Havada Derin Yırtık

Türk Hava Sahası’nın son bir ay içinde ikinci kez kimliği belirsiz bir uçak tarafından delindiği ortaya çıktı. Önce bir Alman uçağı ardından ABD’ye ait uçak izinsiz giriş yaptı.

Rum kesiminden 3 Kasım’da Mısır’dan kalkan Alman yolcu uçağı, bilgi vermeksizin güneyden kuzeye geçince bir skandal patlak vermişti. Bundan 29 gün sonra 2 Aralık’ta saat 17.10’da Kıbrıs Rum Kesimi’nden kalkan esrarengiz uçak, Türkiye giriş yaparken saat 17.15 sularında ’radarda’ fark edildi. Telsizle temas kurulamayınca uçak ’firari’ ilan edildi.

ABD’ye ait C-137
Bundan sonra, Hollywood filmlerini aratmayacak heyecanlı dakikalar yaşandı. Hemen alarma geçildi ve Diyarbakır Ana Jet Üssü’nden kalkan iki F-16, uçağı karşılayarak uyardı. Önce uyarıları dikkate almayan uçak ABD Silahlı Kuvvetleri’ne ait C-137 olduğunu ve K. Irak’a gittiğini bildirdi. F-16’lar Irak Hava Sahası’na girene kadar uçağa eşlik etti.

Havada ikinci derin yırtık

Hava sahamızı 3 Kasım’da bir Alman uçağı deldi. 29 gün sonra gizemli bir uçak daha hava sahamıza girdi. 2 Türk F-16’sının “Düşürürüz” uyarısı üzerine uçağın ABD’ye ait olduğu anlaşıldı

Türkiye’nin hava sahasının son bir ay içinde ikinci kez kimliği belirsiz bir uçak tarafından delindiği ortaya çıktı. Bunlardan ilki 3 Kasım’da yaşanmıştı. Mısır’dan kalkan Alman LTU şirketine ait uçak, hava sahamızı Güney-Kuzey istikametinde bilgi vermeksizin geçince skandal patlak vermişti. İkinci olay ise, 2 Aralık’ta meydana geldi. İşte olayın gelişimi: Tarih 2 Aralık. Saat: 17.10. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden kalkan kimliği belirsiz ve üzerinde hiçbir şey yazmayan uçak, Türk Hava Sahası’nın giriş noktası olarak tabir edilen “Tombı” üzerinden Türkiye’nin FIR (Flight Information Region-Uçuş Bilgi Bölgesi), yani uçakların bir hava sahasından bir başka hava sahasına devredildikleri bölge hattına girdi. Permisi (uçuş izni) olmayan uçak, Ankara Esenboğa’daki Yol Kontrol Merkezi (Flight Information Center) tarafından Türkiye’ye giriş yaparken saat 17.15 sularında “radarda” fark edildi. Yol Kontrol, 127-85 ve acil olarak adlandırılan kanallardan uçakla defalarca telsiz teması kurmak istedi.

“ÇIT” ÇIKMADI
Sürekli “Uçuş seviyen 11 bin feet, Transponder (şifre çözümü) kodun… Lütfen kendini tanımla” anonsu yapıldı. Ancak kimliği belirsiz uçaktan “çıt” çıkmadı. Yol Kontrol, “Zirvede temas yok” diyerek uçağı “firari” (ranegade) ilan etti. Bu olağanüstü durum, uçağın bir terörist saldırıda kullanılabileceği endişesiyle hemen Esenboğa’daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Hava Savunma Merkezi’ne bildirildi. Hava Savunma Merkezi, Antalya üzerinden Güneydoğu istikametine yönelen uçak için “acil” koduyla Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nün alarm durumuna geçmesini istedi. Diyarbakır’dan havalanan 2 adet F-16, Türk Hava Sahası’nın giriş noktası “Tombı” üzerinde kimliği belirsiz uçağı karşıladı. F-16’lar, şüpheli uçağa “Scramble” (sıkıştırma) uyguladı. Esrarengiz uçağın sağ ve soluna geçen F-16’lar, telsiz teması kurmaya çalıştılar. Esrarengiz uçağı kullanan pilottan hızını düşürüp iniş takımlarını açması istendi, aksi halde uçağın düşürüleceği belirtildi. Ancak, uçak uyarıları dikkate almadı. F-16 pilotlarının keskin tutumu karşısında, kimliği belirsiz uçak, ABD Silahlı Kuvvetleri’ne ait C-137 tipi olduğunu ve Kuzey Irak’a gittiğini bildirdi. Hava sahamıza izinsiz girdiği için “özür dileyen” uçak pilotu, Türk Hava Sahası’nın frekansını ayarlamayı yapmadığından dolayı böyle bir sıkıntının olduğunu söyledi. Uçağın kimliğinin ortaya çıkmasıyla derin nefes alan Yol Kontrol Merkezi, uçağa üst geçiş izni verdi ve bir daha aynı olayın tekrarlanmamasını istedi. F-16’lar da Irak hava sahasına girene kadar ABD uçağına eşlik ettiler.

Özgür AKBAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir