Hayat Damarını Teslim Etmek..

İki gündür, Rusya ile Ukrayna arasında “enerji krizi” yaşanıyor. Daha açık anlatımla, Rus doğalgazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gidişi kesildi!.. Avrupa panikte..

Türkiye, enerji kaynakları ve madenler bakımından zengin bir ülke.
Bu gerçeği milletimizden gizlemek isteyenler, geçmişte olduğu gibi bugün de var. Teslimiyetçi ve Batı karşısında kompleksli (ezik) zihniyetin temsilcileri, bu görüşler karşısında, “Yok canım, biz enerji ve maden zengini değiliz” diyorlar.

Bunlar, ya gerçeği bilmiyor, ya da “biz adam olmayız” mantığının esiri olarak rastgele konuşuyor. Daha korkuncu ise, birilerinin güdümü ve menfaati doğrultusunda bize açıkça ve utanmadan yalan söylüyor.

DIŞA BAĞIMLI ENERJİ

Bunları tekrar niçin yazıyoruz?.
Anlatalım.
İki gündür, Rusya ile Ukrayna arasında “enerji krizi” yaşanıyor. Daha açık anlatımla, Rus doğalgazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gidişi kesildi!.. Avrupa panikte..

İşin özü şu: Rusya eski güçlü günlerine dönmek, süper güç olmak için her türlü yolu deniyor!..

“Turuncu devrim” yapılan Ukrayna ile Rusya’nın arasında “güç mücadelesi” var. Eski dostların intikama varabilecek çekişmesi var.

Sonuç olarak, sahnede “fiyat anlaşmazlığı” görülüyor ama, gerçek neden o değil. Fiyatta anlaşılsa bile, yarın başka bahaneler yaratılacak kavga çıkarılacak.
Bizi ilgilendiren ise, Türkiye’nin durumu.
Türkiye, bu yıl Rusya’dan 22 milyar metreküp doğalgaz alacak. Bu rakam kısa bir sürede 30 milyar metreküpe çıkacakmış.

Görülüyor ki, ülkemizin doğalgazda “dışa bağımlılığı” büyük oranda artıyor. Bazı rakamlara göre, ihtiyacımızın üçte ikisi Rusya’ya bağlı oluyor.

BOR MADENLERİ

Peki nasıl oluyor da, Türkiye gibi (eğer iyi yönetilirse) dev bir ülke olabilecek ülkeyi bu kadar dışa bağımlı hâle getirdiniz?..

Ezik ve kompleksli beyinlerin sahipleri, “Ne var canım, karşılıklı bağımlılık söz konusu. Bütün dünyada ticaret böyle” demelerinin hiçbir anlamı yok. Anlamı varsa, şunun cevabını versinler bakalım: Rusya’nın bize hangi konuda “karşılıklı bağımlılığı” var?”

Ülkemiz başta bor madenleri olmak üzere, yer altı ve yer üstü enerji kaynakları bakımından zengin. Bunların çoğu kullanılmıyor. Bor madenleri dünyada en ön sırada. Akarsularımızı anlatmaya gerek yok.

Birçok uzman, Türkiye’nin petrol bakımından da zengin olduğunu ileri sürüyor. Mantıken de, Ortadoğu petrolleri tam bizim sınırımıza gelince mi, yok oluyor?..

Güneydoğu Anadolu’da terör çıkarmanın arkasında da bu gerçek mi yatıyor?

HESABI SORMAK YERİNE ALKIŞLAMAK MI?

Türkiye, Yüce Divanlık olan bir “mavi akım” projesi içinde. Müthiş paralar ödüyoruz. Ama, Rusya İsrail’e bize verdiğinden daha ucuz gaz vermeyi kabul etti.

Türkiye’de yöneticilerin eli kolu bağlı. Öncekilerden gelen bağımlılık sürüyor. Kıpırdayamıyor.

Rusya ile bir sorun çıksa, ya da teknik bir sıkıntı olsa bu kış gününde ne yapacağız?. Evlerimizi ısıtamamanın yanı sıra, tesislerimizi nasıl çalıştıracağız? Veya, bir savaş durumunda başımıza bu gelse ne yapacağız?..
Şimdi oturup düşünelim.

Koskoca ülkeyi enerji gibi savaş nedeni olan bir konuda, elinde zengin kaynakları da varken, bu kadar dışa bağımlı hâle getirenleri alkışlamak mı gerekiyor, yoksa hesap sormak mı?
Bunu kim yapacak?
Ve ne zaman?..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir