Güneşlenme Hakkındaki Son Gerçekler

Yıllardır “aman güneş ışınlarından uzak durun, koruyucu losyon sürmeden sakın güneşlenmeyin” türü uyarıların doğru olmadığı anlaşıldı.

Ebette uzmanlar güneşin altında kavrulun demiyorlar, ancak makul ölçülerde güneşlenmenin kemiklerimize faydası olduğu gibi, akciğer, prostat, kalın bağırsak ve cilt kanserini önlediği de ortaya çıkarıldı

Sıcak yaz günlerinin başladığı şu günlerde, Amerikalı uzmanlardan “makul ölçüler içinde, koruyucu losyon sürmeden güneşlenmeyi ihmal etmeyin” müjdesi geldi.

Güneş ışınlarının cilde direkt temasıyla ilgili son yıllarda uzmanların yaptığı uyarıların çoğunun, pek de doğru olmadığı yapılan son araştırmalarla ortaya çıktı. Güneşten korunma konusunda bilinçlenmenin her gün arttığı günümüz koşullarında, cilt kanserinin görülme sıklığının artması, Amerikalı uzmanları bu konuda araştırma yapmaya itti. Cilt kanserinin bir numaralı sorumlusu olarak gösterilen güneş ışınlarının aslında bu kadar da zararlı olmadığı, aksine tene sürülen korunma kremlerinin kanserli sayısını artırdığı saptandı.

MUTLAKA GÜNEŞLENİN

Ayrıca güneş ışınlarından yeterince faydalanmamanın vücutta ciddi oranlarda D vitamini eksikliğine de yol açtığı belirtildi. Vücut D vitaminini güneşten aldığı ultraviyole ışınlarıyla sağlıyor. Cilt kanserinden korunmak için cilde sürülen losyonlarsa vücudun yeterli derecede D vitamini alamamasına neden oluyor. Oysa D vitamininin pek çok kanseri önlediği de ortaya çıkarılmış bulunuyor. Son üç ayda, birbirinden bağımsız olarak yapılan dört ayrı çalışmada D vitamininin prostat, akciğer, kalın bağırsak ve cilt kanserini önlediği ortaya çıkarıldı. Uzmanlar elbette güneşin altında yatın kızarın demiyorlar ama haftada üç-dört kez on beşer dakika mutlaka güneşlenmek gerektiğini söylüyorlar. Bu araştırmayı yapanlardan biri olan Harvard Üniversitesi’nden Dr. Edward Giovannuci, yeterli D vitamini alınırsa cilt kanserinin yüzde 30 oranında azalacağını belirtiyor.

OBEZLER, DİYABETİKLER

Yapılan laboratuvar deneyleri D vitamininin kanser hücrelerinin gelişimini önlediğini ortaya çıkardı. D vitamini yağların içine sıkışıp kaldığı ve kana karışamadığı için obezlerde de bu nedenle kanser oranının yükseldiği anlaşıldı. Böbrekleri zedelenmiş diyabetikler de benzeri bir riski taşıyorlar. Ayrıca D vitamini eksikliği kemik gelişimine mani oluyor, özellikle kadınlanda ileri yaşlarda kemik erimesi sorunları ortaya çıkıyor. Kısacası son yirmi yıldır beynimizi yıkayan “güneş ışınlarından tırım tırım kaçmalıyız. Koruyucu losyonlar sürmeden güneşlenmemeliyiz” türü açıklamaları bir kenara bırakarak, kemik sağlığımızı korumak ve kanserden uzak kalmak için makul süreler mutlaka güneşlenmeliyiz.

NURAY MESTCİ
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir