HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK KEŞİF YOLCULUĞU

Bir kitap okudum, hayatım değişti. Orhan Pamuk, Yeni Hayat” adlı kitabında böyle bir klişe cümle kullanmıştı. Fakat sözü edilen kitabın ne olduğuna dair hiçbir ipucu veya bilgi vermemişti. Sadece kitabı ilginç kılmak için böyle bir yola başvurduğu anlaşılıyordu. Şimdi size, gerçekten de hayatınızı değiştirecek, en azından hayata daha farklı yönlerden bakmanızı sağlayacak bir kitaptan söz etmek istiyorum.

“Zirvedeki Yaşamlar -Hayatınızı Değiştirecek Keşif Yolculuğu” (Ayşe Şen-Yakamoz Yayınları). Bu kitabın yazarı dünyaca meşhur biri değil. Nobel ödülü filan da almadı. Son derece mütevazı ve genç bir yazar. Ama bence Orhan Pamuk’tan daha faydalı bir iş başarmış. Dünyanın en akıllı, en bilge, en deneyimli insanlarını bir araya toplamış. Onların fikirlerini süzmüş ve en güzel çiçeklerden derlenmiş bir buket sunmuş bizlere. Tıpkı arının binlerce çiçeği dolaşıp bal yapması gibi…

İşte size kitaptan bir alıntı:
“Sokrat’ın yanına tanıdık bir adama yaklaşır ve heyecan içinde sorar:
“Sizin ilginizi çekecek müthiş haberlerim var” der.
Sokrates:
“Bir dakika! Benim de seni dinlemem için üç sorum olacak; öncelikle söyleyeceğin sözler gerçek mi?”
“Bilmiyorum, sadece duydum.”
“Anlatacağın iyi bir şey mi?”
“Pek sayılmaz. Hatta kötü bile sayılır.”
“Peki, anlatacağın konunun ders alınacak, yararlı bir tarafı var mı?”
“Sanmıyorum. Faydalı bir yanı yok” diyen adama Sokrates’ın cevabı gecikmez:
“O halde sözlerin iyi değilse, doğru değilse ve yararlı değilse bana niye anlatacaksın ki!”

Bence bu ibretli diyalog, sadece sohbetler için değil, kitaplar için de geçerli bir ölçü olmalı. İnsanların parası ve zamanı kıymetli. Okuduğumuz kitap, harcadığımız paraya ve zamana değmiyorsa gereksizdir.

Yine kitaptan bir başka anekdot:
“Fransa’da bir döneme damgasını vurmuş iki adam vardı. Biri devlet başkanı ve milli kahraman ilan edilen De Gaulle, diğeri ise muhalif yazar Jean Paul Sartre… Bir kısım insanlar, De Gaulle’e dert yanarak Sartre’nin tutuklanmasını istediler.
“Sartre’yi tutuklamaya gücüm yetmez! diyen generalin sözleri karşısında şaşıranlar, “Nasıl olur efendim! Siz Fransa demeksiniz!” Bunun üzerine De Gaulle der ki: “Yanılıyorsunuz beyler! Asıl Sartre Fransa demektir. “

Ayşe Şen’in kitabı bu tür ibret vesikaları ile dolu. Mutlaka okunması ve yararlanılması gereken bir kitap. Kendisini tebrik ediyor, çalışmalarının devamını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir