısmını örter. Bu durumda da “parçalı tutulma” meydana gelir. Tam Güneş tutulması diğer tutulma türlerine göre çok daha önemli. Çünkü tam tutulmada Güneş’in tamamı Ay tarafından birkaç dakika için örtüldüğünden, bu sırada yapılacak gözlemlerden yıldızımızın dış atmosfer tabakaları hakkında önemli bilgiler elde edilir

NERDE HANGİ SAATTE

Aksaray 12:44-14:00

Antalya 12:37-13:54

Giresun 12:54-14:09

Karaman 12:41-13:59

Kayseri 12:47-14:03

Kırşehir 12:45-14:01

Konya 12:41-13:57

Nevşehir 12:46-14:02

Ordu 12:53-14:08

Tokat 12:51-14:05

Yozgat 12:47-14:03

NASA, Side’den canlı yayın yapacak

ANTALYA: NASA bilim adamları, Side Antik Tiyatro’dan naklen yayın yapacak. Antalya’da güneş tutulması için Cumhuriyet Meydanı, Konyaaltı ve Lara Beach Park olmak üzere üç noktada izleme merkezleri oluşturuldu. Merkezlerde, gözlük ve özel tutulma rozetleri dağıtılacak.

YOZGAT: Tutulma, arkeolojik kazıların yapıldığı 1500 rakımlı Kerkenes Dağı’ndan izlenecek. Milattan önce 585 yılında Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyü yakınında bulunan Kerkenes Dağı’nda Medler ve Lidyalılar arasındaki savaş, meydana gelen güneş tutulması yüzünden sona ermişti.

AKSARAY: Güneş tutulması, Hasandağı, Ihlara Vadisi ve Kılıçaslan Tepesi’nde izlenecek. Çeşitli tkinliklerin düzenleneceği tutulmada turist ve vatandaşlara tutulma gözlüğü dağıtacak.

ORDU: Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü güneş tutulması nedeniyle bir etkinlik düzenledi.

KAPADOKYA: Kırşehir ve nevşehir, tutulmanın en iyi izlenceği illerden ikisi. Başta ABD olmak üzere Japonya, Güney Kore, İtalya, İspanya ve Almanya’dan bölgeye turistler geldi.

KONYA: Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, düzenleyceği etkinlikler kapsamında, yarın 12.30-15.30 arasında Mevlana Müzesi bahçesinde tutulma izlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir