Hangi ürünleri almalıyız?

Son günlerde sıkça gündeme gelen bir konu var: Alınmaması, protesto edilmesi gereken ürünlerin listesi yayınlanır….

Filanca içecekleri almayalım. Sağlığa zararlıymış. Ayrıca sahibi Yahudi imiş, İsrail’i destekliyormuş.

Falanca deterjanları kullanmayalım. Sahibi de Yahudi imiş. Oraya ödediğimiz para, silah olarak İsrail’e gidiyormuş.

Şu marka benzini tercih etmeyelim. Doğrudan Yahudilere destek veriyormuş.

Bu konudaki hassasiyeti anlıyorum. Bu konuda gayret gösterenler takdire şayan insanlar. Zira hepsi iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Amellerin niyetlere göre değerlendirildiğini biliyoruz. Fakat iş bununla bitmiyor.

Peki alternatiflerimiz neler? Biz burada sayılan markaları tüketmeyelim. Ama insan sağlığına zarar vermeyen, katillerin ekmeğine yağ sürmeyen, haram unsurlar barındırmayan ürünler hangileri?

Tüm kaliteli markalar Yahudilere ait. Müslümanlar ise bunların kötü taklitlerini üretiyorlar. Bu işte bir terslik yok mu?

İşte burada üreticilere sorumluluk düşüyor. Eğer siz bunlara alternatif olacaksanız, en az aynı kalitede üretim yapmak zorundasınız. Zira Müslüman, yaptığı işi doğru yapmalı. Dinin emri bu. Peygamberin sünneti de bize en güzel örnekleri sunmaktadır. Peygamberimiz, İslam’dan önce de “emin” sıfatını taşıyordu. Her işi güzel ve doğru yapardı. Müslümanların da öyle olmasını isterdi. O kadar dürüst ve güvenilirdi ki, savaş halinde olduğu müşrikler bile mallarını ona emanet ederlerdi.

Sadece kalitenizle değil, fiyatınızla da rekabet eder durumda olmak zorundasınız. Aksi takdirde alternatif olamazsınız ve sorumluluktan kurtulamazsınız. .

Tüketici olarak biz elimizden geleni yapalım. Ama üreticilerin de gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekiyor. Aksi takdirde alternatif olmayı beklemesinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir