Haiti’de Son 200 Yılın En Büyük Depremi

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’i dün vuran 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 100 binlerle ifade ediliyor. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Karayiplerin en yoksul ülkesi olan Haiti son 200 yılın en büyük depremine maruz kaldı.

Haiti Başbakanı Jean Max Bellerive, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesini vuran şiddetli depremin 100 binden fazla insanın ölümüne yol açmasından endişe ettiğini söyledi.

Korkunç depremde ölenlerin sayısını kesin olarak tahmin etmenin zor olduğunu söyleyen Başbakan Bellerive, ’Öyle çok bina, öyle çok inşaat yıkıldı ki, içindekilerle birlikte ölenlerin sayısının 100 binin üzerinde olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Bu tahmininin doğru olmamasını umduğunu, insanların yerel saatle 17.00’ye doğru meydana gelen 7 büyüklüğündeki bu depremde dışarı çıkacak zamanları olmasını ümit ettiğini söyleyen Bellerive, ’Ama öyle çok ev, öyle çok mahalle yıkıldı ki, bazı mahallelerde bir tane insan bile görünmüyor, bu insanların nerede olduklarını bilmiyorum’ diye konuştu.

Öte yandan, depremde ülkenin en büyük cezaevinin de çöktüğü ve birçok mahkumun kaçtığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, başkent Port-au-Prince’te yıkılan cezaevinden bazı mahkumların kaçtığına ilişkin haberlerin kendilerine ulaştığını açıkladı.


ULUSLARARASI YARDIMLAR-

Dünyanın batı yarısının en fakir ülkesi olan Haiti’ye depremin ardından uluslararası camiadan acil yardım yağmaya başladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Bryan Whitman, Haiti’ye acil insani yardım sağlamak için askeri olanaklarını seferber etmeye hazırlandıklarını bildirdi. Ne tip yardım yapılabileceğini araştırdıklarını söyleyen Whitman, Amerikan gemilerinin şu anda bölgede bulunduğunu ve bir Amerikan askeri uçağının da yerdeki durumu değerlendirmek için Haiti semalarında uçtuğunu belirtti.

BM, acil yardım fonundan 10 milyon dolar, Kanada 5 milyon dolar, Avrupa Komisyonu 4.5 milyon dolar, İspanya 4.5 milyon doların yanı sıra 3 yardım uçağı ve 100 tonluk acil yardım malzemesi, Hollanda 3 milyon doların yanı sıra 60 kişilik arama-kurtarma ekibi, Almanya 2.17 milyon dolar ve acil yardım ekibi, Çin 1 milyon dolar, birçok ülke de ekip ve malzeme göndereceğini açıkladı.

Küba, Haiti’de görev yapan 400 kadar Kübalıdan ölen olmadığını bildirdi.ÖLÜ SAYISI 500 BİN DE OLABİLİR

Haiti’yi dün akşamüstü vuran büyük depremde ölü sayısının 100 bin, hatta 500 bin olabileceği belirtiliyor.

Devlet Başkanı Rene Preval, CNN ile Associated Press ajansına açıklamasında, ’binlerce ölü’ derken, Başbakan Jean-Max Bellerive, ’100 binin üzerinde ölü var’ dedi.

Ülkenin kıdemli senatörü Youri Latortue, 7 büyüklüğündeki depremin 500 bin kişiyi dahi öldürmüş olabileceğini söyledi.

Başkent Port-au-Prince’de devlet başkanlığı sarayını dahi temelden sarsan depremde okullar, hastaneler, binlerce ev yıkıldı, kiliseler çöktü, ana cezaevi göçtü.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir